Yazı Detayı
26 Ekim 2014 - Pazar 16:59 Bu yazı 3530 kez okundu
 
İSLAMİYETTE KADININ YERİ
Derya Sabuncu
 
 

 

Peygamberimiz sav;

Her kadın, bir erkeğin ya kızıdır, ya kardeşidir, yahut hanımı veya annesidir. Kadınlara kötü şeyler reva görülmemeli, onlara layık olduğu değer verilmelidir.

(R. Nasıhin)

Hak din İslam kadına çok değer verip, kadının kıymetini tüm insanlığa göstermiştir. Kadını köhne esaretten kurtarıp olması gereken yere getirmiştir. Bugünkü modern medeniyet dediğimiz, müşterek hayat adı altında kadına zulmediyor. En ağır, en adi işlerde bile çalıştırılıyor. Araba fuarlarında, bacaklarını açıp son model arabaların üstüne oturmuş mini etekli mankenleri görüyoruz.

İyi kötü birer kişilikleri olan bu kadınlar, orada öylece durup o arabaların birer aksesuarı gibi pazarlanmayı nasıl içlerine sindiriyorlar?

Ya da modern medeniyet ve çağdaş yaşam  diyen şahıslar bunu nasıl tasvip ediyor? Çünkü burada alenen kadının değerini düşüren bir durumla karşı karşıyayız.

Hem, kadın cinsini bu kadar aşağılatan o kadınlara karşı, hem de onları oraya oturtup müşteriyi kandırarak mal satmaya çalışan modern sistem savunucularına sesleniyorum işte İslam ölçüsü burada boyunu gösteriyor.

Zira kadın İslam’da peygamberimizin tasvir eyledikleri gibi gizlenmesi gereken ve gizlendikçe daha çok değeri artan bir mücevherattır.

Bütün kadınlar, İslam dininin kendilerine verdiği kıymeti, rahatı, huzuru, hürriyeti ve boşanma hakkına malik olduklarını bilmiş olsalar, bütün dünya kadınları, hemen Müslüman olurlardı.

İslam da kadına verilen değeri hiç kimse vermemiştir. Bu sözlerime inat modern yaşamı gösterenler lütfen önce tarihi araştırsınlar, eski İngiltere, eski Fransa, eski Almanya ve adını sayamadığım bir çok Avrupa ülkesi kadın haklarını son yüzyıllarda öğrenip o şekilde yasalara koymuşlardır. Ondan önce bir çok Avrupa ülkesinde kadına zulmediliyordu. Hatta eski Fransa da kadın kendi evinin ve çocuklarının hizmetçisiydi, asla ona söz hakkı tanınmazdı kendi evinin içinde. Enteresandır ki bu yasalar konulmasına rağmen hala kadınlar zulüm altında... peki niye?

Kadınlar her alanda adeta bir mal varlığı gibi piyasaya adicesine sürülürken adı modern yaşam, medeniyet ve kültür denilirken, kadının bir cevher gibi saklanması, kapanması ve islamla şeref bulması ise bir esaret bir yobazlık olarak gösteriliyor.

Bediüzzaman hazretlerinin tesettür risalesinde anlattığı gibi;

“Kur’ân’ın tesettür emrine muhalefet eden sefih medeniyet” ideal bir “kadın modeli” tespit eder.

Reklâm afişleriyle, sinema filmleriyle, TV dizileriyle, gazetelerin son sayfalarıyla, defilelerle “ideal model” piyasaya sürülür.

Bu aslında olmayan “bakılacak” bir kadındır. Zira gelişen teknoloji sayesinde bilgisayar düzeltmeleriyle hepsi “fhotoshoplu”dur!

Kadınların bu “ideal modele” benzemeye çalışması ciddî bir endüstri sektörünün doğmasına sebep olmuştur.

Zayıflama âletleri ve kıyafetleri, diyet ürünleri, kozmetik ve güzellik sektörü, estetik uygulamalar….

İltifat ve beğeninin uyuşturucu etkisine kapılan kadınların bu güzelleşme gayretleri bazen “takıntı” boyutuna bile ulaşır.

Sefih medeniyetin dayatmaları adeta çocukları bile hipnotize eder. Kadınlara “hürriyet” maskesi altında verilen “eğitimin dersleri” daha küçücük bir kız çocuğu iken başlar.

İdeal güzel kadın modeli tazecik beyinlere oyunlarla, oyuncaklarla, çizgi filmlerle, dizilerle kazınır.

Batıda, bu yalanları keşfeden hakikat arayıcıları, kampanyalar düzenleyip cazibedar fitne karşısında daha aklını kaybetmemiş anneleri ikaz etmektedirler.

Sloganları da şudur: “Güzellik endüstrisi ona ulaşmadan önce kızlarınızla konuşun!” velhasıl modern hayat adı altında kocaman esaret!

Kadınlara haksızlık yapılmış  diye adlandırılan kuranı kerim hak dinin tamamlanması yani Allah’ın nurunun tamamlanması için gönderilmiştir.

Kuranı kerimde hiç kimseye negatif bir ayrımcılık yapılmayıp, her şey adalet terazisinde ölçülmüştür. Hiç kimse iddia edemez ki cenabı hak HAŞA VE KELLA adaletsiz davranmıştır diyemez! Bilhassa cenabı hak kadını da erkekle eşit tutup, hiç bir zaman küçültmemiştir.

Hatta Hz adem aleyhisselamdan  sonra havva annemiz yaratıldığında, Hz. Adem ona fıtrat gereği şehevi duygularla yaklaşmak istediğinde cenabı hak izin vermeyip, 'ey adem havva'ya mihrini vermen şartıyla sana helaldir' demiştir. Hz. Adem ise,'havva'nın mihri nedir yarab'dediğinde;

-habibim Muhammed’e on salavattır' demiştir. Bunu küçük bir misal olarak anlattım, gerekirse deve yükü altınlar bile verilir mihr olarak, eğer kadın değersiz olsaydı başta erkekler onlarla evlenirken mihr vermeden, yani evlilik hukukuna göre bir teminat vermeden evlenilirdi o zaman.

İslam’da geçim yükü erkek ve kadın arasında paylaştırılmamıştır. Bir erkek, hanımını tarlada, fabrikada veya herhangi bir yerde çalışmaya zorlayamaz.

Eğer kadın isterse ve erkek de razı olursa, kadın kendine uygun bir işte çalışabilir. Fakat, kadının kazancı kendisinindir.

Yine kadın  evinin  işini yapması zorunlu değildir, yapması bir ihsandır, çok sevaptır. Yapmazsa, günaha girmez. Zorla yaptırılamaz. Resulullah efendimizin zamanından bugüne kadar,

Müslüman kadınlar bu ihsanı yapmıştır. Bu da kadının ahlakının ve takvasının üstünlüğündendir. Kadın İmkanlar dahilinde eşinden hizmetçi bile istemesi helaldir.

 

İslam’da kadın çocuğunu emzirmek istemezse zorunlu değildir, süt anne isteme hakkına sahiptir, eğer emzirirse kuranı kerime göre iki yıl yada daha az emzirebilir. Yalnız çocuğunun sağlığını düşünen ve merhametli bir anne elbette bu işi kendi yüklenecektir.

Peygamberimizin hadisi şeriflerinin hepsine tek tek baktığımızda hemen hemen erkeklere nasihat edilip, kadınlara iyi davranmaları hususunda uyarıldıklarını görüyoruz, hatta peygamberimiz veda hutbesinde, onlar size Allah’ın birer emanetidir demiştir. Evet sorarım, emanete hıyanet eden nasıl Müslim olur?

 

Gelelim mirasta kadına bir erkeğe iki pay verilmesi hususuna, çünkü Allah adildir kadının kocası erkek olduğuna göre kocasına düşen  miras hakkını hesapladığımızda mal varlıkları tam eşitlenmiş olmaktadır.

Ayrıca kadın eşinden boşanması durumunda erkek kardeşi kız kardeşine bakmakla yükümlü bulunduğundan ve kadının gidecek yeri erkek kardeşinin yanıysa o almadığı paydan zaten faydalanacaktır. İslam’ı bilen erkek-kadın bunlara göre davranırsa kimsenin hukukuna geçilmiş olamaz.

ERKEĞİN 4 KADIN ALMA HAKKI...

Yetim kızlar hakkında adâletle muamele edemeyeceğinizden korkarsanız, beğendiğiniz, hoşunuza giden başka kadınlardan iki, üç ve dört kadın alın. Fakat bunların arasında adâleti gözetemeyeceğinizden korkarsınız o vakit bir zevceyle, yahut sahip olduğunuz cariyelerle yetinin. Bu, doğruluktan sapmamanıza daha yakın ve size daha uygundur.

(Nisa suresi-3)

Ayeti kerimede her ne kadar 4 evlilik için izin verilmişse de erkeğin  birinci eşinden rızası olması dahilinde ve yahut kadının özrü durumunda diğer evlilikler vuku bulabilir.

Sevgili peygamberimiz hayatı boyunca yirmi evlilik yapmıştır ve bu evliliklerin  bir çok hikmetleri vardır. Yüce nebi insanlığa örnek için gönderilmiştir.

Habibi kibriyanın bu denli evlilik yapmasındaki sebeplerden birisi de kendisi  büyük bir peygamberdir ve vefat ettikten sonra elbette İslam’ı en iyi şekilde tebliğ edecek hanımlara ihtiyaç vardı.

Mesela hanımı Hz. Ayşe ra. binlerce hadis rivayet etmiştir.

Bunun yanı sıra peygamberimiz diğer eşlerini ise, ya dul olmaları ve veyahut maddi zorlukta olan hanımları nikahı altına alarak himaye etmiştir. İnsanlığa örnek için gönderilen

efendimiz o kadar hanımları olmasına rağmen kendi işlerini kendisi görüp, eşlerine yaptırmamıştır.

Bir kişi, Hz. Aişe'ye:

Hz.Peygamber sav evde ne yapardı?" diye sordu. Hz.Aişe:

"Ev işleriyle meşgul olurdu. Elbiseleri kendi yamalar, evi kendi eliyle süpürürdü.

Eliyle süt sağar, çarşıdan ev eşyasını satın alır gelirdi. Ayakkabısı sökülürse bizzat kendisi kendi eliyle onarırdı. Su kovasının ipini bağlardı.

Deveyi kendi eliyle bağlar, ona yem verirdi. Köle ile birlikte un öğütürdü. sav" diye cevap verdi.

(Buhari)

 

Ayrıca ayeti kerimelerin tefsirini bilmeden yorum yapmak kimliğinde Müslüman yazan kardeşlerimize yakışmaz!

Ayeti kerimelerin anlamlarını kenara bırakıp, her bir harfi ansiklopedileri dolduracak kadar geniş anlamlara sahip olan kuranı kerime bakıp, boş kelam etmek doğru değildir.

 

Konunun devamını yazacağım...

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: İSLAMİYETTE, KADININ, YERİ
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
28 Nisan 2018
ÜMİTVAR OLMAK
393 Okunma.
14 Nisan 2018
MİRAÇ KANDİLİ
316 Okunma.
24 Mart 2018
KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK
567 Okunma.
03 Mart 2018
ZEYTİNDALI
527 Okunma.
16 Şubat 2018
AFRİN MÜCAHİTLERİNİN YANINDAYIZ
406 Okunma.
10 Şubat 2018
MİLLİ BERABERLİK VE DUA VAKTİ
292 Okunma.
20 Ocak 2018
KENDİNE İNANMAK
589 Okunma.
23 Aralık 2017
‘Okuma, ruhu yüceltir.’
465 Okunma.
09 Aralık 2017
PEYGAMBER EFENDİMİZİN GÜNLÜK YAŞAMINDAN
308 Okunma.
25 Kasım 2017
CENAZE NAMAZI HAKKINDA
427 Okunma.
11 Kasım 2017
YARDIMA MUHTAÇ OLANLARA ULAŞALIM
442 Okunma.
21 Ekim 2017
AİLE HAYATINDA GEÇİM VE MUTLULUK (2)
404 Okunma.
14 Ekim 2017
AİLE HAYATINDA GEÇİM VE MUTLULUK (1)
386 Okunma.
30 Eylül 2017
PEYGAMBER EFENDİMİZİN DİLİNDEN DUALAR
460 Okunma.
16 Eylül 2017
HÜSN-Ü AHLAK
418 Okunma.
05 Eylül 2017
BAYRAM MESAJI
441 Okunma.
19 Ağustos 2017
HAYR YAPMANIN GÜZELLİĞİ
430 Okunma.
05 Ağustos 2017
BİR KISSA
368 Okunma.
17 Temmuz 2017
FEDAKARLIK
420 Okunma.
01 Temmuz 2017
GÜZEL MUAMELE
552 Okunma.
17 Haziran 2017
RAMAZAN BAYRAMIMIZA KAVUŞUYORUZ
579 Okunma.
10 Haziran 2017
BU GÜZEL AYDA SALAVAT-I ŞERİFELERİ İHMAL ETMEYELİM
526 Okunma.
27 Mayıs 2017
MEZHEPLER
516 Okunma.
13 Mayıs 2017
HZ ZÜLKİFL ALEYHİSSELAM
671 Okunma.
06 Mayıs 2017
MESCİTLERDE İNSANLARA YER VERMEK
669 Okunma.
22 Nisan 2017
HARAMLARDAN KAÇINMAK
748 Okunma.
15 Nisan 2017
TABİPLERİN PİRİ LOKMAN EL HAKİM
701 Okunma.
24 Mart 2017
GÜLER YÜZLÜ VE TATLI DİLLİ OLMAK
783 Okunma.
24 Mart 2017
GÜLER YÜZLÜ VE TATLI DİLLİ OLMAK
487 Okunma.
10 Mart 2017
TAKDİR OLUNANA SABIR GÖSTERMEK
659 Okunma.
03 Mart 2017
HZ İLYAS ALEYHİSSELAM
623 Okunma.
24 Şubat 2017
HZ YAHYA
657 Okunma.
10 Şubat 2017
YALANIN SONU
705 Okunma.
20 Ocak 2017
GEÇİCİ DÜNYA HAYATI
740 Okunma.
13 Ocak 2017
HEDİYELEŞMEK
645 Okunma.
30 Aralık 2016
ALLAHIN RIZASINI GÖZETMEK
628 Okunma.
16 Aralık 2016
VESVESE
709 Okunma.
25 Kasım 2016
OKU...!
604 Okunma.
18 Kasım 2016
CÜNEYD-İ BAĞDADİ VE ŞEYTANI YAKMANIN YOLU
669 Okunma.
11 Kasım 2016
SEVDE BİNTİ ZEM'A (2)
662 Okunma.
04 Kasım 2016
SEVDE BİNTİ ZEM'A (1)
779 Okunma.
28 Ekim 2016
NASİHAT TUTMAYANI MUSİBET TUTAR
767 Okunma.
21 Ekim 2016
ALLAHIN RAHMETİNDEN ÜMİT KESMEYINIZ
711 Okunma.
07 Ekim 2016
BÜYÜKLERDEN NASİHATLER
754 Okunma.
19 Ağustos 2016
AFFETMENİN FAZİLETİNE DAİR
792 Okunma.
05 Ağustos 2016
KIRK HADİS
870 Okunma.
22 Temmuz 2016
ÜLKECE GEÇİRDİĞİMİZ ZOR GÜNLERİN ÜSTESİNDEN GELMELİYİZ
895 Okunma.
30 Haziran 2016
ORUC TUTMANIN GÜZELLIKLERİ
814 Okunma.
24 Haziran 2016
RAMAZAN BAYRAMININ FAZİLETİ
919 Okunma.
09 Haziran 2016
ŞEHR-İ RAMAZAN AYINDA YAPMAMIZ GEREKENLER
839 Okunma.
27 Mayıs 2016
ŞEHRİ RAMAZAN AYININ ÖZELLİKLERİ
892 Okunma.
12 Mayıs 2016
BAŞKALARINA LAKAP TAKMAK
1029 Okunma.
28 Nisan 2016
FİTNE-İ AHİR ZAMAN VE ZİNA [3]
1037 Okunma.
21 Nisan 2016
FİTNE-İ AHİR ZAMAN VE ZİNA [2]
848 Okunma.
14 Nisan 2016
FİTNE-İ AHİR ZAMAN VE ZİNA [1]
1020 Okunma.
31 Mart 2016
PEYGAMBER EFENDİMİZİN YÜKSEK AHLAKI
1105 Okunma.
17 Mart 2016
FİTNE ÇIKARMAK
1167 Okunma.
10 Mart 2016
İSLAMDA EVLADIN EBEVEYNİ ÜZERİNDEKİ HAKLARI
926 Okunma.
03 Mart 2016
İSLAM DİNİNİN ADALET TERAZİSİ
981 Okunma.
18 Şubat 2016
HELAL GIDA TÜKETMENİN ÖNEMİ
970 Okunma.
04 Şubat 2016
İSLAMDA EVLADIN EBEVEYNİ ÜZERİNDEKİ HAKLARI
1062 Okunma.
28 Ocak 2016
CİNLERE DAİR KONULAR
1008 Okunma.
21 Ocak 2016
DAVUD ALEYHİSSELAM
1108 Okunma.
14 Ocak 2016
HACCA GİTMENİN FAZİLETİ
1022 Okunma.
30 Aralık 2015
EĞER ALLAH’A BİR DAHA İŞİNİZ DÜŞMEYECEKSE
1150 Okunma.
16 Aralık 2015
MUTA NİKAHI
1251 Okunma.
03 Aralık 2015
GÜNAHLARINA AĞLAYAN GENÇ
1171 Okunma.
26 Kasım 2015
Hz .Nuh aleyhisselamın evlatlarına nasihati
995 Okunma.
18 Kasım 2015
SAHİB-İ HUT {BALIK SAHİBİ YUNUS ALEYHİSSELAM} 2
1085 Okunma.
11 Kasım 2015
SAHİB-İ HUT {BALIK SAHİBİ YUNUS ALEYHİSSELAM}
1132 Okunma.
04 Kasım 2015
AZRAİL ALEYHİSSELAMIN EN ÇOK ÜZÜLDÜĞÜ VE SEVİNDİĞİ ÖLÜM
1395 Okunma.
28 Ekim 2015
AZRAİL ALEYHİSSELAM 3
1056 Okunma.
21 Ekim 2015
AZRAİL ALEYHİSSELAM 2
1192 Okunma.
14 Ekim 2015
AZRAİL ALEYHİSSELAM 1
1011 Okunma.
30 Eylül 2015
TEFEKKÜR
1079 Okunma.
18 Eylül 2015
BİR HİKAYE...
1098 Okunma.
09 Eylül 2015
HACCA GİDEN BİR FAKİRİN BERAATINI ALIŞI
1084 Okunma.
02 Eylül 2015
ALLAHA VERDİĞİMİZ SÖZLER
1120 Okunma.
26 Ağustos 2015
KENDİSİNE VERİLEN NİMETLERE KANAAT ETMEK
1074 Okunma.
19 Ağustos 2015
KABAĞINDA BİR SAHİBİ VAR
1420 Okunma.
12 Ağustos 2015
DEDİKODUCU BİR KÖLENİN YAPTIKLARI
1197 Okunma.
05 Ağustos 2015
TAASSUP
955 Okunma.
29 Temmuz 2015
DÜNYA HAYATI
1173 Okunma.
22 Temmuz 2015
İLMİ İLE AMİL OLMAYAN ALİMLER
1343 Okunma.
09 Temmuz 2015
MİSAFİRE İKRAMDA BULUNMAK
1419 Okunma.
24 Haziran 2015
DOSTLUK
1032 Okunma.
17 Haziran 2015
BİZİM DUALARIMIZ NEDEN KABUL OLMUYOR...?
3268 Okunma.
11 Haziran 2015
CENNETİN ANAHTARI NAMAZ
1037 Okunma.
03 Haziran 2015
SALAVAT-I ŞERİFEYİ BU AYDA ÇOK ÇEKMEK ELZEMDİR
1285 Okunma.
20 Mayıs 2015
HAKKANİYETLİ OLMAK...
1271 Okunma.
07 Mayıs 2015
HIZIR VE MUSA ALEYHİSSELAMIN KISSASI-4
1332 Okunma.
30 Nisan 2015
HIZIR AS VE MUSA AS ALEYHİSSELAMIN KISSASI-3
1261 Okunma.
23 Nisan 2015
HIZIR AS VE MUSA ALEYHİSSELAMIN KISSASI-2
1546 Okunma.
19 Nisan 2015
HIZIR AS VE MUSA ALEYHİSSELAMIN KISSASI-1
1255 Okunma.
09 Nisan 2015
İNSANLARLA İYİ GEÇİNMEK
1471 Okunma.
01 Nisan 2015
PEYGAMBER EFENDİMİZİN HADİSLERDE CEHENNEMDEN BAHSETMESİ
1453 Okunma.
25 Mart 2015
HZ ÖMER RA.PEYGAMBERİMİZ SAV GÖRÜNCE AĞLAMASI
3229 Okunma.
18 Mart 2015
PEYGAMBERİMİZİN BİR GENCE NASİHATİ
1498 Okunma.
11 Mart 2015
HZ LOKMAN'IN OĞLUNA NASİHATİ
2166 Okunma.
04 Mart 2015
HZ UKAŞE RA.'IN PEYGAMBER EFENDİMİZİN MÜHR'Ü NÜBÜVVETİNİ ÖPÜŞÜ-2
1523 Okunma.
25 Şubat 2015
HZ UKAŞE RA.'IN PEYGAMBER EFENDİMİZİN MÜHR'Ü NÜBÜVVETİNİ ÖPÜŞÜ-1
1679 Okunma.
18 Şubat 2015
PEYGAMBERLERİN DUALARI-3
1551 Okunma.
11 Şubat 2015
PEYGAMBERLERİN DUALARI-2
1780 Okunma.
04 Şubat 2015
PEYGAMBERLERİN DUALARI-1
1394 Okunma.
25 Ocak 2015
ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN GELEBİLMEK
2014 Okunma.
16 Ocak 2015
DÜNYA MALININ ALDATICILIĞI
2119 Okunma.
07 Ocak 2015
DUASI KABUL OLUNAN KİMSELER
1748 Okunma.
31 Aralık 2014
İSTİHARE NAMAZI
1319 Okunma.
24 Aralık 2014
PEYGAMBER EFENDİMİZİN ÖĞRETTİĞİ TESBİHLER
2425 Okunma.
17 Aralık 2014
CUMA GÜNÜNÜN FAZİLETİNE DAİR
1306 Okunma.
14 Aralık 2014
ABDEST ALMANIN FAYDALARI-2
1364 Okunma.
10 Aralık 2014
ABDEST ALMANIN FAYDALARI-1
1718 Okunma.
01 Aralık 2014
KOĞUCULUK-2
1960 Okunma.
26 Kasım 2014
KOĞUCULUK-1
1708 Okunma.
19 Kasım 2014
