Yazı Detayı
26 Ekim 2014 - Pazar 16:59
 
İSLAMİYETTE KADININ YERİ
Derya Sabuncu
 
 

 

Peygamberimiz sav;

Her kadın, bir erkeğin ya kızıdır, ya kardeşidir, yahut hanımı veya annesidir. Kadınlara kötü şeyler reva görülmemeli, onlara layık olduğu değer verilmelidir.

(R. Nasıhin)

Hak din İslam kadına çok değer verip, kadının kıymetini tüm insanlığa göstermiştir. Kadını köhne esaretten kurtarıp olması gereken yere getirmiştir. Bugünkü modern medeniyet dediğimiz, müşterek hayat adı altında kadına zulmediyor. En ağır, en adi işlerde bile çalıştırılıyor. Araba fuarlarında, bacaklarını açıp son model arabaların üstüne oturmuş mini etekli mankenleri görüyoruz.

İyi kötü birer kişilikleri olan bu kadınlar, orada öylece durup o arabaların birer aksesuarı gibi pazarlanmayı nasıl içlerine sindiriyorlar?

Ya da modern medeniyet ve çağdaş yaşam  diyen şahıslar bunu nasıl tasvip ediyor? Çünkü burada alenen kadının değerini düşüren bir durumla karşı karşıyayız.

Hem, kadın cinsini bu kadar aşağılatan o kadınlara karşı, hem de onları oraya oturtup müşteriyi kandırarak mal satmaya çalışan modern sistem savunucularına sesleniyorum işte İslam ölçüsü burada boyunu gösteriyor.

Zira kadın İslam’da peygamberimizin tasvir eyledikleri gibi gizlenmesi gereken ve gizlendikçe daha çok değeri artan bir mücevherattır.

Bütün kadınlar, İslam dininin kendilerine verdiği kıymeti, rahatı, huzuru, hürriyeti ve boşanma hakkına malik olduklarını bilmiş olsalar, bütün dünya kadınları, hemen Müslüman olurlardı.

İslam da kadına verilen değeri hiç kimse vermemiştir. Bu sözlerime inat modern yaşamı gösterenler lütfen önce tarihi araştırsınlar, eski İngiltere, eski Fransa, eski Almanya ve adını sayamadığım bir çok Avrupa ülkesi kadın haklarını son yüzyıllarda öğrenip o şekilde yasalara koymuşlardır. Ondan önce bir çok Avrupa ülkesinde kadına zulmediliyordu. Hatta eski Fransa da kadın kendi evinin ve çocuklarının hizmetçisiydi, asla ona söz hakkı tanınmazdı kendi evinin içinde. Enteresandır ki bu yasalar konulmasına rağmen hala kadınlar zulüm altında... peki niye?

Kadınlar her alanda adeta bir mal varlığı gibi piyasaya adicesine sürülürken adı modern yaşam, medeniyet ve kültür denilirken, kadının bir cevher gibi saklanması, kapanması ve islamla şeref bulması ise bir esaret bir yobazlık olarak gösteriliyor.

Bediüzzaman hazretlerinin tesettür risalesinde anlattığı gibi;

“Kur’ân’ın tesettür emrine muhalefet eden sefih medeniyet” ideal bir “kadın modeli” tespit eder.

Reklâm afişleriyle, sinema filmleriyle, TV dizileriyle, gazetelerin son sayfalarıyla, defilelerle “ideal model” piyasaya sürülür.

Bu aslında olmayan “bakılacak” bir kadındır. Zira gelişen teknoloji sayesinde bilgisayar düzeltmeleriyle hepsi “fhotoshoplu”dur!

Kadınların bu “ideal modele” benzemeye çalışması ciddî bir endüstri sektörünün doğmasına sebep olmuştur.

Zayıflama âletleri ve kıyafetleri, diyet ürünleri, kozmetik ve güzellik sektörü, estetik uygulamalar….

İltifat ve beğeninin uyuşturucu etkisine kapılan kadınların bu güzelleşme gayretleri bazen “takıntı” boyutuna bile ulaşır.

Sefih medeniyetin dayatmaları adeta çocukları bile hipnotize eder. Kadınlara “hürriyet” maskesi altında verilen “eğitimin dersleri” daha küçücük bir kız çocuğu iken başlar.

İdeal güzel kadın modeli tazecik beyinlere oyunlarla, oyuncaklarla, çizgi filmlerle, dizilerle kazınır.

Batıda, bu yalanları keşfeden hakikat arayıcıları, kampanyalar düzenleyip cazibedar fitne karşısında daha aklını kaybetmemiş anneleri ikaz etmektedirler.

Sloganları da şudur: “Güzellik endüstrisi ona ulaşmadan önce kızlarınızla konuşun!” velhasıl modern hayat adı altında kocaman esaret!

Kadınlara haksızlık yapılmış  diye adlandırılan kuranı kerim hak dinin tamamlanması yani Allah’ın nurunun tamamlanması için gönderilmiştir.

Kuranı kerimde hiç kimseye negatif bir ayrımcılık yapılmayıp, her şey adalet terazisinde ölçülmüştür. Hiç kimse iddia edemez ki cenabı hak HAŞA VE KELLA adaletsiz davranmıştır diyemez! Bilhassa cenabı hak kadını da erkekle eşit tutup, hiç bir zaman küçültmemiştir.

Hatta Hz adem aleyhisselamdan  sonra havva annemiz yaratıldığında, Hz. Adem ona fıtrat gereği şehevi duygularla yaklaşmak istediğinde cenabı hak izin vermeyip, 'ey adem havva'ya mihrini vermen şartıyla sana helaldir' demiştir. Hz. Adem ise,'havva'nın mihri nedir yarab'dediğinde;

-habibim Muhammed’e on salavattır' demiştir. Bunu küçük bir misal olarak anlattım, gerekirse deve yükü altınlar bile verilir mihr olarak, eğer kadın değersiz olsaydı başta erkekler onlarla evlenirken mihr vermeden, yani evlilik hukukuna göre bir teminat vermeden evlenilirdi o zaman.

İslam’da geçim yükü erkek ve kadın arasında paylaştırılmamıştır. Bir erkek, hanımını tarlada, fabrikada veya herhangi bir yerde çalışmaya zorlayamaz.

Eğer kadın isterse ve erkek de razı olursa, kadın kendine uygun bir işte çalışabilir. Fakat, kadının kazancı kendisinindir.

Yine kadın  evinin  işini yapması zorunlu değildir, yapması bir ihsandır, çok sevaptır. Yapmazsa, günaha girmez. Zorla yaptırılamaz. Resulullah efendimizin zamanından bugüne kadar,

Müslüman kadınlar bu ihsanı yapmıştır. Bu da kadının ahlakının ve takvasının üstünlüğündendir. Kadın İmkanlar dahilinde eşinden hizmetçi bile istemesi helaldir.

 

İslam’da kadın çocuğunu emzirmek istemezse zorunlu değildir, süt anne isteme hakkına sahiptir, eğer emzirirse kuranı kerime göre iki yıl yada daha az emzirebilir. Yalnız çocuğunun sağlığını düşünen ve merhametli bir anne elbette bu işi kendi yüklenecektir.

Peygamberimizin hadisi şeriflerinin hepsine tek tek baktığımızda hemen hemen erkeklere nasihat edilip, kadınlara iyi davranmaları hususunda uyarıldıklarını görüyoruz, hatta peygamberimiz veda hutbesinde, onlar size Allah’ın birer emanetidir demiştir. Evet sorarım, emanete hıyanet eden nasıl Müslim olur?

 

Gelelim mirasta kadına bir erkeğe iki pay verilmesi hususuna, çünkü Allah adildir kadının kocası erkek olduğuna göre kocasına düşen  miras hakkını hesapladığımızda mal varlıkları tam eşitlenmiş olmaktadır.

Ayrıca kadın eşinden boşanması durumunda erkek kardeşi kız kardeşine bakmakla yükümlü bulunduğundan ve kadının gidecek yeri erkek kardeşinin yanıysa o almadığı paydan zaten faydalanacaktır. İslam’ı bilen erkek-kadın bunlara göre davranırsa kimsenin hukukuna geçilmiş olamaz.

ERKEĞİN 4 KADIN ALMA HAKKI...

Yetim kızlar hakkında adâletle muamele edemeyeceğinizden korkarsanız, beğendiğiniz, hoşunuza giden başka kadınlardan iki, üç ve dört kadın alın. Fakat bunların arasında adâleti gözetemeyeceğinizden korkarsınız o vakit bir zevceyle, yahut sahip olduğunuz cariyelerle yetinin. Bu, doğruluktan sapmamanıza daha yakın ve size daha uygundur.

(Nisa suresi-3)

Ayeti kerimede her ne kadar 4 evlilik için izin verilmişse de erkeğin  birinci eşinden rızası olması dahilinde ve yahut kadının özrü durumunda diğer evlilikler vuku bulabilir.

Sevgili peygamberimiz hayatı boyunca yirmi evlilik yapmıştır ve bu evliliklerin  bir çok hikmetleri vardır. Yüce nebi insanlığa örnek için gönderilmiştir.

Habibi kibriyanın bu denli evlilik yapmasındaki sebeplerden birisi de kendisi  büyük bir peygamberdir ve vefat ettikten sonra elbette İslam’ı en iyi şekilde tebliğ edecek hanımlara ihtiyaç vardı.

Mesela hanımı Hz. Ayşe ra. binlerce hadis rivayet etmiştir.

Bunun yanı sıra peygamberimiz diğer eşlerini ise, ya dul olmaları ve veyahut maddi zorlukta olan hanımları nikahı altına alarak himaye etmiştir. İnsanlığa örnek için gönderilen

efendimiz o kadar hanımları olmasına rağmen kendi işlerini kendisi görüp, eşlerine yaptırmamıştır.

Bir kişi, Hz. Aişe'ye:

Hz.Peygamber sav evde ne yapardı?" diye sordu. Hz.Aişe:

"Ev işleriyle meşgul olurdu. Elbiseleri kendi yamalar, evi kendi eliyle süpürürdü.

Eliyle süt sağar, çarşıdan ev eşyasını satın alır gelirdi. Ayakkabısı sökülürse bizzat kendisi kendi eliyle onarırdı. Su kovasının ipini bağlardı.

Deveyi kendi eliyle bağlar, ona yem verirdi. Köle ile birlikte un öğütürdü. sav" diye cevap verdi.

(Buhari)

 

Ayrıca ayeti kerimelerin tefsirini bilmeden yorum yapmak kimliğinde Müslüman yazan kardeşlerimize yakışmaz!

Ayeti kerimelerin anlamlarını kenara bırakıp, her bir harfi ansiklopedileri dolduracak kadar geniş anlamlara sahip olan kuranı kerime bakıp, boş kelam etmek doğru değildir.

 

Konunun devamını yazacağım...

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: İSLAMİYETTE, KADININ, YERİ
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
01 Mart 2019
ÖZ ÇEKİM
16 Şubat 2019
SANAL DÜNYA
26 Ocak 2019
DOĞRULUK / CESARET
19 Ocak 2019
DİKKATİMİZDEN KAÇANLAR
31 Aralık 2018
ANAHTAR
29 Aralık 2018
KENDİMİZE GELELİM
08 Aralık 2018
YAŞADIKLARIMDAN ÖĞRENDİĞİMİN ÖZETİ
24 Kasım 2018
ÇİLE
17 Kasım 2018
ARTIK DUR DİYELİM...!!!
10 Kasım 2018
İSLAMI KALİTELİ YAŞAMA FİKRİNE SAHİP OLABİLMEK
03 Kasım 2018
Haklarını ödeyemeyiz, mahcubuz...
01 Kasım 2018
DÜŞÜNELİM
27 Ekim 2018
ZAMAN
20 Ekim 2018
GEÇİCİ OLANA DEĞER VERMEK
12 Ekim 2018
Bir hatıra...
28 Nisan 2018
ÜMİTVAR OLMAK
14 Nisan 2018
MİRAÇ KANDİLİ
24 Mart 2018
KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK
03 Mart 2018
ZEYTİNDALI
16 Şubat 2018
AFRİN MÜCAHİTLERİNİN YANINDAYIZ
10 Şubat 2018
MİLLİ BERABERLİK VE DUA VAKTİ
20 Ocak 2018
KENDİNE İNANMAK
23 Aralık 2017
‘Okuma, ruhu yüceltir.’
09 Aralık 2017
PEYGAMBER EFENDİMİZİN GÜNLÜK YAŞAMINDAN
25 Kasım 2017
CENAZE NAMAZI HAKKINDA
11 Kasım 2017
YARDIMA MUHTAÇ OLANLARA ULAŞALIM
21 Ekim 2017
AİLE HAYATINDA GEÇİM VE MUTLULUK (2)
14 Ekim 2017
AİLE HAYATINDA GEÇİM VE MUTLULUK (1)
30 Eylül 2017
PEYGAMBER EFENDİMİZİN DİLİNDEN DUALAR
16 Eylül 2017
HÜSN-Ü AHLAK
05 Eylül 2017
BAYRAM MESAJI
19 Ağustos 2017
HAYR YAPMANIN GÜZELLİĞİ
05 Ağustos 2017
BİR KISSA
17 Temmuz 2017
FEDAKARLIK
01 Temmuz 2017
GÜZEL MUAMELE
17 Haziran 2017
RAMAZAN BAYRAMIMIZA KAVUŞUYORUZ
10 Haziran 2017
BU GÜZEL AYDA SALAVAT-I ŞERİFELERİ İHMAL ETMEYELİM
27 Mayıs 2017
MEZHEPLER
13 Mayıs 2017
HZ ZÜLKİFL ALEYHİSSELAM
06 Mayıs 2017
MESCİTLERDE İNSANLARA YER VERMEK
22 Nisan 2017
HARAMLARDAN KAÇINMAK
15 Nisan 2017
TABİPLERİN PİRİ LOKMAN EL HAKİM
24 Mart 2017
GÜLER YÜZLÜ VE TATLI DİLLİ OLMAK
24 Mart 2017
GÜLER YÜZLÜ VE TATLI DİLLİ OLMAK
10 Mart 2017
TAKDİR OLUNANA SABIR GÖSTERMEK
03 Mart 2017
HZ İLYAS ALEYHİSSELAM
24 Şubat 2017
HZ YAHYA
10 Şubat 2017
YALANIN SONU
20 Ocak 2017
GEÇİCİ DÜNYA HAYATI
13 Ocak 2017
HEDİYELEŞMEK
30 Aralık 2016
ALLAHIN RIZASINI GÖZETMEK
16 Aralık 2016
VESVESE
25 Kasım 2016
OKU...!
18 Kasım 2016
CÜNEYD-İ BAĞDADİ VE ŞEYTANI YAKMANIN YOLU
11 Kasım 2016
SEVDE BİNTİ ZEM'A (2)
04 Kasım 2016
SEVDE BİNTİ ZEM'A (1)
28 Ekim 2016
NASİHAT TUTMAYANI MUSİBET TUTAR
21 Ekim 2016
ALLAHIN RAHMETİNDEN ÜMİT KESMEYINIZ
07 Ekim 2016
BÜYÜKLERDEN NASİHATLER
19 Ağustos 2016
AFFETMENİN FAZİLETİNE DAİR
05 Ağustos 2016
KIRK HADİS
22 Temmuz 2016
ÜLKECE GEÇİRDİĞİMİZ ZOR GÜNLERİN ÜSTESİNDEN GELMELİYİZ
30 Haziran 2016
ORUC TUTMANIN GÜZELLIKLERİ
24 Haziran 2016
RAMAZAN BAYRAMININ FAZİLETİ
09 Haziran 2016
ŞEHR-İ RAMAZAN AYINDA YAPMAMIZ GEREKENLER
27 Mayıs 2016
ŞEHRİ RAMAZAN AYININ ÖZELLİKLERİ
12 Mayıs 2016
BAŞKALARINA LAKAP TAKMAK
28 Nisan 2016
FİTNE-İ AHİR ZAMAN VE ZİNA [3]
21 Nisan 2016
FİTNE-İ AHİR ZAMAN VE ZİNA [2]
14 Nisan 2016
FİTNE-İ AHİR ZAMAN VE ZİNA [1]
31 Mart 2016
PEYGAMBER EFENDİMİZİN YÜKSEK AHLAKI
17 Mart 2016
FİTNE ÇIKARMAK
10 Mart 2016
İSLAMDA EVLADIN EBEVEYNİ ÜZERİNDEKİ HAKLARI
03 Mart 2016
İSLAM DİNİNİN ADALET TERAZİSİ
18 Şubat 2016
HELAL GIDA TÜKETMENİN ÖNEMİ
04 Şubat 2016
İSLAMDA EVLADIN EBEVEYNİ ÜZERİNDEKİ HAKLARI
28 Ocak 2016
CİNLERE DAİR KONULAR
21 Ocak 2016
DAVUD ALEYHİSSELAM
14 Ocak 2016
HACCA GİTMENİN FAZİLETİ
30 Aralık 2015
EĞER ALLAH’A BİR DAHA İŞİNİZ DÜŞMEYECEKSE
16 Aralık 2015
MUTA NİKAHI
03 Aralık 2015
GÜNAHLARINA AĞLAYAN GENÇ
26 Kasım 2015
Hz .Nuh aleyhisselamın evlatlarına nasihati
18 Kasım 2015
SAHİB-İ HUT {BALIK SAHİBİ YUNUS ALEYHİSSELAM} 2
11 Kasım 2015
SAHİB-İ HUT {BALIK SAHİBİ YUNUS ALEYHİSSELAM}
04 Kasım 2015
AZRAİL ALEYHİSSELAMIN EN ÇOK ÜZÜLDÜĞÜ VE SEVİNDİĞİ ÖLÜM
28 Ekim 2015
AZRAİL ALEYHİSSELAM 3
21 Ekim 2015
AZRAİL ALEYHİSSELAM 2
14 Ekim 2015
AZRAİL ALEYHİSSELAM 1
30 Eylül 2015
TEFEKKÜR
18 Eylül 2015
BİR HİKAYE...
09 Eylül 2015
HACCA GİDEN BİR FAKİRİN BERAATINI ALIŞI
02 Eylül 2015
ALLAHA VERDİĞİMİZ SÖZLER
26 Ağustos 2015
KENDİSİNE VERİLEN NİMETLERE KANAAT ETMEK
19 Ağustos 2015
KABAĞINDA BİR SAHİBİ VAR
12 Ağustos 2015
DEDİKODUCU BİR KÖLENİN YAPTIKLARI
05 Ağustos 2015
TAASSUP
29 Temmuz 2015
DÜNYA HAYATI
22 Temmuz 2015
İLMİ İLE AMİL OLMAYAN ALİMLER
09 Temmuz 2015
MİSAFİRE İKRAMDA BULUNMAK
24 Haziran 2015
DOSTLUK
17 Haziran 2015
BİZİM DUALARIMIZ NEDEN KABUL OLMUYOR...?
11 Haziran 2015
CENNETİN ANAHTARI NAMAZ
03 Haziran 2015
SALAVAT-I ŞERİFEYİ BU AYDA ÇOK ÇEKMEK ELZEMDİR
20 Mayıs 2015
HAKKANİYETLİ OLMAK...
07 Mayıs 2015
HIZIR VE MUSA ALEYHİSSELAMIN KISSASI-4
30 Nisan 2015
HIZIR AS VE MUSA AS ALEYHİSSELAMIN KISSASI-3
23 Nisan 2015
HIZIR AS VE MUSA ALEYHİSSELAMIN KISSASI-2
19 Nisan 2015
HIZIR AS VE MUSA ALEYHİSSELAMIN KISSASI-1
09 Nisan 2015
İNSANLARLA İYİ GEÇİNMEK
01 Nisan 2015
PEYGAMBER EFENDİMİZİN HADİSLERDE CEHENNEMDEN BAHSETMESİ
25 Mart 2015
HZ ÖMER RA.PEYGAMBERİMİZ SAV GÖRÜNCE AĞLAMASI
18 Mart 2015
PEYGAMBERİMİZİN BİR GENCE NASİHATİ
11 Mart 2015
HZ LOKMAN'IN OĞLUNA NASİHATİ
04 Mart 2015
HZ UKAŞE RA.'IN PEYGAMBER EFENDİMİZİN MÜHR'Ü NÜBÜVVETİNİ ÖPÜŞÜ-2
25 Şubat 2015
HZ UKAŞE RA.'IN PEYGAMBER EFENDİMİZİN MÜHR'Ü NÜBÜVVETİNİ ÖPÜŞÜ-1
18 Şubat 2015
PEYGAMBERLERİN DUALARI-3
11 Şubat 2015
PEYGAMBERLERİN DUALARI-2
04 Şubat 2015
PEYGAMBERLERİN DUALARI-1
25 Ocak 2015
ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN GELEBİLMEK
16 Ocak 2015
DÜNYA MALININ ALDATICILIĞI
07 Ocak 2015
DUASI KABUL OLUNAN KİMSELER
31 Aralık 2014
İSTİHARE NAMAZI
24 Aralık 2014
PEYGAMBER EFENDİMİZİN ÖĞRETTİĞİ TESBİHLER
17 Aralık 2014
CUMA GÜNÜNÜN FAZİLETİNE DAİR
14 Aralık 2014
ABDEST ALMANIN FAYDALARI-2
10 Aralık 2014
ABDEST ALMANIN FAYDALARI-1
01 Aralık 2014
KOĞUCULUK-2
26 Kasım 2014
KOĞUCULUK-1
19 Kasım 2014
MESCİD VE CAMİLERİN FAZİLETİNE DAİR
13 Kasım 2014
TERZİLERİN PİRİ
12 Kasım 2014
TERZİLERİN PİRİ
05 Kasım 2014
AŞURE GÜNÜNÜN FAZİLETİ
29 Ekim 2014
İSLAMİYETTE KADIN
22 Ekim 2014
KIYAMET GÜNÜNÜN DEHŞETİ
19 Ekim 2014
YAHUDİLERİN HAZRETİ ALİ [ra] SORULARI - 2
15 Ekim 2014
YAHUDİLERİN HAZRETİ ALİ [ra] SORULARI
08 Ekim 2014
NAMAZI BOZAN HALLER
01 Ekim 2014
DUA'NIN GERİ ÇEVRİLMEDİĞİ YER VE ZAMANLAR
24 Eylül 2014
ALLAH c.c RIZIK VERMEDİĞİ,HİÇ BİR CANLI YOKTUR. [hud 6]
17 Eylül 2014
HZ. İBRAHİM ALEYHİSSELAM VE KURBAN
10 Eylül 2014
ZULMÜN KÖTÜLÜĞÜ
04 Eylül 2014
TEVEKKÜLÜN FAZİLETİ
27 Ağustos 2014
HIRSIZLIK
20 Ağustos 2014
HAKKI TAVSİYE ETMEK...
13 Ağustos 2014
ANAYA-BABAYA İYİLİK
06 Ağustos 2014
GAZZE'YE DUA EDELİM!
30 Temmuz 2014
iSRAİL GAZZE'DE İNSANLIĞI ÖLDÜRÜYOR !
23 Temmuz 2014
GAZZE İÇİN DUA VAKTİ...
16 Temmuz 2014
LEYLE-İ KADİR
09 Temmuz 2014
NEFSİN GAFLETİ
04 Temmuz 2014
PEYGAMBER EFENDİMİZE SALAVATI ŞERİFE GETİRMENİN ÖNEMİ 2 Dünün devamı...
02 Temmuz 2014
PEYGAMBER EFENDİMİZE SALAVATI ŞERİFE GETİRMENİN ÖNEMİ 1
25 Haziran 2014
SURE-İ FATİHA
18 Haziran 2014
ALLAH'A ŞÜKÜR ETMENİN ÖNEMİ
11 Haziran 2014
SIRRI İLAHİ
04 Haziran 2014
KOMŞU HAKKI
28 Mayıs 2014
NAMAZ SONRASI YAPILAN TESBİHATİN ÖNEMİ
21 Mayıs 2014
DİNİN TEMELİ NAMAZ
15 Mayıs 2014
KURAN-I KERİM'i ÖĞRENİYORUM [2]
14 Mayıs 2014
KURAN-I KERİM’İ ÖĞRENİYORUM [1]
11 Mayıs 2014
TÜM ANNELERE VE DAHİ ANNE ADAYLARINA SESLENİYORUM...
07 Mayıs 2014
KISSADAN HİSSE
30 Nisan 2014
SURE-İ İHLAS
23 Nisan 2014
İBADETİN MAZERETİ OLAMAZ...
16 Nisan 2014
SABIR KAHRAMANI
09 Nisan 2014
STRESİ YENMENİN YOLLARI...
02 Nisan 2014
OKU...!
26 Mart 2014
Merhamet ve şefkat
Haber Yazılımı