Yazı Detayı
27 Ocak 2017 - Cuma 16:58 Bu yazı 619 kez okundu
 
SADECE BİRAZ CESARET
Mihriban Demir
 
 

Verdiğimiz bazı tepkiler başkalarının hayatlarını değiştirebilir. Onların gelecekteki başarılarına veya başarısızlıklarına, mesleki hayatına, toplum içindeki pozisyonunu vb. şeyleri etkileyebilir. Özellikle de 0-12 yaş arasındaki çocuklar bir olay karşısında ailelerinin ve çevrenin verdiği tepkilerden çok etkilenmektedirler. Yaş ilerledikçe bu etkilenme azalır ancak asla sıfıra inmez. 

Mesela çocukları düşünelim. Çocuklar her şeyi araştırır ve sorgular.Çünkü yaşadığı dünyayı öğrenmek ister. Onlara yaptıkları her hareketten dolayı kızarsak, her sorduğu soruyu cevaplamaz ve başımızdan atarsak. Çocuk  soru sormaktan, bir şeyleri keşfetmeye çalışmaktan korkar.Çünkü onu yaptığı zaman çevreden olumsuz tepki alacağını düşünür.

Mesela bir gösteriye gittiniz ve gösterinin başında bir piyano gösterisi olacak. Gösteri başladı ve perdeler açıldı. Sahnede bir çocuk piyanonun başına geçmiş ve rastgele tuşlara basıyor. Bu sırada piyanist geliyor. Sizce piyanist nasıl bir tepki vermeli? Çocuğa kızıp sahneden indirmeli mi yoksa onunla beraber piyanoyu çalmalı mı? Tabi ki de piyanoyu beraber çalmalı. Eğer çocuğa kızıp onu sahneden indirirse o, çocuk hayatı boyunca bir daha o sahneye çıkamaz. Sahneye çıkamadığı gibi toplum içinde bir şeyler yapmaya korkmaya başlar. Yavaş yavaş içine kapanmaya başlar. Toplum içinde kimseyle iletişim kurmak istemez çünkü yanlış bir şey söylerse onunla dalga geçileceğini zanneder. İnsanlardan uzaklaşır.

Ülkemizi daha iyi bir yer haline getirmek istiyorsak verimli bir toplum yetiştirmeliyiz, verimli bir toplumun temelinde cesaretli bireyler yatar. Başta dediğim gibi bazı olaylar karşısında vereceğimiz kararlar başkalarının hayatlarını değiştirebilir. O yüzden çocuklara karşı verdiğimiz her tepkiyi iki kere düşünerek vermeliyiz. Şimdi diyeceksiniz neden bu konuyu seçtin? Aslında yaşadığım bir olay yüzünden bu konuyu seçtim. Ben şiirlerimde divan edebiyatından kelimeler kullanmayı seviyorum. Bu şiirlerimi de hep öğretmenlerine gösteriyordum. Bir öğretmenim bir gün bana “ Sen bunları yazıyorsun ama Baki ve Fuzuli bununla ilgili yeterince şiir yazmış zaten. Senin yazdığın şiirleri okumazlar.” dedi. Bu beni çok etkilemişti. Ondan sonra her yazdığım şiirde bir acaba aramaya başladım ve yavaş yavaş şiire olan ilgim azalmaya başladı. Ben de bunun üzerine şu şiiri yazdım:

Dediler sen hayallerdesin

  Ne Bâki’sin, ne Fuzuli’sin

Sen onların yanında bir hiçsin

Artık uyanma zamanıdır.

 

  Burada kaybolup gidersin

  Sen kendini ne zannedersin

  Tuhaf fikirlerle gezersin

  Artık uyanma zamanıdır.

 

Bu hallerin neden böyledir

Aklın neden böyle göktedir

Kendini Agâh görmendendir

Artık uyanma zamanıdır.

 

Böyle hayaller gelip geçer

Düşersin pes edersin biter

Vicdanı sustur, herkes susar

Artık uyanma zamanıdır.

Pink Floyd “The Wall” şarkısında da dediği gibi “ No dark sarcasm”( küçük düşürülmeyi istemiyoruz).    

 

 

 
Etiketler: SADECE, BİRAZ, CESARET,
Yorumlar
Haber Yazılımı