Yazı Detayı
30 Aralık 2015 - Çarşamba 16:18 Bu yazı 1233 kez okundu
 
MAYMUN VE SAHİBİNİN HİKAYESİ
Ömer Kılıç
 
 

 600 Yıllık Osmanlı'nın bizde bıraktığı en yıkıcı kalıntılardan biridir itaat sendromu. İtaat kavramı, bilmiyorum farkında mısınız ama yeni Türkiye'nin yeni trendlerinden biri haline geldi. Yeni Türkiye'nin yaratıcıları itaatkar kişiyi ülkesine devletine bağlı kişi olarak sunma gayreti içerisine girdiler. Susturulmuş pusturulmuş kişiler, içinde bulundukları terbiye metası olma halinden bihaber. Mutlular mı peki. Şimdilik evet. Terbiye edilmiş yabanılın geçici mutluluğu..

                Hayvanat bahçesi tarihi, eğitmenini parçalayan yabanılların hikayesinden geçilmiyor. Türkiye'nin en büyük hayvan bahçesine sahip olma utancıyla yaşadığım bu kent bunu çok iyi bilir. (Konumuz değil ama belirtmeden geçersem kendime ihanet etmiş olurum, hayvan bahçeleri esaret abideleridir. Karşıyım)

                İtaat kültürüyle yapılandırılan toplumların başına neler geldiğini merak mı ediyorsunuz. Ya da itaat isteyen diktatörlerin. Bakınız; Osmanlı'ya başkaldıran itaatkar Balkanların Osmanlı'nın başına açtığı işler. Bakınız; İngiltere ve Fransa'nın yıllarca sömürdüğü Afrikalıların onların başlarına açtığı işler -ki bugün dahi bedel ödüyorlar. Bakınız, Çavuşesku denen faşiste, sonu nasıl oldu. Daha yığınla örnek.. Okuyunuz.  İtaatkar toplum yaratma gayreti dünyanın her yerine kan getirdi, ölüm getirdi, göz yaşı getirdi. Diktatörler yaşamın kana değen yanını sevdi.

                İnsan, varoluş anından itibaren yaşamın isyana değen yanlarını sevdi. İnsanlık Adem'le Havva'nın yasak elmayı yediği anda başladı isyana. İnsanlık tarihi isyanın da tarihidir aslında. Adem'le Havva'nın aşkı, Adem'le Havva'nın isyanıyla yücelmiştir. İsyan aşktır. Hera'yı isyan ettiren de Zeus'a olan aşkıdır. Yasak olan ne varsa aşkı uğruna çiğnemiştir.

                Cennet bahçelerinde bile isyanla başlayan insanlık, karanlık dehlizlerde gözleri dağlanırken mi susacak. İsyanın tarihi Osmanlı'nın biat tarihinden eskidir. İsyanın tarihi altın harflerle yazılırken tarih kitaplarına, itaat emredenler lanetli kara kitapların birer objesi olabildiler ancak. Ve her bir lanetli kara kitap, yeni asiler yarattı. Asilere güç kattı.

                Bugün bu coğrafyada muktedirler tam itaatkar insan modeli yaratma gayreti içerisine girdiler. İnsanlık tarihini isyan tarihinden ayrık tutma gayreti de denebilir bu çabaya. Ama bilmedikleri bir şey var, maymun gözünü açınca parmağını sokacağı ilk yer, onu kafese koyan sözde sahibinin gözleridir.

                Unutkanlık kalıcı değildir. Bu coğrafyada hiç değildir. Binlerce medeniyete sahiplik etmiş bu coğrafya gerektiğinde o sert ve asi rüzgarıyla kimleri savurmamıştır ki.

                Poyraz buralarda şafak Tanrıçası Eos'un oğlu Boreas 'ın adıyla anılır.

 
Etiketler: MAYMUN, VE, SAHİBİNİN, HİKAYESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı