Yazı Detayı
03 Haziran 2017 - Cumartesi 00:22
 
LİDERLİK VE EGO
Latif BAYHAN
 
 

TDK liderliği, liderin görevi olarak açıklamaktadır. Lider ise bir örgütün en üst düzeyde yönetiminden sorumlu kimsedir. Ancak günümüz koşullarında örgütler açısından liderlik, çalışanlarının moral ve tatmin duygularının örgütlerin verimlilik ve etkinliklerine yansıdığı; insanların sahip olduğu bilgi, beceri ve yeteneklerden yararlanmanın en değerli kaynak olarak görüldüğü bir süreçte, oldukça karmaşık bir hale gelmiştir. Bununla beraber, 21.yüzyılda özellikle teknolojik gelişmelerin neredeyse bir patlama yapmış olması durumu, örgütsel etkililik adına insanların birer anahtar oldukları bilincinin artmasına ve örgütlerin hem ekonomik hem de sosyal bir varlık olduklarının kavranmasına, böylece liderlik kavramında da değişimler yaşanmasına neden olmuştur. 

Bir çok liderin büyük bir egosu olduğu doğrudur, ancak bunun muhakkak kötü birşey olmadığı, aksine liderin başarısında kritik önem taşıdığı yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür. Büyük bir egoya sahip lideri etkin kılan ana unsur egosunu kontrol edebilmesidir. Egosunun kendisini yönetmesine izin vermeyen liderin başarıya giden yolu açıktır. Egosunu iyi yönetebilen liderlerde göze çarpan ortak özellikler; çatışmalı dürtülerini dengeleme, kendini bilme, hataları kabul etme ve insanlarla dostluk kurmadır. 

Diğer bir görüş ise kişilerin liderlik yolculuğunda egosundan doğal olarak arındığı, bu sayede kendini aştığı, ulaşılan noktada da tevazu, alçak gönüllülük, irade ve azmin en üst düzeyde cereyan ettiği yönündedir. Bu seviyeye ulaşmış etkin lider kişisel tevazu ve profesyonel iradenin bileşimiyle sağlam bir büyüklük kurarken, alçakgönüllülük gösterir, övgülerden sakınır ve asla böbürlenmez. Tutkuyu kendine değil şirkete akıtır, gelecek neslin daha iyi olması için halefler belirler ve geliştirir. Kötü sonuçlarla ilgili sorumluluğu dağıtmak için başka insanları, dış etmenleri veya kötü şansı asla suçlamadan pencereden dışarı değil, aynaya bakar.

 
Etiketler: LİDERLİK, VE, EGO,
Yorumlar
Haber Yazılımı