Yazı Detayı
10 Kasım 2018 - Cumartesi 00:35
 
Kendi Ülkem…
Yağmur Küçük
kullaniciadi@@
 
 

İnsanları ne kadar tanıyoruz sizce? Ya da gerçekten tanıyor muyuz? İnsan kavramı bizim için sadece tanıştığımız kişilerden ibaret. Herkes değişik tecrübeler yaşıyor ve bunu bize aktarıyor. Her ne kadar kendimiz tecrübe edip bir şeyler öğrenebiliyorsak, kurduğumuz arkadaşlıklardan da bir şeyler öğrenebiliriz elbet.

 Yurtdışında okumanın bana kattığı bir diğer güzel şey de bu oldu. Güne farklı bir ülkede başlamak bile ayrı bir tecrübeyken, çevremdeki diğer milletlerden insanlar ayrı tecrübe oluyor. Her birinden öğrendiğim bir bilgi hayata bakış açımı değiştiriyor.

Evet, kesinlikle insan kavramı kiminle tanıştığımızla ve bize ne kattığıyla alakalı. Aynı milletten insanlar kimi zaman benzer özellikler gösterirken kimi zaman apayrı özelliklere sahip olup beni şaşırtıyor. Olayın ülke kültüründe değil de, insanda bittiğini hatırlatıyor bana. İnsan kendini ne kadar geliştirirse, bir o kadar da kendi ülkesini oluşturuyor aslında. Bu yolda ilerlememiz gerekmiyor mu zaten?

Kendi fikirlerimiz, kendi geleceğimiz, kendi kararlarımız hepsi kendi ülkemizi oluşturmamızda bir adım. İnsanları tanımakta onların iç ülkelerini ziyaret etmekten ibaret ülkenin kültürü, o insanın da kültürü ama o insani oluşturan şey kendi içindeki kültürü. Deneyimleyip öğrendiği veya bir başkasının öğrettiği şeyler...

Emek sarf edip bir şeyler öğrenmeye çabaladıkça, bir süre sonra tecrübe edinmesi gereken şeylerin kendiliğinden ayağımıza geldiğini göreceğiz.

Yapmamız gereken tek şey görmek. Hayatın, insanların bize katabileceklerini görmek ve bir parça kendimiz için ayırmak. Bazen tecrübe etmek istediğimiz şeyler uzak görünse bile sorun değil. Hedeflerimiz bize ne kadar uzaksa, bize katacağı tecrübenin büyüklüğü de o kadar büyük olur çünkü. Limitimizin gökyüzü kadar sınırsız olduğu bir ülkeyi yaratmak kalıyor geriye. O da bize kalmış...

 
Etiketler: Kendi, Ülkem…,
Yorumlar
Haber Yazılımı