Yazı Detayı
21 Mayıs 2018 - Pazartesi 06:16
 
İNSANLIK
Erhan BAŞER
kullaniciadi@@
 
 

Efendim şu güzel gençlik yıllarımı bildiğiniz üzere güçlü bir karamsarlık, içinden çıkılmaz bir ümitsizlik, pamuk şekerli düşlerin yerini alan cehennem heyulaları ile birlikte geçirmekten pek bir mesud ve bir o kadar da bahtiyarım. İnsanlığın öldüğü şu günlerde gözlerimde bir parıltı var.

 Raif Efendi, Hamdi ve ben o sıcak yaz gününde sevindirici haberi almıştık. İnsanlık ölmüştü. Zaten insanlığın ölmesi ya çok soğuk bir günde ya da bizimki gibi yakıcı bir güneşin olduğu günde olmalıydı. İnsanlık eğer bahar havasında ölseydi insanlığa yaraşmazdı.

 İnsanlığı, pek az insanın katıldığı sade bir törenle defnettik, üzerine çiçek dikmedik ve sulamadık. Raif efendi insanlıktan hiç haz etmez, sürekli insanlıktan dert yanar ve onu insanlık namına yola gelmesi için uyarırdı. Uzun süredir yoğun bakımda can çekişen insanlığın ölmesi Hamdiyi pek şaşırtmadı. Hamdi insanlıktan çok önceden beri ümidini kesmiş ve kendi demesine göre de hayatında insanlıkla hiç tanışmamıştı.

 Belki de insanlık, diyordu Hamdi, şeytanın uydurmasıdır. İnsanlık denen şey şeytanın uydurması olabilir miydi acaba? Özellikle insanlar içinde insanlığın ölmesine kimsenin şaşırmaması ve kendi aralarında ‘yahu insanlık ölmüş mü’ tarzında fısıltılar olması, insanlığın, insanlıkla ilgisinin olmadığını ve insanlığın bir şeytan ya da bir bakteri olmasını muhtemel kılıyordu. İnsanlık, şeytanlık olabilir miydi? İnsanlığın öldüğünü duyan insanlar, taziye yerine lahmacunlar, dolmalar, pilavlar getiriyordu, güzel bir kokteyl oluyordu, her yerde duyulmuştu bu ölüm, duydun mu Bahri insanlık ölmüş diyordu Nazmi, duydum azizim duydum insanlık ölmüş vah vah vaaaah, insanlıktan geriye ne bir hatıra  ne de tatlı bir anı kalmıştı, onun arkasından ağlayanı yoktu, ona sahip çıkanı, ondan bir şeyler saklayanı, ona özlem duyanı, hele hele onu seven bir tane bile insan yoktu, insanlığı seven hiç insan yoktu. Raif Efendi ara ara söz açacak gibi oldu insanlıktan ama nafile, artık onu gebermiş ve kurtulunmuş, herkese ıstırap veren bir mahluk gibi düşünüyorlar ve ondan bahsetmenin insanları yaralayacağını söylüyorlardı. Kokteyl devam ediyordu, herkes mutluydu insanlığın ölümünden. Telaş içinde biraz daha lahmacun istiyordu insanlar.

 

  Çok kıymetli arkadaşlar, bu acılı günümde beni  anlayışla karşılayınız, keyfinize bakınız, hay hay efendim hemen bir çay gelsin, ah teşekkürler Ziya bey size de berbat günler dilerim, görüşmemek üzere..

 
Etiketler: İNSANLIK,
Yorumlar
Haber Yazılımı