Yazı Detayı
18 Mayıs 2018 - Cuma 00:28
 
Moody’s ne yapmaya çalışıyor?
Mehmet KOÇAK
kullaniciadi@@
 
 

Moody’s Mart ayında Kredi notumuzu bir kademe indirmişti. BA2’ye düşen notun ardından ülke makro indikatörlerinde belirgin hareketler izlenecek olsa da para piyasaları ve yatırım ortamlarında hareketlilik yaşanmaya devam ediyor. Notu düşen ülkelere karşı sıcak para girişlerinde yavaşlama olur. Yabancı yatırımcılar bir süre planlarını askıya alıp bekle-gör durumuna geçerler. Notu baz alan ekran yatırımcıları ise işlemlerini hemen askıya alabilirler. Sıcak para ve Portföy yatırımları ile Cari açığı finanse eden bizim gibi ülkeler açısından durum ciddidir.

Moody’s dün bir rapor yayınladı. Bankacılık sektörümüz ile alakalı idi. Türkiye ekonomisinin dışa bağlı şok etkisi yaratacak risklerin düzeyinin düşük seviyede olduğunu ancak bu seviyede artış olduğunu belirtiyor. Bankacılık sektöründe Aktif Kalitesi ve Fonlama Kabiliyetinde aşağı yönlü risklerin varlığına dikkat çekiliyor. Özellikle yüksek miktarda kredi kullanan firmaların finansal zorluklara girmesini değerlendiren Moody’s ayrıca İnşaat Sektöründeki yavaşlamaya yer vermiş. Böylece bankaların Aktif kalitesinde bir bozulmanın gündemde olacağı vurgulanmaktadır. Bankacılık sektörünün görünümü negatifte kalmaya devam ediyor.

Dolar Tarihi Noktalarda:

Piyasada arz talep dengesi ile ilgili olmayan en bariz fiyat oluşumu döviz rakamlarında görülür. Fakat Türkiye gibi bir yanda komşuları ile yaşadığı sıkıntıların getirdiği ekonomik stresler bir yanda konjonktürel tepkilere cevap vererek aldığı finansal riskler döviz fiyatlarını etkilemektedir. Dış Ticaret’te İthalat bağımlılığının artarak devam etmesi, Merkezi Bütçe Dengesindeki bozulmalar, Seçim ekonomisinin yükü, Ödemeler Dengesindeki negatif seyrin devamı gibi birçok neden doların ateşini yükseltmeye devam ediyor. Henüz yeni açıklanan İşsizlik oranları ve Merkezi Yönetim Bütçesindeki olumsuzluklarda işin tuzu biberi oldu.

Petrol Fiyatları Artmaya Devam Ederken

Brent tipi petrol 78 usd seviyesinde işlem görmekte. 1 yıl önce 44 usd seviyesinden işlem gören petrolde 77 oranında artış yaşandı. Bizim gibi petrole bağımlı üretim yapan ülkelerde ödemeler dengesinde ve bir alt kalemi olan dış ticaret dengesinde olumsuz artışlara neden olurken döviz fiyatlarında yukarı yönlü baskıyı yaşatmaktadır. Petrol fiyatlarında yaşanılan artışların yurt içinde petrol türevi ürünlerin ve bizzat rafineri fiyatlarına yansıyarak tüketici fiyatlarında artışları görmekteyiz. Burada enflasyonu da tetikleyen bir olgudan bahsediyoruz. Tüketicinin bir ayandan alım gücü zayıflarken diğer taraftan üretici maliyetlerinde oluşan artışların baskısı görülmektedir.

Altın Fiyatları ile Petrol Fiyatlarının Ters Yönlü İlişkisi Devam Ediyor.

Onsu 1287 usd olan Altının 1 yıllık değişim aralığı 1208 usd ile 1365 usd arasında gerçekleşti.

Gösterge Faiz Artmaya Devam Ediyor

2 yıllık Tahvilin ekran faizi olan gösterge faiz Salı gününü 16.8 ile kapatırken bugün 16,72 ile işlem görmeye devam ediyor. 1 yıllık 44,52 oranında artış göstermiştir. Amerika’da 2 yıllık faiz 2,57,  Almanya’da – 0,58,  İngiltere’de  0,81, Japonya’da -0,14 olarak işlem görmektedir. Faiz artışlarının bir an önce hızının düşürülmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bakalım önümüzdeki günlerde hem doların hem de faizlerin artışları konusunda ne yönde adımlar gelecek.

Düşüncelerimiz :

 1. Cari açık bir an önce masaya yatırılmalı ve finansman kalitesi ve çeşitliliği arttırılmalıdır.
 2. Cari açığı finansmanında sıcak para ve carry trade denilen yüksek faize dayalı fon girişlerinden kurtarmalıyız.
 3. Üretimin en büyük girdileri ithalat ile elde edilmekten kurtarılıp milli üretime ikame edilecek yatırımlar yapılmalıdır.
 4. Katma değeri yüksek olan üretim ve hizmet sektörleri daha fazla teşvik edilmeli.
 5. İthalatı İhracatından daha fazla olan firmaların kredileri düşürülmeli.
 6. Teknoloji üslerinin tabela varlık olmalarından ziyade somut varlıklar üreten yerlere dönüştürülmeli ve bürokrasiden arındırılmalı.
 7. Hanehalkının Tüketimi kontrol altına alınmalı ithalata dayalı ürünlerinin tüketimlerine sınırlamalar getirilip, alternatif yerli ürünler konulmalı ve teşvik edilmelidir.
 8. Hanehalklarının tüketimlerinde en az yer kaplayan Eğitime daha fazla pay verilmesi yönünde adımlar atılmalıdır.
 9. Şirketlerin kredi kullanımları kontrol altına alınmalı taşa toprağa para harcayan işadamları derhal durdurulmalı ve kaynaklar doğru alanlara kanalize edilmelidir.
 10. Teknoloji ve Bilim alanında öğrenim gören öğrenci sayıları ve kurumları arttırılmalı, Teknik üniversitelerin daha çok pratize eğitimlere yönlendirilmesi gerekliliği anlaşılmalıdır.
 11. Üniversite sayısını arttırmak yerine kalıcı problemlerimiz olan üretim ve ticaretin anlatıldığı anlaşıldığı mühendislik ve matematik ile desteklenen kurumlara ağırlık verilmelidir.
 12. Bir sürü anlamsız isimlerle kobilerin borçlarını kapatmaktan ileri gitmeyen proje finansmanları yerine kobileri üst segmente taşıyacak ve ihracatta yukarı noktalara tutturacak projeler üretilmelidir.
 
Etiketler: Moody’s, ne, yapmaya, çalışıyor?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
21 Haziran 2018
İktisatta ‘Değer Paradoksu’
14 Haziran 2018
İnsanın tabiatı okumak yerine seyretmeyi seviyor!
13 Haziran 2018
GÜNCEL EKONOMİDEN NOTLAR
12 Haziran 2018
Bir İneğin bir insandan daha fazla Medeniyete katkıda bulunması
08 Haziran 2018
Sosyal Patlamaya Doğru!
07 Haziran 2018
Back to Back: Bir Türk Banka Hortumlama Hikâyesi
06 Haziran 2018
Kısa Vadede Zengin Olmanın Hikâyesi: Türk Bankerciliği ve Hazin Sonu
05 Haziran 2018
Doların ateşinin yükselmesi ve Banker Yeşuva
04 Haziran 2018
Gaziantep’te İhracat Ne oldu?
02 Haziran 2018
Dış Ticarette açık: 27,4 Milyar Usd oldu.
01 Haziran 2018
Üniversite paradoksu?
31 Mayıs 2018
Kime Kafa Tuttuğunuzun Farkına Varabilmek.
30 Mayıs 2018
Ben Nesli!
29 Mayıs 2018
Kâr ve Yolsuzluk!
28 Mayıs 2018
Aile Şirketlerinde Başarı
26 Mayıs 2018
Hepimiz Köle’yiz. Sadece Fark Edenler Anlayabilir!
25 Mayıs 2018
Ekonomide Güncel Gelişmeler
24 Mayıs 2018
Planlandığı gibi gerçekleştirilemeyen iki tehlike: Batılılaşma ve Modernleşme
23 Mayıs 2018
MİLLETVEKİLLİĞİNDEN PARTİ VEKİLLİĞİNE! GEÇMİŞ OLSUN!
22 Mayıs 2018
FİNANSAL YÖNETİMİN ALTIN KURALLARI
21 Mayıs 2018
Zeytin, Zeytinyağı Üretimi ve Sorunları
19 Mayıs 2018
Türkiye’nin en Önemli Sorunlarından birisi: Serveti Yatlara ve Katlara Bağlayan İş Adamları
16 Mayıs 2018
SİYASİ PARTİLER BİRBİRLERİNİ YERKEN EKONOMİ SOS VERMEYE DEVAM EDİYOR!
15 Mayıs 2018
Sayılarla Aile
14 Mayıs 2018
Finans Müdürü Ne İş Yapar?
12 Mayıs 2018
İTHALATA KARŞILIK VEREMEYEN BİR ÜLKE!
11 Mayıs 2018
MUHTEŞEM İKİLİ: GAZİANTEP VE İHRACAT
10 Mayıs 2018
Yeni Saadet Zinciri: Girişimcilik!
09 Mayıs 2018
Büyüme ve Kalkınma
Haber Yazılımı