Yazı Detayı
29 Temmuz 2016 - Cuma 15:07 Bu yazı 1060 kez okundu
 
SAVAŞLAR NEDEN VAR?
Mihriban Demir
 
 

           Son zamanlarda ne zaman haberlere baksam sürekli bir savaş haberi görüyorum. İnsanlar ölüyorlar, acılar içinde kıvranıyorlar. Suriye’de Esad,  Irakta IŞİD, Filistin’de İsrail, Doğuda PKK... Peki neden var bu savaşlar? İnsanlar neden birbirlerini öldürmek istiyorlar? Daha doğrusu insanlar neden birbirlerini öldürüyorlar? Neden yapıcı değil de yıkıcı oluyorlar?

Savaşların çıkma nedenleri: PARA, GÜÇ, HAKİMİYET, HIRS

İnsanlar yaratılışından bu yana dünyaya hakim olma arzusu, güçlü bir ekonomik güce sahip olma arzusuyla yanıp tutuşmaktadır. Bu amaçlarını gerçekleştirmek için birçok savaş yapmışlardır ve bu savaşlarda sayısız insan hayatını kaybetmiştir. Hala savaşlar oluyor ve hala insanlar hayatlarını kaybediyorlar. Artık ne kadar basitleşti insanların ölmesi. İnsanların hayatı ne kadar basitleşti.

    Belki de en büyük neden insanların kan dökme  arzusudur yani öldürme arzusu. Bu arzu insanın doğasında var.

Mehmet Akif Ersoy’un Bir gece şiirinde diyor ya “Sırtlanları geçmişti beşer yırtıcılıkta/ Dişsiz mi bir insan onu kardeşleri yerdi.” Yani güçlü ve zengin insanlar nerede zayıf bir insan görse ona zorbalık yapmaya çalışıyor. Çünkü hakimiyet duygusunu pekiştirmek istiyor. Aynı devletler de bu taktiği uyguluyor. Güçlü ve zengin devletler zayıf devletleri işgal edip orada siyasal ve ekonomik  hakimiyet kurmak istiyorlar. Zayıf devlet dediğim yeraltı kaynakları bakımından zengin ama bu kaynakların ne kadar değerli olduğunu bilmiyorlar. Otorite kurmanın yanında bu devletlerin güçlenir kendilerini rakip olmasından korkmaları.

Batı devletlerinin en çok korktuğu şey Müslüman devletlerin gelişip kendilerine rakip olmasıdır. Bunu engellemek için Ortadoğu’daki savaşı körükleyip duruyorlar. Çıkan savaşlarda insanlar birbirlerini öldürürken kendileri kahvelerini yudumlayarak Ortadoğu’yu izliyorlar.

Suriye’de ve Irak’taki savaşlar yüzünden binlerce insan ülkelerini terk etmek zorunda kaldı. Kimileri Avrupa’ya geçti, kimileri denizde boğularak, kimileri açlıktan öldü. Kimileri yaşıyor ama ona da yaşamak denirse. Peki diğer Arap ülkeleri ne yaptı? Hiçbir şey! Üç maymunu ( görmedik-duymadık-bilmiyoruz) oynamaktan başka hiçbir şey  yapmıyorlar. Hani müslüman müslümanın kardeşiydi. Ona zulmetmez etmez ve onu zalime teslim etmezdi.                                                                                                  

 

 

 

 
Etiketler: , , , SAVAŞLAR, NEDEN, VAR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı