Yazı Detayı
02 Mart 2016 - Çarşamba 16:01 Bu yazı 861 kez okundu
 
KLAKSON ÇALANA AYAR
Ömer Kılıç
 
 

 Özellikle trafik ışıklarında beklerken kendisinden en az beş araç önde olan sürücüyü ve tabii kendisinin hemen önünde yeşil ışığın yanmasını bekleyen sürücüyü, klaksonuyla uyaran çok duyarlı vatandaş seni anlamaya çalışıyorum. Bu konuda kendimi tahmin edemeyeceğin kadar zorluyorum. Kafamda bir tuhaflık oluyor.

 

                Sana da sordum neden diye. Cevabın, "acelem var çabuk hareket etsinler" demek oldu. Peki sen ışıktaki beşinci araçsın. Önünde dört araç var. Işık henüz sarıya bile dönmemiş. (Sarı ya da yeşil de sana klakson fetişisti olduğunu ilan etme hakkını vermez ya neyse.) Neden klaksona yükleniyorsun diye sordum sana. Cevabın nasılsa yeşil yanacak şimdiden hazırlıklı olsun oldu.

 

                Toplumsal duyarlılığına bir kez daha hayran oldum. Sevgili vatandaşını uyarman gözlerimi yaşarttı. Oturdum saatlerce çok hissiyatlı şarkılar dinledim, ağladım. Tam da böyle duyarlı vatandaşlarla çıkacağız karanlıktan aydınlığa diye gururlandım durdum. Senin gibileri çoğaltmak lazım dedim kendi kendime.

 

                Klakson meraklısı şey, sahi okuma yazma da biliyorsun. Bilmesen o sürücü belgesini vermezlerdi sana. O trafik ışıklarının direkleri var ya direkleri. O direklerin bir çoğunda gereksiz yere klakson çalmayınız yazar. Okuyorsun mutlaka. Ama nerenle anlıyorsun okuduğunu belli. Sen sanırım direğe asılan uyarı levhasıyla, levhada yazanla  değil, daha çok başka şeylerle ilgileniyorsun belli. Bu da senin tercihin. Ne diyeyim sana.

 

                O iğrenç klaksonunla önündeki araçta yolculuk yapan yaşlı ve kalp hastası amcayı düşün. Senin, o aracından mı başka yerinden mi çıkarttığın anlaşılamayan pis klakson sesi kalpten götürebilir o amcayı. Aracının klaksonunu hayvan sesi olarak ayarlatan sürücü bilhassa sana söylüyorum.Sen nasıl bir yaratıksın. O günahsız hayvanların seslerini bile kendi iğrençliğine alet ediyorsun. Seni tanıyorum. Peşindeyim. Ayar etme beni.

 

                Yalnız sende bir tuhaflık var ki onu da hatırlatayım. Sen ışıkta beklerken arkandan klaksona asılan hemcinsine sağlam küfür yapıştırıyorsun. Bir sonraki ışıkta ettiğin küfrün sana da yapıştırılacağını bile bile, sen de bir önündekine klakson ayarı veriyorsun. Neyin müptelasısın sen. Bu nasıl bir kafadır. Sen neyle besleniyorsun arkadaş.

 

                İnan bana seni anlamaya çalışmak tam da bu satırları yazmak gibi bir şey. Seni başkasına anlatırkenki halimi de merak dahi etmeni önermem.

 

                Sana tavsiyem, sen araç kullanma. Sen git, bir köye yerleş, kendine de  bir eşek felan al mesela. Artık sen mi eşeğe binersin eşek mi sana, bilmiyorum. Aranızda anlaşır gidersiniz. Arabasına öküz böğürtüsü kornası yaptıran arkadaş anladın sen de ..

 

                Yok yok.. Senle uğraşmayacağım. Ah sen…

 

                Sahi şu trafik polisi arkadaşlar ota b..a ceza yazıyorlar. Bu klakson fetişisti şeylere ceza yazmışlar mıdır acaba.  Madem edep erkanla çözülemiyor mesela, bu şekilde mi çözsek ne..

 

                  

 
Etiketler: KLAKSON, ÇALANA, AYAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı