Yazı Detayı
05 Haziran 2018 - Salı 00:36
 
KAFAMIZ KARIŞIK
Sait Köse
 
 

Cumhurbaşkanlığı  ve 27.Dönem TBMM Milletvekili seçimleri 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak. Yapılacak mı?

İnsanların kafası karışık.Seçim kararı alanlar, oldu bitti bir baskın seçim kararı alarak uygulamaya kalktıysa da seçim sonuçlarının öngördüklerinden farklı,beklentilerini karşılamayacağı kanaati ile,aynı oldu bitti anlayışı ile seçimin iptaline yönelik bir kararda alabilir.

Bu kararı alabilecek olanlar ulusal, uluslararası eğilimleri dikkate almadan yola devam edebilirler. Halkının  olaylar, gelişmeler karşısında her türlü haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe bu kadar tepkisiz kaldığı bir ülkede bu tür uygulamalarda ders almadan unutulur.

Ancak, Toplumu Yönetme görevine talip olan Siyasi Partiler, yapılan her seçimden sonra kazanım ve kayıplarını irdeleyerek hatayı nerede yaptıklarını  sorgulamalı, ertesi gün seçim olacakmış gibide çalışmaya başlamalıdır.Bu yerel yönetim seçimleri içinde, Parlamento seçimleri içinde geçerlidir. Böyle bir değerlendirme yapınca da kafamız karışık. OHAL'e karşın hadi her şey olağan sürecinde gittiğini varsayalım.

Seçim isteyenlerin vaadlerine baktığımızda kafamız karışık. Toplum her türlü etnik, inanç kimliği üstünden ayrıştırılmaya çalışılmışsa da,çok şükür birlikte yaşama iradesi bozulmamış.Bu defada bu anlayışı hakim kılmaya çalışan "DAHİLİ VE HARİCİ BEDBAHLAR'ın" kafası karışık.

Eğitimde 2012'den bu yana yapılan okuduğunu anlama testlerindeki değerlendirme verilerine göre 72 Ülke içinde 50.sırayı kimseye vermemişiz. Daha önce ki yıllarda 46.sırada olan ülkemiz öğrencileri 4 basamak daha geriye gitmiş.Bir tek bu veri bile eğitimdeki sınıfta kalmışlığımızın bir ifadesidir.

Türkiye halkını bir Millet ve Devlet yapan Mustafa Kemal ATATÜRK'ün ifadesi ile; "Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder." Bu günkü anlamaz, irdelemez,sorgulamaz bir toplum olmamızın altında yatan gerçek, toplumun eğitimdeki seviyesinin bir sonucudur.Bu bir kader değildir, değiştirilemez alın yazısı değildir.Bunu reva görenleri değiştirmeyle işe başlamak gerekir.Üç buçuk milyon işsiz üniversite mezunu iş ararken, sorunun çözümünün eğitimden,öğretimden geçtiğini idrak eden partiler vaatlerinde yarışa girmiş kimi 150 bin,kimi 180 bin öğretmen ataması sözü vermektedir. Kafamız karışık.

Beslenmenin anne karnından başladığını göz önüne alırsak,açlık sınırının asgari ücretin üstünde olduğu koşullarda sağlıklı beslenmeden söz edebilir miyiz?Kafamız karışık.Yüzde  12 işsizlik oranının olduğu, enflasyonun gündelik hayatımızın en önemli etkenlerinden biri olduğunu anladığımız gün değişim,dönüşüm  isteğimiz için umarım geç kalmamış oluruz.Toplam nüfusu bir milyon üç yüz doksan bin olan Üç Vilayete hizmet etme düşüncesi ile yapılan havaalanının yapan firmaya bir milyon üç yüz yetmiş beş bin yolcu garantisi verilerek yaptırıldığını, 2044 yılına kadar garantinin verildiği, bu yıl yüz yirmi beş milyon lira zarar farkı ödendiğini sorguladığımız gün bir şeyler değişir.Kafamız karışık.

Havaalanı, yol, köprü, şehir hastanelerinin  kapasitesine garanti verildiği, karşılanmazsa bütçeden zararın karşılandığını bilmek istemezseniz sözüm yok. Bunları bile bile aynı yolu giderim derseniz, freni patlamış otobüsün yolcusu olarak bizde aynı otobüste duvara çarpacağız. Ne hakkınız var? Kafamız karışık.

Cumhuriyet Döneminin ilk yıllarından bu yana  edinilmiş, ekonominin lokomotifi stratejik ürün üreten birçok fabrikamızın, özelleştirme adı altında birilerinin güzelleşmesini sağladığını, bilmeyen kalmadı.Kafamız karışık.

Sağır Sultanı oynamaktan vaz geçmeliyiz. Biz uçağı yeni yapmadık. "İstikbal Göklerdedir" deyip gereğini yapan ATATÜRK, 1936'da VECİHİ K-6 adı ile 1940 ve 1944 yıllarında ilk pilotlarımızdan Vecihi Hürkuş'un önderliğinde diğer imalatçı ülkelerle boy ölçüşecek nitelikte uçak imalatını gerçekleştirmiştir.Bu yolculuk bir takım ayak oyunları ile 15 Mart 1950'de çıkartılan kanunla sona erdirilmiştir.Şimdi ilk uçağı yaptık dedikçe birileri kafam karışıyor.Zaten iyice kafasının karıştığını umut ettiğim güzel halkımın karışmayan kafası kaldıysa karıştırmaya devam edeceğim.

Velhasıl,deve kuşu misali kafamızı kumdan çıkartmadan, etrafımızda neler oluyor sorgulamadan kafa karışıklığımız bitmez.

                                                                                     

 

 

 
 
Etiketler: KAFAMIZ, KARIŞIK,
Yorumlar
Haber Yazılımı