Yazı Detayı
29 Mayıs 2018 - Salı 00:59
 
Kâr ve Yolsuzluk!
Mehmet KOÇAK
kullaniciadi@@
 
 

Şirketinizin yılsonundaki kârını niye olduğundan düşük göstermek istersiniz? Evet, soru tam olarak ta bu. Bindikleri arabanın özellikle Türkiye’de olmayan bir versiyonunu, oturduğu malikânenin taşlarının bilmem hangi ileri Avrupa ülkesinden getirtmekle övünmeyi, ne kadarda çok üretim makinasına sahip olduklarını, Dünyanın en çok ülkesine İhracat yapan bir firma olduklarını olağanüstü çabalarla rakiplerine ve piyasaya göstermek için can atan firmalarımız neden kârlarının büyük bir bölümünü saklarlar?

En bilinen cevabını söyleyeyim. Rekabet! Ne Rekabeti bu? Rakipleri maliyetlerini indirmek için böyle yapıyor. Rekabet edebilmeleri için rakiplerin tüm adımlarını değerlendirmeliler. Ayrıca birçok firma sahibi zekâtını veriyor, üstüne birde vergi verirlerse… Fazla olmaz mı?

Yeni Düzen ve Mali Müşavirlik!

Vergi kaçırmak ayrı bir şey, vergiden kaçınmak ayrı bir şey efendim. Bizim ‘Mali Müşavirlerimizden’ istediğimiz en önemli özellik ‘Vergiden Kaçınma Uzmanı’ olması. Özellikle piyasadan beklentimiz bu yönde. Başvuran adaylarımızdan almak istediğimiz tam olarak ta bu! Piyasada yüzlerce mali müşavir var. Eğer bir adım öne çıkmak istiyorsan ‘Vergiden Kaçınman’ gerekecek.

Firmalarda Rekabet Tamamen ‘Bel Altına Vuruşlarla’ Gerçekleşiyor!

Maliyeti kısarak en ideal olan satış fiyatına ulaşabilirsin. Maliyet özellikle kaliteden ödün verilerek yapılırsa karlılık daha fazla olurken rakiplerinden daha ucuza fiyat verebilirsin. Çünkü kalite ucuz değil! Ucuz işgücü (Özellikle SGK’sız çalışabilecek ve işten attığında tazminat vermeyeceğin türden sözleşme ayarlaman lazım.), Ucuz hammadde ( vergisiz alacaksın, kalitesi standartlara uymasa da olur, birim ölçüde pahalı olan hammaddeden daha az kullanmak için alternatifi olan ucuz ürünü fazlalaştıracaksın vs…)

‘Vicdani Sorumluluk’ yerine ‘Maddi Kaygı’!

Vicdan, her ne hareket ediyorsanız ona yüklenen verilerle zıt olan şey hakkında insanı frenleyen mekanizmadır. Her insanın fıtratı doğuştan iyi ve güzele uygun ve uyumlu olarak yaratılmıştır. Daha sonraki etkiler sonucunda olumsuz değişim yaşanır. Hak ve Hukuk üzerine inşa edilmiş bir fıtrat ne kendi hak ve hukukundan vazgeçer ne de başkasının hak ve hukukuna tenezzül eder. Ne hikmetse yaşam denilen döngü içinde para, mevki ve iyi bir şöhret için vicdan pek te işleyen bir mekanizma olmaz. Bizzat maddi refahım getireceği doyumun zevki ile vicdan! susturulabilir.

Ticari İlişkilerde kaybolan değer: ‘Samimiyet’!

Olduğun gibi görünmek ya da göründüğün gibi olabilmek en sık karşılaştığımız Samimiyetin tanımıdır. Karşındakinin maddi seviyesi, bulunduğu konumu, çevresi, etkin bir ilişkisel ağı senin davranışlarında rol oynuyorsa sen samimiyet denen değerlerden yoksunsun. Çıkarların, davranışlarının kıblesi olmuşsa sen çok yalnız bir adamsın. Çünkü çıkarlarına temel teşkil eden şey biter ya da değişirse yapayalnız kalacaksın. İşin en kötü tarafı, senin ne kadar çıkarlarına düşkün biri olduğunun herkes tarafından biliniyor ve senin bunun farkında olmayışın.

Kalite yerine Fiyata odaklanan Tüketici kitlesi var oldukça İnovasyon sadece hayal olur.

Her arz kendi talebini yaratır ayrı bir şey her talebe karşılık arz olur ayrı bir şey. Siz kalkıp eğitim ve kültür seviyesi yüksek, gelir durumu iyi, kaliteye önem veren bir kitleye ucuz! malı satamazsınız. Öyle ise sunulan hizmetin kalitesi onu talep edenlerin durumlarıyla yakından ilgili. İnovasyon için ‘Talep Kesiminin’ kalitesi dolayısıyla eğitim durumunun artması en elzem konudur.

 
Etiketler: Kâr, ve, Yolsuzluk!, ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
21 Haziran 2018
İktisatta ‘Değer Paradoksu’
14 Haziran 2018
İnsanın tabiatı okumak yerine seyretmeyi seviyor!
13 Haziran 2018
GÜNCEL EKONOMİDEN NOTLAR
12 Haziran 2018
Bir İneğin bir insandan daha fazla Medeniyete katkıda bulunması
08 Haziran 2018
Sosyal Patlamaya Doğru!
07 Haziran 2018
Back to Back: Bir Türk Banka Hortumlama Hikâyesi
06 Haziran 2018
Kısa Vadede Zengin Olmanın Hikâyesi: Türk Bankerciliği ve Hazin Sonu
05 Haziran 2018
Doların ateşinin yükselmesi ve Banker Yeşuva
04 Haziran 2018
Gaziantep’te İhracat Ne oldu?
02 Haziran 2018
Dış Ticarette açık: 27,4 Milyar Usd oldu.
01 Haziran 2018
Üniversite paradoksu?
31 Mayıs 2018
Kime Kafa Tuttuğunuzun Farkına Varabilmek.
30 Mayıs 2018
Ben Nesli!
28 Mayıs 2018
Aile Şirketlerinde Başarı
26 Mayıs 2018
Hepimiz Köle’yiz. Sadece Fark Edenler Anlayabilir!
25 Mayıs 2018
Ekonomide Güncel Gelişmeler
24 Mayıs 2018
Planlandığı gibi gerçekleştirilemeyen iki tehlike: Batılılaşma ve Modernleşme
23 Mayıs 2018
MİLLETVEKİLLİĞİNDEN PARTİ VEKİLLİĞİNE! GEÇMİŞ OLSUN!
22 Mayıs 2018
FİNANSAL YÖNETİMİN ALTIN KURALLARI
21 Mayıs 2018
Zeytin, Zeytinyağı Üretimi ve Sorunları
19 Mayıs 2018
Türkiye’nin en Önemli Sorunlarından birisi: Serveti Yatlara ve Katlara Bağlayan İş Adamları
18 Mayıs 2018
Moody’s ne yapmaya çalışıyor?
16 Mayıs 2018
SİYASİ PARTİLER BİRBİRLERİNİ YERKEN EKONOMİ SOS VERMEYE DEVAM EDİYOR!
15 Mayıs 2018
Sayılarla Aile
14 Mayıs 2018
Finans Müdürü Ne İş Yapar?
12 Mayıs 2018
İTHALATA KARŞILIK VEREMEYEN BİR ÜLKE!
11 Mayıs 2018
MUHTEŞEM İKİLİ: GAZİANTEP VE İHRACAT
10 Mayıs 2018
Yeni Saadet Zinciri: Girişimcilik!
09 Mayıs 2018
Büyüme ve Kalkınma
Haber Yazılımı