Yazı Detayı
29 Aralık 2017 - Cuma 00:33
 
LİYAKAT
Murat Ertütüncü
 
 

“Liderlik, hakkaniyettir. Liyakat ve ehliyet, Liderin değişmez ölçüsüdür. Hiç bir zaman aslanı kediye boğdurtmaz.”

Bir mali müşavir adayı iken bana yıllar önce Uluslararası Nakliyeciliği ve lojistik sektörünü sevdiren ilk Genel Müdürüm duayen insan Nurettin Özeren’dir.. Keza patronum Mustafa İzgi telefonda motor sesi dinleyerek arıza tespiti yapacak kadar işine hakimdi,Rahmetli Ahmet Taner ,Güneydoğu Nakliye sektörünün duayeni ,işine aşık eşsiz ve erişilmez bir insandı.. Kendisi ile birlikte çalışmaktan daima gurur ve Kıvanç duyduğum Mehmet Halis Ateşi de saygı ile anıyorum .. Sektörde geçen uzun yıllardan , 4 Adet kitap çalışması ,bilirkişilik ve sayısız sektörel makalelerden ,verilen onca emek ve mesaiden sonra gelinen noktada üzüntü ve hayal kırıklığını iliklerime kadar hissediyorum..

1990 lı yılları düşünüyorum .TOBB Tır tezkiyesi uzun bürokratik işlemlerden sonra belirli ticaret odalarından tahsis ediliyordu. Rahmetli Saffet Ulusoy’un UND Başkanlığı döneminde Tır karnesini ,sonrasında Ulaştırma Bölge Müdürlüğünü Gaziantep’e getirmek için verdiğimiz mücadeleyi hatırlıyorum. Her iki mücadelede başarı ile sonuçlandı ,ancak mücadele verenler zamanla unutuldu bilinmez hatırlanmaz oldu.

Sürücü ve personele kendi imkanlarımızla tertipleyerek Tır Karnesi CMR ,Sürüş Teknikleri eğitimi verdiğimiz yıllarda ,bugünleri hayal ederdik ,UND Eğitim Merkezleri kurularak sektör çalışanlarına ve sürücülerine eğitim verilse ,Lojistik yüksekokulları ve Fakülteleri açılsa diye diye konuşur düşünürdük. O gün hayalini kurduğumuz her şey bugün birer gerçeğe dönüştü..

Hiç unutmuyorum ; “ Bir gün olacak sınırlar kalkacak ,Gümrük Birliği olacak hareket gümrüğünden Varış gümrüğüne kadar elektronik ortamda işlem yapılarak bir kağıt ile gidilecek “ demiştim. Keza haksız geçiş ücretleri ve Türk araçlarına uygulanan çifte standartları , Avrupa Mahkemelerine dava açma fikrini ilk kaleme aldığımda Avrupa Yüksek Adalet divanına ilk davanın açılmasına daha uzun yıllar vardı..

Geçen yıllar sektörümüzde de çok şeyler değiştirdi. Kısıtlı yatırım imkânları ile alınan araçların yerini Avrupa’nın en genç ve donanımlı devasa araç filoları aldı.

Alaylı tabir edilen ,çekirdekten yetişme personel yapısının yerini de Lojistik ,Dış Ticaret ve Ulaştırma bölümlerinden mezun ve bir iki yabancı dil bilen personel yapısı aldı .

Kara Nakliye kavramı ,faaliyetin her aşamasının planlandığı lojistik depolama ve tedarik ,Hava ,Kara Deniz ve multimodal faaliyetler zincirine dönüştü.

Yine bu sektöre uzun yıllar hizmet ve emek vermiş insanlar unutulmaya ve göz ardı edilmeye başlandı: Liyakat ve ehliyet düsturunu yerini farklı kriterlere ve insan kaynakları politikalarına bıraktı.

Benim kendi hayatımda ve bir çok meslektaşımda 27 yılda gördüğüm, hayatımı güçlükle idame ettirmek dışında elle tutulur bir şeye sahip olamadığımdır. Buna rağmen meslekte geçirdiğim bir ömrü ,ancak sevda ve aşk ile izah edebiliyorum.

Bir işi çok severseniz o iş dünyanın en iyi işidir , ama dünyanın en iyi işini sevmezseniz o dünyanın en iyi işi değildir ...

İşimi ilk günkü aşk heyecan ve inancımı kaybetmeden aynı ciddiyetle yapmanın ve bu sektöre uzun yıllar hizmet vermenin gururunu yaşıyorum . Maalesef bu sektör kadir kıymet bilmeyen dünü ve geçmişi olmayan nankör bir sektör, Allah herkesin hakkına hayırlı olanı nasip etsin ... Taşıyamayacağı yük ile imtihan etmesin ..

 
Etiketler: , LİYAKAT,
Yorumlar
Haber Yazılımı