Yazı Detayı
12 Şubat 2019 - Salı 08:35
 
Metanet başarının anahtarı
Nil Akan Palacios
BİRAZ SOLUKLANALIM nil.akan@gmail.com
 
 

Değerli Okuyucular,

TED Talk’ları takip edenleriniz bilirler, Youtube’ta mevcut. Geçenlerde bu seminerlerden birine denk geldim ve bugün sizinle bu konuyu paylaşmak istedim. Zira benim hayat felsefemle çok örtüşüyor.

New York’ta bir grup araştırmacı okulda ve hayatta başarılı olan insanların sırrını tespit etmek üzere yıllar süren bir araştırmaya girişmişler. Öncelikle okullardan başlamışlar. Bu araştırmacılardan biri öğretmenlik diploması almış ve bir okulda 7. sınıflara matematik dersi vermeye başlamış. Müfredata uygun şekilde derslerini vermiş, sınavlarını yapmış ve her çocuğa notunu vermiş. Ancak öğretmen  sınav sonuçlarında şaşırtıcı bir trendle karşılaşmış. En yüksek notu alan öğrenciler IQ’su veya EQ’su yüksek olan öğrencilerden değil. En yüksek notu alan öğrenciler ekseriyetle IQ’su en yükseklerden olmayan ancak düzenli ve disiplinli bir şekilde, matematiği severek çalışan ve bu konuda başarılı olmak isteyen çocuklar. Bunu gören araştırma ekibi, başarının aslında zeka veya sosyal ilişkilerle elde edilmediğine, metanet ve disiplinle elde edildiğine dair bir görüşte birleşmişler. Ancak bu görüşün doğruluğunu teyit etmek adına okuldan farklı başka bir ortamda daha gözlem yapmaya karar vermişler. Ve içlerinden bir ekip üyesi psikoloji okuyup diplomasını almış ve askeriyeye psikolojik danışman olarak girmiş. Burada yaptığı gözlemler de okuldakinden farklı olmamış. Ordudaki en iyi askerler fiziksel olarak en güçlü olanlar veya komutanlarla arası en iyi olan askerler değilmiş. En iyi askerler, antrenmanlara ve sınavlara metanetli şekilde hazırlanıp yılmadan, belirli bir disiplin çerçevesinde tüm görevleri yerine getiren askerler arasından çıkmış.

Farklı insan gruplarında yıllar süren bu araştırma sonucunda araştırmacıların vardığı sonuç şu olmuş: Bir insanı başarıya ulaştıran en önemli özellik ne IQ, ne EQ, ne sosyal ilişkiler ne de fiziksel görünüm. Bir insanı hayat kariyerinde başarıya ulaştıran en ayırt edici özellik “metanet”.

Çocuklarımıza metin olmayı ve yılmamayı öğretelim. Bir konuda ayağı takıldığında hemen koşup ayağa kaldırmayalım. Ona ayağa kalkabilmesi için cesur olmayı ve dirayetli olmayı öğretelim. Ancak o zaman kendi ayakları üzerinde durabilen güçlü ve başarılı bireyler olabilirler.

Yeni yürümeye başlayan bir çocuğun yere düştüğü zamanki tepkisini hatırlayın. Yerden kalkmadan etrafına bakar, anne-babasının tepkisini ölçmeye çalışır. Anne-baba yerinden fırlayıp çocuğa yönelip panik halinde yerden kaldırmaya yeltenirse çocuk başlar ağlamaya. Çünkü sanır ki başına gelen bu felaketle kendisi başa çıkamaz ve anne-baba olmadan kendi başına yerden kalkamaz. Eğer çocuk düştüğünde anne-baba oldukları yerden çocuğa cesaret verici bir şekilde yerden kalkabileceğini ve tekrar yürüyebileceğini telkin ederlerse çocuk yerden kalkar ve eskisiden de hızlı, sevinçle koşmaya başlar.

Çocuklarımıza ve düştüğümüz zaman kendimize cesareti ve metaneti telkin edelim. Benim çevremde de gözlemlediğim başarılı ve mutlu insanların ortak özelliği, hayat denen macerada yelkenleri asla indirmiyor olmaları.

“Korku her zaman kötü bir danışmandır.”
Elisee Reclus - Kristin Ross, Ortak Lüks

Metanetle kalın,
 

 
Etiketler: Metanet, başarının, anahtarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı