Yazı Detayı
30 Eylül 2016 - Cuma 16:51 Bu yazı 1087 kez okundu
 
NAZİZM
Mihriban Demir
 
 

Nazional Sozialistische Deutsche Arbeiterpartei  (Nasyonal Sosyalist İşçi Partisi)’nın kısaltmasıdır. 1932 yılında Hitler önderliğinde yönetimi ele geçirmişlerdir. Hitler’i yaptığı Yahudi katliamlarıyla ve İkinci Dünya Savaşı’nı başlatmasıyla tanıyoruz. Çoğunuzun aklında eminim şu soru belirdi. Hitler neden Yahudileri katletti? Bunun birçok nedeni var. Bunlardan biri Hitler’in çocukluğundan gelen Yahudi nefretidir. O zamanın Almanya’sında Yahudilerden yüksek standartlarda yaşarken Almanlar düşük standartlarda yaşıyorlardı. Diğer nedenler ise şunlardır:

  1. Beyaz ırkın üstünlüğü: Naziler Aryan ırkından kalan en yüksek ve en saf millet olduklarına inanıyorlardı. Diğer ırklar insanın altında birer hayvan veya haşere gibi görmektedirler. Bunlar düşünülmeden yok edilmesi gerektiği ancak bu sayede ırk hedeflerine ulaşabileceklerini düşünüyorlardı. Acıma gibi yumuşak duygulardan arınmış olmanın ırklarını saflaştırdığına inanıyorlardı. Hitler Yahudilerin belli birtakım haklarını tanımamıştır ve bu ırkın hürriyetlerini kısıtlamıştır. Bu yüzden Nazi Partisinin yaptığı siyaseti desteklenmiştir.
  2. Millet görüşü: Nazilere göre bir insanın bir ırktan ( Türk,  Fransız, Alman vb.) olabilmesi için beyaz ırktan gelmesi gerekmektedir.
  3. Ekonomi görüşü: İlk cümlelerimden Hitler’in Yahudilerden nefret etmesinin sebebinin Yahudiler ve Almanlar arasındaki ekonomik dengesizlik olduğunu söylemiştim. Naziler kandaşlarının sefalet içinde yaşamasını kabul etmemişlerdir. Yani Almanların refah düzeyini yükselmeye çalışmışlardır.

 

Nazizm’in Almanya’daki Faşizmin karşılığıdır. Pek çok açıdan İtalyan Faşizmini andırır. Liberalizm ve Komünizme çok büyük nefret duymaktadırlar. Bir liderin iradesi doğrultusunda şekillenen  kitlelerdir. Bu kitleler aynı tutumu benimsemişlerdir. Disiplin ve fedakarlığın gerekliliğine vurgu yapmışlardır.( Almanlar hala disiplinli bir toplum yapısına sahiptirler. Sürekli askeri güce başvurma yoluna gitmişlerdir. Aşırı milliyetçi ve aşırı ırkçıdırlar. Gobineau’nun “Büyük medeniyetlerin yükselmelerinde ve düşüşleri de ırk anahtar rol oynamaktadır.” Teorisinde etkilenmiştir Hitler. Bu yüzden ırkın, insanlar için temel özellikleri olduğu fikrini benimsemiştir. İkinci Dünya Savaşı ‘nda Almanya’nın savaşı kaybetmesiyle Hitler Berlin’de intihar etmiştir. Nazi komutanları mahkemelerde yargılanarak idam edilmişlerdir. Nazi Partisi ise bir daha açılmamak üzere kapatılmıştır.

 
Etiketler: NAZİZM,
Yorumlar
Haber Yazılımı