Yazı Detayı
22 Mayıs 2018 - Salı 00:26
 
FİNANSAL YÖNETİMİN ALTIN KURALLARI
Mehmet KOÇAK
kullaniciadi@@
 
 

Finans, parasal hareketleri yönetme sanatıdır. Süslü modeller ve jargonlar ile anlatılsa da amaç istediğiniz hedeflere ulaşmada rakamları kullanmaktır. Her şirket faaliyetlerini sürdürebimek için paraya ihtiyaç duyar. Fakat işletmeye verdiğiniz değerler topluluğun karşılığında yeteri kadar para girişi sağlayabiliyor musunuz burası önemlidir? Yani yeteri kadar bazen yeteri noktalarının üstünde para kazanmak isteriz. Bunun için size Finansal Yönetmen lazım ya da siz Finansal Yönetimi öğrenmelisiniz.

İlk Adım: Hedeflerinizi Oluşturun.

Nereye gitmek istediğine karar vermeyen gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez ise yapmak istediklerini net bir şekilde ortaya koyamamış günlük heyecanlarla ya da kaoslarla yoluna devam edenlere de hiçbir kimse yardım edemez. Hatta önünüze bir kâğıt alıp en rasyonel ve zaman odaklı olarak hedeflerinizi yazın. Örneğin çok iyi bir finans altyapısı kuracağım. En iyi Finansçı ben olacağım gibi..

İkinci Adım:  Hedeflerinizi oluştururken hangi donanım ve ekipmanlara ihtiyacınız olacak bunları planlayın.

Çok iyi finansman kaynakları bulmak istiyorsanız olabildiğince çok kaynak taraması yapmalı bunlarla hızlı bir şekilde ilişki kurmalısınız. Finansman sağlayıcıları iyi tanımalı onların finans sağlama politika ve kurallarını öğrenmelisiniz. En nihayetinde şirketinize kaynak sağlamak isteyeceğinizde şirketinizin mali yapısını ve mali verilerini çok iyi dizayn etmeli ve sunmalısınız.

Üçüncü Adım: Planlama ve Koordinasyon.

Şirketin ihtiyaçlarını en belirgin rakamları ile tablolara aktararak bunları şirketin gelirleri ile eşleştirip hangi zamanlarda ne kadar miktarda para ya da para benzeri varlığa sahip olmanız gerektiğini planlamalısınız. Yılsonlarında gelecek yılların Bütçelerinin hazırlanması, Nakit Akım Tabloları, Fon Akı Tabloları gibi paketlerden yararlanabilirsiniz. Ancak burada şablonlardan ziyade kendi şirketinize uygun tablolar yapmaya odaklanmanız lazım.

Dördüncü Adım: Şirketin tüm bölümleri ile bütünleşik çalışmaya alışmak.

Hammadde alımınından Sevkiyata kadar üretimin tüm prosesini bilmeli, şirketinizin hangi değerler ürettiğini kavramalı ve her hareketten bilgi sahibi olmalısınız. Aksi halde masa başı bir yönetici olmaktan öteye geçemezsiniz.

Beşinci Adım: Maliyet Hesaplamayı Öğrenmeli, Programlarınızda kullanmalısınız.

Ürettiğiniz ya da sattığınız her ürünün nihai değerini doğru belirlemek için Maliyet çalışmalarını takip etmeli üzerine sizde çalışmalısınız. Finansal programlarınızda çok işe yarayacaktır.

Altıncı Adım: Muhasebe ’den haberdar olun.

Muhasebe de kayıtların nasıl oluşup ekran datası haline geldiğini ve her bir kayıtın şirketi temsil eden mali tablolara nasıl yansıdığını hızlıca kavramalısınız.

Altıncı Adım: Finansal Matematiği Öğrenmek:

Kredi faizlerin nasıl hesaplandığını, vade farklarının nasıl elde edildiğini, Limit ve Risk Yönetiminde istatistiksel ve matematiksel yöntemleri, çek kırdırma olarak bilinen Faktöring hesaplamalarını, bütçelerde tahmin yöntemlerini, regresyon analizini, standart sapmayı öğrenin.

Yedinci Adım: Finansal Piyasaları Takip Edin:

Döviz Piyasaları, Emtia Piyasaları, Endeksler özellikle son günlerin popüler konusu Kripto Paralar piyasasını, Hisse Senetlerini, Tahvil Piyasasını yakından izleyin. Finansal Olayların bir takvimini masanızda bulundurup günlük takip edin.

Sekizinci Adım: Türev Piyasaları Öğrenin:

Finansçıların masasında daima Risk Planları olmalıdır. Riski en iyi yönetmenin başarılı tanımı ise, riski tanımlama ve kontrol etmedir. Para piyasalarında risk her zaman kazanç ile kol kola yürümektedir. Özellikle ihracat ve ithalat yapan firmaların döviz riskleri yoğun bir şekilde önlerinde durur. Bunun için türev araçları iyi tanımalı ve gelecekle ilgili kararlarda pozisyon almada kullanılmalıdır.

Dokuzuncu Adım: Ekonomi ile ilgili yayınları takip edin

Kitap ve özellikle web sitelerini takip edin. Burada anlık yer alan bilgilerden faydalanın. Devletin ekonomik sitelerini ziyarete edeceğiniz gibi uluslararası sitelerden de faydalanabilirsiniz. Popüler yazarların değil de özellikle ekonomi ve finans alanında yayınlar veren kişileri takipte kalın.

Onuncu Adım:  Dünya ölçeğinde tavır alıp şirket bazında hareket edin.

Dünyanın takip ettiği trendleri benimseyip içselleştirirken bu uygulamaları şirketinizin ölçeği ve kültüründe uygulamaktan kaçınmayın.

On birinci Adım: Şirket Gelirlerini arttırıcı planlarda bulunun.

Her ne kadar sizin göreviniz değilmiş gibi görünse de önemli bir iş yapmış olacaksınız. Şirket gelirlerinde pozitif rakamların yer alacağı bir plan hazırlamanız size birçok avantaj sağlayacaktır.

On ikinci Adım: 3.Göz olun.

İşletmede olan olaylara farklı bakabilmeniz için farklı mekânlarda farklı insanlarla deneyim paylaşmanız gerekiyor. Farklı düşünen insanlar farklı davranırlar ve farklı bir kişilik sahibi olurlar. Bu yüzden sizde işletmenize 3. Göz olabilmek adına sürekli işletme içinde hareket edin ve olayların perde arkasını anlamaya çalışın.

On üçüncü Adım: Değer yaratın:

İlk önce departmanınızda daha sonra işletmenizde ortak paydada buluşulmasını sağlayacak değerler yaratın ve bunu takip edin.  Aynı şeyden zevk alan ve aynı paydaşlığa sahip insanların verimlilikleri ve şirkete olan bağlılıkları artar.

On dördüncü Adım: Sistem yaratın.

Finansa esnek ve güncel ola bir alandır. Sürekli koşturma gerektiren ve çoğu zaman anlık ve riskli kararlar almayı gerektiren bir bölümdür. Olacakları önceden kestirmeniz mümkün olmadığına göre işinizi bir sisteme dahi edin ve daha sonra sistem üzerinden işinizi yönetin.

On beşinci Adım: Dünya Yapay Zeka ile değişirken siz hala kağıtlara bağlı kalmayın.

Algoritmaların işlevselliği artık daha güncel ve esnek olarak tasarlanıyor. Akıllı ve zeki süreçler insan müdahalesi gerektirmeden işlemeye başladı. Üretim ve iş yapma biçimlerinde hatta satışlarda bile yapay zekalar devreye alınmış durumda. Hizmetler teknolojinin tüm olanaklarını kullanarak daha hızlı ve verimli şekilde tüketiciye ulaştırılmakta. Sizde finans bölümünüzde hızlıca bir yapay zeka uygulamaları programları geliştirin. Finansman ihtiyaçlarınızı gelir tahminlerinizi, gider ve maliyet planlarınızı, alacak ve borç yönetimini kredi ve limit raporlarınızı yapay zekalar üzerinden yönetin.

 
Etiketler: FİNANSAL, YÖNETİMİN, ALTIN, KURALLARI,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
21 Haziran 2018
İktisatta ‘Değer Paradoksu’
14 Haziran 2018
İnsanın tabiatı okumak yerine seyretmeyi seviyor!
13 Haziran 2018
GÜNCEL EKONOMİDEN NOTLAR
12 Haziran 2018
Bir İneğin bir insandan daha fazla Medeniyete katkıda bulunması
08 Haziran 2018
Sosyal Patlamaya Doğru!
07 Haziran 2018
Back to Back: Bir Türk Banka Hortumlama Hikâyesi
06 Haziran 2018
Kısa Vadede Zengin Olmanın Hikâyesi: Türk Bankerciliği ve Hazin Sonu
05 Haziran 2018
Doların ateşinin yükselmesi ve Banker Yeşuva
04 Haziran 2018
Gaziantep’te İhracat Ne oldu?
02 Haziran 2018
Dış Ticarette açık: 27,4 Milyar Usd oldu.
01 Haziran 2018
Üniversite paradoksu?
31 Mayıs 2018
Kime Kafa Tuttuğunuzun Farkına Varabilmek.
30 Mayıs 2018
Ben Nesli!
29 Mayıs 2018
Kâr ve Yolsuzluk!
28 Mayıs 2018
Aile Şirketlerinde Başarı
26 Mayıs 2018
Hepimiz Köle’yiz. Sadece Fark Edenler Anlayabilir!
25 Mayıs 2018
Ekonomide Güncel Gelişmeler
24 Mayıs 2018
Planlandığı gibi gerçekleştirilemeyen iki tehlike: Batılılaşma ve Modernleşme
23 Mayıs 2018
MİLLETVEKİLLİĞİNDEN PARTİ VEKİLLİĞİNE! GEÇMİŞ OLSUN!
21 Mayıs 2018
Zeytin, Zeytinyağı Üretimi ve Sorunları
19 Mayıs 2018
Türkiye’nin en Önemli Sorunlarından birisi: Serveti Yatlara ve Katlara Bağlayan İş Adamları
18 Mayıs 2018
Moody’s ne yapmaya çalışıyor?
16 Mayıs 2018
SİYASİ PARTİLER BİRBİRLERİNİ YERKEN EKONOMİ SOS VERMEYE DEVAM EDİYOR!
15 Mayıs 2018
Sayılarla Aile
14 Mayıs 2018
Finans Müdürü Ne İş Yapar?
12 Mayıs 2018
İTHALATA KARŞILIK VEREMEYEN BİR ÜLKE!
11 Mayıs 2018
MUHTEŞEM İKİLİ: GAZİANTEP VE İHRACAT
10 Mayıs 2018
Yeni Saadet Zinciri: Girişimcilik!
09 Mayıs 2018
Büyüme ve Kalkınma
Haber Yazılımı