Yazı Detayı
08 Ağustos 2014 - Cuma 16:12
 
NASİHAT
Konuk Yazar
 
 

Çocuğuma ömrü boyunca vereceğim nasihatler neler olurdu diye düşündüm. Birazda kısa keserek elbet bunları yazabildim. Eminim, sizlerden daha ne güzel nasihatler çıkar. Dilerim vakit geç olmadan, nasihatlerimizi dinleyen çocuklarımız varken verebiliriz. Zaman çağıldayarak akan bir nehirken, çocuklarımızı elimizden ve inandıklarımızdan koparamadan, hayata tutunmalarını sağlarız.

 

Naçizane Nimet Asiltürk derleme ve vecizeleridir. Saygılarımla.

 

Unutma beynin senin hizmetçindir. Onu istediğin gibi yönetebilirsin. O seni yönetmeye başlamadan onu yönetmeyi öğrenmelisin.

 

Bilinçaltın depondur. Deponda hayallerini saklamalısın, korkularını değil. Korku birlikte yaşanılması gereken bir olgudur ve ecele de faydası yoktur.

 

Haksızlığa uğramaktan değil haksızlık etmekten kork. Sen kendini yönetebildikçe insansındır. Kendini yönetemeyenlerin ettiği haksızlık ise hiçtir.

 

Yaşlılarına ve kimsesiz çocuklara sahip çık. Unutma sende bir gün aynı olacaksın. Ve senin çocuğunun da garantisi olmayacak kimsesiz kalmamak için. 17 ağustos depremini unutma. Nice çocuklar bir gecede kimsesiz kaldı.

 

 Kalpte inanç ve sevgi yoksa artık kalp değil taştır. Korktuğun için değil sevdiğin için inan. Böylesi seni yaratanın yanında daha makbuldür. Korktuğunu hiç düşünmeden incitirsin, sevdiğini incitmemek için incinirsin.

  

İki kuruş için şerefini satma. Yerde sürünen yılandan bir farkın olsun.

 

Aldatma, aldanan olursun.

 

Yumurtamı tavuktan tavuk mu yumurtadan çıktı tartışmalarına asla girme tenezzül ettiğin anda bile mağlubiyeti kabul etmiş olursun.

 

Unutma! Büyük insanlar olayları küçük insanlar insanları konuşur.

 

Almak istediğin şeyi ne kadar istediğin önemli değildir, bedelini ödediğin her şeyi alabilirsin.

 

Tüm duyguların ölebilir. Umut; sönen bütün mumlarını yakan sönmez bir mumdur. O sönmez ama kaybetmemelisin.

 

Türk evladı Türk olman değerli bir vasfındır. Türküm diyen ecnebiyse bile sırt çevirme. Atanın “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözünü dinle, sana emanet edilen vatanına nasıl sahip çıkacağını öğret kendine.

 

Hayatını anlamlı yaşa. Şu anki dakika hayatının geri kalanının ilk dakikasıdır. Ve belki de ondan çok fazla kalmamıştır.

 

Herkese hak ettiğince değer ver. İnsanlar taşıyamayacaklarından fazla yükün altında ezilirler. Alçakgönüllülüğünü değer düşüklüğü sanabilirler.

 

Uzun zamandır aramadığın bir dostunu ara. Gül ki gülen yüzünü hayalinde de olsa görebilsin. Sevdiklerinin anılarının dışında değil merkezinde ol.

 

Eski mahallene ve okuluna git. Yeni gelen bir filme gitmekten daha büyük bir heyecan yaşayacağın garantidir.

 

Kendine bir iyilik yap ve her sabah aynada kendine bir gülümseme hediye et.

 

Temizliğine dikkat et, kaliteli ye. Vücudun seni ömrün oldukça taşıyacak bedava hizmetçindir.

 

İyi giyin, kendine bak. Kendini iyi hissedersin. Ortamına göre karizma her şeydir.

 

Çöpten geçinen insanları küçümseme. İçinden biri çıkıp ilim deryasında seni boğabilir. Sen, bu çöpü insanlığın emrine tekrar nasıl sokarsın onu araştır.

 

Her zaman ve her daim kibar ol. Kaba olman gereken yerlerde suskunluğun ya da bilgin karşındakini utandırmana yetecektir.

 

Karı koca arasına girme. Bu tür konularda insanlara kefil olma. Sonuç seni çok şaşırtabilir. Sonucunu tahmin edemediğin hazırlıklı olmadığın hiçbir ilişkide taraf olma.

 

Kendine güveniyorsan bir işe giriş. Asla ortaklık kurma. Akrabanın evinde kiracı da olma kızına talipte.

 

Ev alırken evden önce komşularını araştır.

 

Ne iş yapıyor olursan ol, hukuksal haklarını bilerek en iyisini yap.

           

Kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapma

Nimet Asiltürk

 
Etiketler: NASİHAT
Yorumlar
Haber Yazılımı