Yazı Detayı
06 Temmuz 2018 - Cuma 05:20
 
HERŞEY BİTTİ Mİ?
Sait Köse
 
 

   Hayat bitmeden, her şey bitti diyemeyiz. Bir de yenilen güreşçi güreşe doymazmış. Bu söz toplum yönetimine… Siyasete kafa yoranlar için geçerli değil tabi ki.

Siyasetçi de değişime tabi olmalıdır. Siyasetçi; Hatalardan, yanlışlardan ders çıkartarak, yeni yaklaşımlarla toplumu eğitimli, öğrenimli,çağdaş, bilimin aydınlığında, köhne politikalar ve söylemlerden uzak, istismar edilen manevi duygulardan arınarak yönetmeli ve yönetmeye her zaman talip ve ısrarcı olmalıdır.

Hakkın, hukukun, adaletin sıradanlaştırılacağı, askıya alınıp geçerli olacağı  koşullar, faşizmin tek ses,tek adamın yarattığı sonuçlardır.Ancak bununda bir sonu olacaktır.Bu son,ta ki toplum aymazlıktan, vurdumduymazlıktan,  bananecilikten, gemisini yürüten kaptanlıktan, bana dokunmayan yılan bin yaşasın anlayışından kurtulunca gerçekleşir.

Her son bir başlangıcı doğurur,alınacak derslerle daha iyiye bir başlangıcı.Yeter ki önümüzü,daha ileriyi görerek, aldığımız kararlarlarda aklın üstünlüğünde irade koyarak.Elimizdekinin kıymetini bilip batan geminin malları anlayışı ile ne var ne yok elimizden çıkartmayalım, ederinin altında pazara sürmeyelim.

Toplumların en kıymetli hazinesinin merkezinde İnsan bulunmaktadır. Yetişmiş,donanımlı,eğitilmiş insan. Niteliği, liyakatla değerlendirdiğimizde istifade edilecek olan insan. Aksi halde yaptığımız işler havanda su dövmeye benzer. Enerjimizi boşa harcadığımız, kimseye yararı olması bir tarafa kendimize bile zararı olan işler.Aşağı yukarı toplumumuzun büyük bir kesimi yukarıdaki tanımlar  içinde bu anlayışta.Peki değişir mi,düzelir mi? Değişir de, düzelir de. Ancak bu, toplumun her bireyinin değişimi, düzelmeyi  istemesi ile olur. Yönetilen toplum bilinçli olarak, yönetecekten ne istediğini bilecek.

Seçimler geçti, istemini iletti. Sonuç ortada. Muhalefet ne söylese, vaat etse olamaz diyen iktidardakiler, muhalefete yakın vaatleri söylediği halde seçmen iktidarı değiştirmediğine göre toplum halinden memnun.Peki neresinde eksik vardı muhalefetin söyleminde?Cumhurbaşkanı adayı kendi partisinden yaklaşık yüzde 8 daha fazla oy alıyorsa içerikten çok söyleyen önem kazanıyor demektir.Partisi bir önceki seçimlere göre yaklaşık yüzde 7 oy kaybederken,mevcut Cumhurbaşkanı ise partisinden çok oy alarak yeniden ve ilk turda seçim kazanıyorsa  bu sonucu iyi irdelemek gerekir.Türkiye toplumunun Sosyolojik analizini sağlıklı yapabilecek birileri var mıdır acaba? Geleceği şekillendirmede sığ politika tartışmaları yapmadan,koltuk derdi ile sen-ben tartışmasına girmeden,ucuz polemikler içinde olmadan, toplumu Ülkesi ile bölgesinde gerçek parlayan bir yıldız,önder,barış adası yaratabilecek yöneticilere gereksinmemiz var. Yapabilecek demiyorum, yaratabilecek yöneticiler arıyorum.

Bozulan fabrika ayarlarını yeniden yapabilecek,ötekileştirmeden tüm gücü toplayacak, hakkın, hukukun,adaletin tarafsız işlediği,benim büyük çıkarım yerine toplumun küçük çıkarlarına öncelik veren anlayışı hakim kılacak yöneticilerle,dünya ekonomik,eğitim,çevre sürdürülebilirliğinin yılmaz savunucusu bir Türkiye daha yaşanılabilir bir Türkiye olmaz mı?                                                                                                                              M.Sait Köse

 

 

 
Etiketler: HERŞEY, BİTTİ, Mİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı