Yazı Detayı
17 Haziran 2016 - Cuma 16:28 Bu yazı 1081 kez okundu
 
SERİ KATİLLER
Mihriban Demir
 
 

                                   

 Bir seri katilin öldürme güdüsünün nasıl ortaya çıktığı ile ilgili araştırmalar yaptım. Acaba bu doğuştan gelen bir güdü mü yoksa sonradan yaşadığı bir olay sonucu mu ortaya çıktı?

Başlamadan önce seri katillerin genel özellikleri düşünelim.

1)Seri katiller IQ seviyeleri normalin üstündedir ancak bu başarıyı eğitim hayatlarına pek yansıtamadıkları için genellikle vasıfsız işçilerdir. 

 2)Dengesiz bir aileleri vardır. (Anne veya babasından aşırı şiddet görmüş olabilir, anne ve babası ayrı olabilir vb.) Anne ve babalarından nefret ederler. 

3)Küçüklüğünde psikolojik yapısının bozulmasına neden olacak olay yaşamıştır. (Fiziksel,psikolojik ve cinsel istismar  vb.) Bu yüzden küçük yaştan itibaren psikolojik tedavi görüyorlardır.

4)Aile geçmişlerinde suçlular, alkol bağımlıları ve psikolojik sorunu olan bireyler vardır.

Bazı araştırmalar seri katillerin bu güdüye doğuştan sahip olabilecekleri yönünde, İngiliz araştırmacılar suç eğilimi olan bir gen bulmuşlar, bu suç geninin kontrol ettiği MAOA (MonoamineOxidase A)enzimi az salgılandığında ileri yaşlarda saldırganlığı neden oluyor. MAOA enziminin görevi; saldırganlık gibi tepki durumlarında ortaya çıkan beyin saygılarını parçalayarak suç geninin etkinliğini azaltmak,MAOA enzimi az salgılanan insanların daha saldırgan olabilecekleri anlaşıldı. Bir grup araştırmacı ise kötü muamele gören gençlerde ileri yıllarda ortaya çıkan anti-sosyal davranışların bu genetik yapılarından kaynaklanabileceğini ortaya koydu, bu da insanların suça yakın olmalarını yani öldürme güdülerinin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Bir diğer gen bozukluğu XYY sendromudur. Bu sendroma sahip olan bireyleringenellikle suça eğilimi vardır. Bu  insanlar aptal, iri yapılı, aşırı güçlüdürler. Tepkilerini şiddetle ortaya koyarlar. Seri katillerin %4  bu hastalığa sahiptir.

    Seri katiller üçe ayrılır :

1)Görevli (Mission) seri katiller: Bu seri katiller ilahi bir güç tarafından görevlendirildiklerine inanırlar. Cinayetleri de bu yüzden işlerler.

2)Şehvetten delisi (hedonistic) seri katiller: Bu tür seri katiller öldürmekten zevk aldıkları için cinayet işlerler.

3)Hükmedici(Power/control) seri katiller:  Bu seri katiller genellikle doktordurlar  ve  tanrı sendromuna sahiptirler. Bunların öldürme güdülerinin altında yatan neden kontrol etme isteği yani gücü elde tutma arzusudur.Bir başka deyişle  kimin yaşayıp kimin ölmesi gerektiğine karar verme güdüsüdür. Bence bu tür seri katillere en ünlüsü Hannibal Letter’ dır. 

      Ülkelerdeki seri katil oranlarına baktığımızda Amerika da ki seri katil oranı diğer ülkelere oranla üç kat daha fazladır. Bunun nedeni Amerika kıtası ilk keşfedildiğinde Avrupa’daki bütün katillerin ve suça eğilimi olan insanların bu kıtaya gönderilmesi yani Avrupa Amerika’yı  bir nevi çöplük gibi kullanmıştır.

Ülkemizdeki kayıtlara geçmiş 18 tane  seri katil vardır. Bunlardan sonuncusu ise 4 gün önce yakalanan Atalay Filiz’ dır.                                                                                   -MİHRİBAN DEMİR 

 
Etiketler: SERİ, KATİLLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı