Yazı Detayı
18 Temmuz 2014 - Cuma 16:48
 
HEDEFE FIRLATILAN OK OLSAYDIM
Konuk Yazar
 
 

 

 

 

 

 

 

.

Çocuklarınız sizin çocuklarınız değildir

Onlar yaşamın yaratıcı gücünün oğulları ve kızlarıdır.

Onlar sizden değil, sizin aracılığınızla doğarlar.

Sizlerle birliktedirler ama sizin değildirler

Onlara sevginizi verebilirsiniz

Ama düşüncelerinizi veremezsiniz.

Çünkü onların kendi düşünceleri vardır.

Bedenlerini barındırabilirsiniz ama ruhlarını değil

Çünkü onlar, sizin düşüncelerinizde bile gidemeyeceğiniz

Geleceğin evinde otururlar

Onlar gibi olmaya çalışabilirsiniz

Ama onları kendinize benzetemezsiniz

Çünkü yaşam durmaz,geriye doğru değil ileriye doğru akar

Sizler birer yay,çocuklarınızda geleceğe fırlattığınız oklardır.

Khalil GİBRAN

( Lübnanlı yazar,ozan )

 

-Kuyunun dibinde yaşayan bir kurbağa asla gökyüzünün sınırsızlığını anlayamaz.

Kuyu dibindeki kurbağalar haricindekilere sözüm; Lübnanlı bu yazarın sözlerine kulak vermeleridir. Milliyeti, ırkı,inancı ne olursa olsun güzel için çalışan arayıp bulana da saygım sonsuz. Çocuklarımız bizim en değerli hazinelerimiz. Maddi olarak hazine anlayanlar tepe tepe kullansınlar. Manevi hayatın özünü kavrayanlar da, bu kıymetli varlıkların birer birey olduğunu hiç, hem de hiç unutmasınlar.      

Yazarken iğneliyorsun hocam diyenlere de bir sözüm var. Önce insan sonra öğretmen olmayı başarmak gerekir. İğneler, benim vatanımın geleceği çocuklarımın boyları küçük diye haksızlık yapmaktan çekinmeyenlere ithaf olunur. Öğrencinin öğretmenle gayet samimi duygularını paylaşmasını, ışıklı gözlerle beklemesini yağcılık diye niteleyen diğer öğretmenlere de.

“Öğrenmenin yaşı da ayıbı da yoktur” diyerek büyütüldük. Bu öğretici güzel sözü de anlamını hiç düşünmeden öğrendik, uygulamadık. Amacı yalnızca kendini ispatlamak, kariyer yapmak  olanların arasından sıyrılmaya çalışarak öğreten öğretmenlerimin ellerinden öpüyorum. Dileğim, bir gün benim gibi öğretmenlerin de benim ellerimden öpmesi.

Ellerinden öptüğüm, benim öğretmenlik meslek hayatımın mimarı, örnek aldığım insan, lise öğretmenim Şerife ÖZTÜRK. -Seni seviyorum hocam-

Safranbolu Kız Meslek Lisesinde  bitmek tükenmek bilmeyen sevgin, verdiğin heyecanla 17 kişilik sınıfımdan 10 kişinin üniversiteye girmesi de senin başarındır. Damganı öyle vurdun ki hocam, işimizi sevmeseydik senden utancımızdan yapamazdık. "Ben buradaysam siz iki adım ileri gideceksiniz" diyen, bilim, kültür, sanat, siyaset, ekonomi ve daha bir sürü alanda temelimizi atan senin hakkını ödemeye çalışıyorum. Kabul et hocam!

Sen bizi fırlattın, hedefe doğru hala uçuyoruz. Sen de hala çırpınıyor olduğuna göre hedefi tarihlerle bulmamız mümkün değil. Hedefi çok büyük verdin hocam. Eline diline sağlık.

Kulağını tıkayan ya da sayfayı çoktan kapatmış olanlar, dilerim bir gün bir yerlerde Şerife hocama rastlarsınız. Çünkü O, önce insan sonra öğretmendir. Mübarek elini sürdüğü öğrenci, sorgulayan, araştıran, kendi yeteneklerinin farkına varan, iç huzurunu yakalayan insan haline gelmektedir. Her yerde, her zaman her şartta, sınır tanımaksızın eğitime devam etmektedir . Ya siz?

 

                                             Nimet ASİLTÜRK

                                                                                             

 

 
Etiketler: HEDEFE, FIRLATILAN, OK, OLSAYDIM,
Yorumlar
Haber Yazılımı