MESCİD VE CAMİLERİN FAZİLETİNE DAİR
1784 Okunma.
13 Kasım 2014
TERZİLERİN PİRİ
1563 Okunma.
12 Kasım 2014
TERZİLERİN PİRİ
1352 Okunma.
05 Kasım 2014
AŞURE GÜNÜNÜN FAZİLETİ
1409 Okunma.
29 Ekim 2014
İSLAMİYETTE KADIN
2414 Okunma.
22 Ekim 2014
KIYAMET GÜNÜNÜN DEHŞETİ
1589 Okunma.
19 Ekim 2014
YAHUDİLERİN HAZRETİ ALİ [ra] SORULARI - 2
1756 Okunma.
15 Ekim 2014
YAHUDİLERİN HAZRETİ ALİ [ra] SORULARI
3005 Okunma.
08 Ekim 2014
NAMAZI BOZAN HALLER
1688 Okunma.
01 Ekim 2014
DUA'NIN GERİ ÇEVRİLMEDİĞİ YER VE ZAMANLAR
21763 Okunma.
24 Eylül 2014
ALLAH c.c RIZIK VERMEDİĞİ,HİÇ BİR CANLI YOKTUR. [hud 6]
2200 Okunma.
17 Eylül 2014
HZ. İBRAHİM ALEYHİSSELAM VE KURBAN
2157 Okunma.
10 Eylül 2014
ZULMÜN KÖTÜLÜĞÜ
2471 Okunma.
04 Eylül 2014
TEVEKKÜLÜN FAZİLETİ
2182 Okunma.
27 Ağustos 2014
HIRSIZLIK
2137 Okunma.
20 Ağustos 2014
HAKKI TAVSİYE ETMEK...
2565 Okunma.
13 Ağustos 2014
ANAYA-BABAYA İYİLİK
2012 Okunma.
06 Ağustos 2014
GAZZE'YE DUA EDELİM!
2173 Okunma.
30 Temmuz 2014
iSRAİL GAZZE'DE İNSANLIĞI ÖLDÜRÜYOR !
2095 Okunma.
23 Temmuz 2014
GAZZE İÇİN DUA VAKTİ...
2087 Okunma.
16 Temmuz 2014
LEYLE-İ KADİR
2556 Okunma.
09 Temmuz 2014
NEFSİN GAFLETİ
2184 Okunma.
04 Temmuz 2014
PEYGAMBER EFENDİMİZE SALAVATI ŞERİFE GETİRMENİN ÖNEMİ 2 Dünün devamı...
5757 Okunma.
02 Temmuz 2014
PEYGAMBER EFENDİMİZE SALAVATI ŞERİFE GETİRMENİN ÖNEMİ 1
3222 Okunma.
25 Haziran 2014
SURE-İ FATİHA
2350 Okunma.
18 Haziran 2014
ALLAH'A ŞÜKÜR ETMENİN ÖNEMİ
3514 Okunma.
11 Haziran 2014
SIRRI İLAHİ
2148 Okunma.
04 Haziran 2014
KOMŞU HAKKI
2336 Okunma.
28 Mayıs 2014
NAMAZ SONRASI YAPILAN TESBİHATİN ÖNEMİ
1985 Okunma.
21 Mayıs 2014
DİNİN TEMELİ NAMAZ
2196 Okunma.
15 Mayıs 2014
KURAN-I KERİM'i ÖĞRENİYORUM [2]
1794 Okunma.
14 Mayıs 2014
KURAN-I KERİM’İ ÖĞRENİYORUM [1]
2433 Okunma.
11 Mayıs 2014
TÜM ANNELERE VE DAHİ ANNE ADAYLARINA SESLENİYORUM...
1489 Okunma.
07 Mayıs 2014
KISSADAN HİSSE
2150 Okunma.
30 Nisan 2014
SURE-İ İHLAS
1914 Okunma.
23 Nisan 2014
İBADETİN MAZERETİ OLAMAZ...
1723 Okunma.
16 Nisan 2014
SABIR KAHRAMANI
2086 Okunma.
09 Nisan 2014
STRESİ YENMENİN YOLLARI...
1698 Okunma.
02 Nisan 2014
OKU...!
1980 Okunma.
26 Mart 2014
Merhamet ve şefkat
2067 Okunma.
Haber Yazılımı