Yazı Detayı
22 Haziran 2018 - Cuma 00:08
 
KİRAZ
Erhan BAŞER
kullaniciadi@@
 
 

Pek muhterem ve aziz ve saygın ve her çeşit iltifata layık kıymetli okurlar. Nasılsınız? İyi misiniz? İyi olmanız, sağlığınız felan umrumda değil. Umarım hayattan yeterince zevk alıyorsunuzdur. Bulunduğumuz topraklarda paranın, gücün ve kadının dışında pek bir şeyin kıymeti harbiyesi yok. Biliyorsunuz.

Geçmiş zamanlarda biraz hasta oldum da benim iğrenç yazılarımdan kurtuldunuz bir müddet. Daha da iğrençleştirmek en birinci vazifemdir. Atam özür dilerim. İkinci vazifem. Vakit dut vakti idi ama geçti. Terazinin bir tarafında bir avuç kiraz, diğer tarafında ise tüm vatan toprakları vardı.

Kirazı küçümsemeyin beyler. Kiraz demek yaz demek, sıcak demek, gezmek demek, bir anlamda sevmek demek, yeni yerleri görme isteğinin uyanması demek, özgürleşmek demek, cıvımak demek, kabına sığmamak demek, gideceğim ben demek. Hiçbir insan kiraz yerken karamsarlığa kapılmaz, kötü düşünmez, hainlik planlamaz. İnsanın aklına hep sevdiği şeyler gelir, sevdiği kişiler gelir, umut gelir, güzel günler gelir, en önemlisi de ne olur biliyor musunuz, insan bir anlıkta olsa her şeyi unutup bir çift kiraz ile mutlu olur.

Vakit dut vakti arkadaşlar aklınıza başka şeyler gelmesin. Dolar faiz ekonomi, beklenmeyen sel, çorabımın teki nerde, kahrolsun İsrail, soğan beş lira, dünya kupası izlerken ekrana yansıyan güzel kızlar, tanrım neden kalçam ağrıyor.

Ziya bey ülkenin mahvolduğuna üçkağıtçı bakkal Selim’i inandırmıştı, Selim ise üçkağıda devam sinyali vermişti, kefenin terazisini istediği gibi değiştiriyordu bu Selim, bazen vatan toprakları ağır geliyor bazen de kirazlar, bu Selim kim ola ki, ha şöyle azıcık karmaşa koyalım, 50 gram da düşman, 10 gram korku,  bir çorba kaşığı pul biber koyalım da milletin ağzı yansın, hobaaa kirazlar hafif geldi. Ahh dostlarım bi kiraz yiyelim dedik 16 yıldır yedirmediler, neymiş efendim kiraz devri bitmiş üzün devri başlamış, ulan bu Venezuela nasıl battı hala aklım almıyor. Ne Kostarika ne de Çin, en iyisi soğuk sıkım zeytinyağı. Yahu ben ne diyorum arkadaşlar, neden uyarmıyorsunuz. Ayıp.

Erhan sözün dinler isen, manasını anlar isen, sana iyi dirlik gerek, bu dünya kimseye kalmaz. Yunus Emre en iyisini bilir. Bu dünya kimseye kalmaz arkadaşlar, keyfinize bakın derim.

 
Etiketler: KİRAZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı