Yazı Detayı
14 Mayıs 2018 - Pazartesi 06:23
 
Finans Müdürü Ne İş Yapar?
Mehmet KOÇAK
kullaniciadi@@
 
 

Şirketlerin faaliyetlerini gerçekleştirmek ve hayatta kalmalarını sağlamaları için çok iyi organizasyon yapısına ihtiyaçları vardır. Bu yapı içinde bazı şirketlerde Mali ve İdari İşler çatısı altında bazı şirketlerde Muhasebe-Finansman departmanları adı altında bu önemli bölüm bulunmaktadır. Türkiye’de ezici bir çoğunlukla işletmelerde bu iş Muhasebe bölümüne verilmiştir. Fizik Tedavi Uzmanından Pankreas Hastalığına çare aramak gibi..

Finans genel tanımı ile para ile ilgili her şeydir. Finansman ise bir mali kaynağının kendisini ifade eder. İkisi birbirinden farklıdır. Finans yöneticisi işletme faaliyetlerinin sekteye uğramdan devamı için bir yandan kaynaklar bulup yönetecek bir yandan var olan ve yeni gelen kaynakları en iyi şekilde yönetecektir. Peki, Türkiye’de Finansçılar böyle mi çalışır? Elbette hayır! Finans bölümünün görevi EFT, Havale, Leasing, Kredi Kullanım, Faktöring gibi işlemlerin talimatlarını yazıp patrona imzalatarak bankaya faks çekmektir. Bir de tüm bankalardan Kredi çıkarmaktır.(!)

Finans yeniden tanımlandı.

Şirket değerini maksimum yapacak, mevcut tüm kaynakların verimli bir şekilde hedefler doğrultusunda yönetecek, en az 10 yıllık program yazabilecek, toplantılarında matematik ile konuşabilecek, proje üretebilecek her saniyesini dünyadaki gelişimlere harcayabilecek bir kavram olarak Finans yöneticisi artık hayatımızda. Şirketinizin Mali Tabloları ve gerçek işlem kabiliyetinde ve eğer bankaları temine edebilecek kadar maddi değerlere sahip iseniz zaten bir beklentilerinize uygun Finansçıya! İhtiyacınız yok. Hiçbir banka, Finans müdürünün eğitimi, kabiliyeti, samimiyetini değerlendirerek firmaya limit tahsis etmez. Mali indikatörler değerlendirilir, risk yönetimine hazır duruma getirildikten sonra bir kısmını teminat altına alarak firmalara limit tahsis edilmektedir.

Türkiye’de gittikçe anlam kazanan adam, Finans Müdürü!

Siparişlerin alınması, Üretime Sevk, Üretim süreci, Paketleme ve Sevkiyat, tahsilat, Muhasebe, İthalat-İhracat, Personel Yönetimi gibi tüm basit prosesleri bilmek zorunda Finans Yöneticileri. Her rapor okumada fikir beyan edebilmeli ve analiz edebilmeleri için Matematik, İstatistik ve Ekonometriden haberdar olmaları lazım. Sürekli güncel kalmalıdırlar. Şirkette bir CEO olmaktan çok daha önemli bir bölümdür. Kendini gelişime açık tutan tüm Finansman emektarlarının yolu CEO’luğa uğrayacaktır. Ayrıca insanları iyi tanımalıdır. En tepeden bakarak, onları hor görerek başarı elde edebilmeleri mümkün değildir. Böyle insanlar şirketlerde maalesef varlar ve tek destekçileri patronlarıdır. Takım olabilmeyi öğrenmeli ve öğretmeliler. Altındaki insanların emeklerini kendi raporlarına yansıtarak üst yönetime sunmalarının kısa vadede balon bir imajdan daha fazla faydası olmayacaktır.

Risk Yönetiminde Finans.

Özellikle Döviz ile işlem yapan firmalarda önemli görevler üstlenirler. Opsiyon piyasaları, Türev araçlar, Future Piyasalarında bilgi ve tecrübe sahibi olmalarında fayda var. Örneğin 3 ay sonra gelecek olan 1.000.000 usd paranız olsun. Döviz piyasalarında ise 3 aylık bir gerileme datalarına sahip olun. Bugünden Usd/TL fiyatını anlaşarak 3 ay sonrasında yaşanılacak bir düşüşü yönetmiş olacaksınız. Yâda 3 ay sonra 1.000.000 usd’a ihtiyacınız var. Piyasalarda ise Usd/Tl fiyatı sürekli artış gösteriyor ve 3 aylık datalarda artış var deniliyor. Yine bugünden bir anlaşma ile belirlenen bir fiyattan usd alım sözleşmesi imzalayarak 3 ay sonra yaşanılacak olan kur artışını minimize etmiş yâda kontrol etmiş olacaksınız.

 
Etiketler: Finans, Müdürü, Ne, İş, Yapar?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
21 Haziran 2018
İktisatta ‘Değer Paradoksu’
14 Haziran 2018
İnsanın tabiatı okumak yerine seyretmeyi seviyor!
13 Haziran 2018
GÜNCEL EKONOMİDEN NOTLAR
12 Haziran 2018
Bir İneğin bir insandan daha fazla Medeniyete katkıda bulunması
08 Haziran 2018
Sosyal Patlamaya Doğru!
07 Haziran 2018
Back to Back: Bir Türk Banka Hortumlama Hikâyesi
06 Haziran 2018
Kısa Vadede Zengin Olmanın Hikâyesi: Türk Bankerciliği ve Hazin Sonu
05 Haziran 2018
Doların ateşinin yükselmesi ve Banker Yeşuva
04 Haziran 2018
Gaziantep’te İhracat Ne oldu?
02 Haziran 2018
Dış Ticarette açık: 27,4 Milyar Usd oldu.
01 Haziran 2018
Üniversite paradoksu?
31 Mayıs 2018
Kime Kafa Tuttuğunuzun Farkına Varabilmek.
30 Mayıs 2018
Ben Nesli!
29 Mayıs 2018
Kâr ve Yolsuzluk!
28 Mayıs 2018
Aile Şirketlerinde Başarı
26 Mayıs 2018
Hepimiz Köle’yiz. Sadece Fark Edenler Anlayabilir!
25 Mayıs 2018
Ekonomide Güncel Gelişmeler
24 Mayıs 2018
Planlandığı gibi gerçekleştirilemeyen iki tehlike: Batılılaşma ve Modernleşme
23 Mayıs 2018
MİLLETVEKİLLİĞİNDEN PARTİ VEKİLLİĞİNE! GEÇMİŞ OLSUN!
22 Mayıs 2018
FİNANSAL YÖNETİMİN ALTIN KURALLARI
21 Mayıs 2018
Zeytin, Zeytinyağı Üretimi ve Sorunları
19 Mayıs 2018
Türkiye’nin en Önemli Sorunlarından birisi: Serveti Yatlara ve Katlara Bağlayan İş Adamları
18 Mayıs 2018
Moody’s ne yapmaya çalışıyor?
16 Mayıs 2018
SİYASİ PARTİLER BİRBİRLERİNİ YERKEN EKONOMİ SOS VERMEYE DEVAM EDİYOR!
15 Mayıs 2018
Sayılarla Aile
12 Mayıs 2018
İTHALATA KARŞILIK VEREMEYEN BİR ÜLKE!
11 Mayıs 2018
MUHTEŞEM İKİLİ: GAZİANTEP VE İHRACAT
10 Mayıs 2018
Yeni Saadet Zinciri: Girişimcilik!
09 Mayıs 2018
Büyüme ve Kalkınma
Haber Yazılımı