Yazı Detayı
17 Ocak 2018 - Çarşamba 00:45
 
KALEM
Erhan BAŞER
kullaniciadi@@
 
 

   Uzun zaman oldu. Elime kalem almamıştım. Hep namussuz klavyelerin suçu. Oysa ele kalem alıp yazmak, özellikle şu dönemlerde muazzam derecede önemlidir. Orhan Pamuk bir romanında “böyle lanet bir ülkede yazmaktan başka elden ne gelir ki” dedirtmişti roman kahramanına. Melaminin biri de okumak için kalem lazım demişti. George Steiner’e göre elinde kalem olmadan okuyamayan kişiye entelektüel denirmiş. Geçelim.

 

    Uzun zamanları hiç demeyeyim de pek sevmem. Her zaman olumsuz şeyler çağrıştırıyor bana. Benim iğrenç, dağınık ve amaçsız yazılarımı da epeydir görmüyorsunuz. Kalemle yazı yazdığım kirli mavi yüzeyli masam da artık yok. Büyük kararlar aldım. Önemli. Artık başka şeylere alışmak istiyorum. Hiçbir iyilik ve güzellik ummadığım bu topraklarda bir mucizenin ardına düşüp, hiç yazmadığım yazıları yazmak ve okumadığım kitapları okmuş gibi yapmak, tüm bunlara bağlanmak alışmak istiyorum. Lanet bir yazı olduğunun farkındayım. Yozlaştım biraz. Duygularım pek kalmadı. Sevgiye ve şefkate ihtiyaç duymuyorum. Kirli ellerimi seyretmek huzur veriyor. Bana kızmaya hakkınız yok. Üzüm zamanı geldiğinde bende isterim onları severek kesmeyi. Artık üzüm zamanı gelmeyecek buralara. Heyecan ile beklemeyeceğiz. İlk cümleden sonrası kalemimin yazdıkları benim değil. Kalemime güvendiğinizi biliyorum. İkinci dünya savaşından sonra tükenmez kalem icadına mucize diye milyonlarca insan umut ışığı olarak görmüştü. Kalemlerde bir esrar olduğunu düşünmenizi istiyorum. Herşeyi değiştiren kalemler değil midir? Barışları yapan, sevgiliye yollanan mektupları yazan, ilahi buyrukları kağıda geçiren, medeniyetleri kuran kalemler değil midir sizlere soruyorum. Kalemin olduğu yerde savaş yoktur, orda medeniyet vardır, ilerleme vardır, saygı vardır, en önemlisi de ne vardır biliyor musunuz güven vardır güven. Uzun zaman olmuştu kalemden uzaklaşalı. İyiden uzaklaşalı, palavralardan uzaklaşalı.

 

   Yazın dostlarım yazın sizlerde yazın. Kalemlere İnanın onların mucizelerine inanın. Hep iyi şeyleri değil bazen kötü şeyleri de yazın bakmışsınız ki hepsi iyi olmuş. 

 
Etiketler: KALEM,
Yorumlar
Haber Yazılımı