Yazı Detayı
15 Haziran 2016 - Çarşamba 15:34 Bu yazı 1759 kez okundu
 
HAYVAN AYARI
Ömer Kılıç
 
 

           

            İnsan düşünen bir hayvandır sözü aklıma gelince kafam epeyce karıştı. Yazarken düşünüyorum. Öyleyse ben bir hayvanım. Düşünen hayvan. TRT profesörü kişi açısından kafamda çok çetrefilli bir ikilem oluşuyor şimdi. Şöyle: Bu kişi konuşurken düşünerek konuşuyor  ise o da ben gibi bir hayvandır. Yok düşünmeden konuşuyor ise, düşünmediği için ona kısaca düşünmeyen hayvan diyeceğiz. Düşünmeyen hayvan şu durumda Aristoteles'e göre insan değildir.

 

            Akademik kariyer yapmış, buna karşılık adının önüne "Prof" ünvanını koydurmuş birisinin düşünmeden konuştuğunu düşünmek aslında düşüncesizliktir. O halde bu adam düşünerek konuşuyor tezini kabullenmek gerekir. Şu durumda bu prof, yani düşünerek konuştuğunu kabul etmek zorunda kaldığımız prof da benim gibi düşünen bir hayvandır.

           

            Düşünme yetisi olduğunu kabul ettiğimiz bu adam sanırım benimle aynı sıfatı, yani düşünen hayvan sıfatını taşımaktan rahatsız olmuş. Olmuş ki Aristoteles'ten sonra bin yılın feylesofik yaklaşımını oluşturmuş. Evet . Sıkı durun. Bunu felsefe tarihi Yeni Türkiye'de Yeni İnsan Tanımı başlığı altında binyıllarca tartışacak. NAMAZ KILMAYAN HAYVANDIR.

 

            İkileme dönelim. Şimdi bu TRT Profesörü hem düşünüp hem namaz kıldığı için insan. Bu ülkede düşündüğü halde namaz kılmayanlar hayvansa bu Aristoteles büyük yalancıymış. Yok Aristoteles doğru söylemiş ise bu TRT profesörü yüksek profesörü diyebiliriz. Bu da daha derin bir felsefi çelişkiye kapı aralayan bir yaklaşım olduğuna göre bu durumda ne yapmak lazım gelir, ne konuşmak lazım gelir çözemedim. Sanırım aşırı dozda felsefe okuyup birazcık sıyırmam lazım gelir.

 

            Düşünüyorum öyleyse varım. Var olmanın dayanılmaz hafifliği sarıyor bir an bedenimi, bu bana yeter diyorum.

 

            Bana bak TRT Profesörü bu kadar eğlence yeter. Bak bu hayvanlarla çok uğraşma. Aralarında öyle yırtıcı olanlar var… Denk gelirsin Allah korusun.

 

            Sana mı kaldı kimin insan kimin hayvan olduğunu saptamak. Aristoteles tanımlamış işte. Kutsal kitapların tümü de tanımlamış. Şimdi sen uydurduğun çok iyi anlaşılan fikirlerinle kendi çukurunda cebelleşmeye devam et. Buralarda ekmek yok sana. Sen ne yap biliyor musun? SİMİT SAT onurlu yaşa…

 

 

                                                                        

 

           

 

             

 

 
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , HAYVAN, AYARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı