Yazı Detayı
08 Aralık 2017 - Cuma 00:58
 
KARDEŞLER ARASINDAKİ GÜÇLÜ BAĞI OLUŞTURMA YOLLARI 2
Sezin GÖREN
 
 

Kardeşler arası ilişki üzerine yazılmış masalları, kitapları her iki (varsa daha fazla) kardeşe birden okuyun.

Büyük çocuğunuzun hislerini anlayın ve kabul edin. Büyük çocuğunuzun, çok farklı duyguları biranda yaşaması ve bunu size göstermesi çok normaldir.

O kadar zaman sonra annesini ve babasını başka biriyle daha paylaşmak zorunda kalıyor. Önceden anne ve baba, sadece büyük çocukla ilgilenirken bebeğin, gelmesiyle birlikte geçirilen zaman doğal olarak azalmış olacak.

“Biraz üzgün gibi görünüyorsun?”, “Bazen benle birlikte bir şeyler yapmak istediğinde ve ben bebeğin ihtiyaçları için ona yardım ettiğimde sinir bozucu oluyor değil mi?” gibi onun duygularını anladığınızı belirten cümleler söyleyin ve bu zamanlarda ona sarılarak ve onu dinleyerek zaman geçirin. Emin olun bu zamanlarda ihtiyacı olan tek şey size sarılmak ve kendini anlaşılmış hmektir.

 

Büyük çocuğunuzla yalnız geçireceğiniz zamanlar oluşturun. Örneğin, birlikte resim çizmek, kurabiye yapmak, bloklardan kule yapmak, sadece ikinizin birlikte katılacağı gelişim destekli programlar ya da aktiviteler gibi az bile olsa her gün ona özel ayırdığınız zamanlar olsun. Bu zamanlar hem kendisinin özel olduğunu hmesini sağlayacak hem de iki çocuğunuzun birden anne/ babası olduğunuzu ona hatırlatacaktır.

Bazen çocuklar büyüdüklerini, özellikle de kardeşleri olduğu zaman, kabullenmek istemezler. “Sen artık abi/abla oldun” cümlesi onların küçük kardeşlerine daha çok tepki göstermelerine sebep olabilir. Bunun yerine “benim güçlü kızım/oğlum”, “benim tatlı kızım/oğlum”, “benim düşünceli kızım/ oğlum”... gibi olumlu yönlerini ve davranışlarını ortaya çıkaran kelimeleri kullanmayı tercih edin.

Büyük çocuğunuzun, olumsuz davranışlarından çok olumlu davranışlarına odaklanmanız bu davranışlarını daha sık gerçekleştirmesini sağlayacaktır. Böylece olumlu davranışlarını tekrar etmesi için çocuğunuz cesaretlendirmiş olacaksınız.

Zaten yeni doğan kardeşi olduğu için sizin gözünüze girmek için bu davranışları daha çok tekrar edecektir.

“Öyle yapmayı ne kadar güzel düşündün, çok düşüncelisin”, “Evet bu konuda gerçekten çok dikkatlisin”,  “Böyle yardımcı olman, benim işlerimi kolaylaştırıyor, en büyük yardımcım olduğun için teşekkür ederim” veya büyük çocuğunuz kardeşiyle güzelce oyun kurmaya çalışıp onunla ilgilendiğinde “Kardeşine böyle kibar davrandığın zaman çok mutlu oluyorum ve seninle gurur duyuyorum” gibi olumlu davranışlarını gözden kaçırmadan dile getirin.

Büyük çocuğunuzun öfkelendiğini ve kırıldığını gördüğünüzde onun bu hislerini görmezden gelmeyin ,ya da bastırmasına izin vermeyin. Bu duyguları hmek hepimiz için çok normaldir. Çocukların da bu duyguları yaşaması olağandır. Ancak bu duygularla nasıl baş edilebileceğini ve kontrol edilebileceğini öğrenmeleri gerekir.

Anne ve babaların, çocuklarına bu konuda rol model olması çok önemlidir. Çocuklar her türlü davranışı anne ve babalarına bakarak öğrenirler. Sanki bizim minik birer kopyamız gibidirler.

 Çocuklarınızı birbirlerine karşı kızgın gördüğünüzde onların göz hizasına gelin ve yumuşak bir şekilde: “Seni anlıyorum, şu an bu duruma (olayı anlatın) kızgınsın ama kızgın olduğun zaman kardeşinin canını acıtman doğru bir davranış değil. Önce kendini sakinleştirmen gerekir. Bunun için 1’den 10’a kadar sayabilirsin, zıplayıp koşabilirsin bunlar benim aklıma gelenler. Senin aklına gelen bir yöntem var mı?” gibi bir konuşmadan sonra çocuğunuzun bulduğu yöntemi uygulaması için ona imkân tanıyın. Sakinleştikten sonra bu duygusunu kardeşine anlatması için bir yol bulması konusunda da onunla konuşun. Örneğin resim çizmek, mektup yazmak, hikâye oluşturup anlatmak gibi daha sonra bunu kardeşiyle paylaşmasına izin verin. Kardeşi bunu anlamayacak kadar küçük yaşta bile olsa sinirlendiği şeyi seçtiği yollardan biriyle anlatması için ona fırsat tanıyın, o daha küçük seni anlamaz demeyin.

En önemlisi, bunların hepsini eşinizle birlikte konuşup ortak bir şekilde karar vererek uygulayın. İkinizin tutarlı olması ve olaylar karşısında aynı tepkileri vermesi çocuğunuzun kafasındaki soru işaretlerine cevap bulabilmesi için çok önemli olacaktır.

                                                                    Uzm. Gelişim Psk. Sezin GÖREN

 

 

 
Etiketler: KARDEŞLER, ARASINDAKİ, GÜÇLÜ, BAĞI, OLUŞTURMA, YOLLARI, 2,
Yorumlar
Haber Yazılımı