Yazı Detayı
15 Mart 2018 - Perşembe 08:53
 
İHTİYAÇ
Erhan BAŞER
kullaniciadi@@
 
 

 Havaların beklenilenden iyi gitmesi ve mutsuz insanları dışarılara atması sinirlerimi feci şekilde bozdu. Mutlu insanlar görmek bende karın ağrısı yapar. Hayalim daha fazla dramın yaşandığı yerlere gidip, güneş görmeyen rutubetli bir evde küf kokusu ve yıllardır fırçalanmamış dişlerle yaşamak. Büyük hayallerim yok benim, biliyorsunuz.

Uğursuz baylar ve ihtişamlı hanımlar, her zaman mutsuz olacağınızı biliyorsunuz değil mi? Asla ve asla güzelliklerle karşılaşmayacağınızı biliyorsunuz değil mi? Efendiler, sanat ve bilim insanlığa ne zaman yarar sağlamış bileniniz var mı?

 Tolstoy’a göre bir insanın hiçbir şeye ihtiyacı olmazmış ama her şeye isteği olurmuş. Bunak herif. Rousseau, bilim, edebiyat ve sanat ahlakın en kötü düşmanıdır der. Bunların hepsi ihtiyaç yarattığı için köleliğin kaynağıymış. Ya düşünsenize bilim ve sanat olmasaydı hiçbir şeye ihtiyacımız olmayacaktı ve o biçim mutlu yaşayacaktık. Avcılık yapacak ve zevk ile birlikte karnımız doyacaktı. Dünyadaki tüm düzenin kaynağı olan mülkiyet, adamın birinin zamanında gidip bir toprak parçasını çevirerek burası benim demesiyle ortaya çıktı.

Sonra madencilik ve tahıl. Tahıl bazılarına göre talihsizliğimizin simgesidir. Avrupa en çok tahıl ve Demir’e sahip olduğundan en mutsuz kıtadır. Geliyoruz. Avrupa en çok bilim ve sanata sahip olduğundan en mutsuz kıtadır ve akabinde en ahlaksız kıta. Şimdi ortada bir mantık doğrulu var. Şimdi canlarım, o halde kötülükten sıyrılmanın tek yolu uygarlığı terk etmek oluyor. Ama nasıl yapacağız, artık hepimiz bir köleyiz. Ayağımızda zincir, sırtımızda küfe eksik.

Şimdi bu topraklarda bilim ve sanatın olmaması iyi mi kötü mü? Hangisini tercih etsek daha iyi olur ve bize iyiliği verir. Mülkiyetsiz ve donanımsız bir şekilde iyilik yapılabilir mi? İyilik çok büyük oranda bir şeyleri paylaşmaktır. Ahlakı tercih edersek bilim ve sanattan, dolayısıyla mülkten, en nihayetinde de iyilikten mahrum kalıyoruz. İyiliğin olmadığı bir ahlak var şimdi. Etliye-sütlüye karışmayaları hep ahlaklı sandık biz oysaki en ahlaksız durumdur. Karışacaksın kardeşim hemde bal gibi karışacaksın. İçindeki saf iyiliği çıkaracaksın. Ulan amma da konuştum ha. Yani moruk sen bilirsin, çıkarsan iyi olur hani.

 

  Aslında Tolstoy doğru söylüyor. Bizim hiçbir şeye ihtiyacımız yok. Her şey içimizde. Sadece ve sadece içinde binbir kötülüğün olduğu isteklerimizi düzene sokmaya ihtiyacımız var.

 
Etiketler: İHTİYAÇ,
Yorumlar
Haber Yazılımı