Yazı Detayı
25 Mayıs 2016 - Çarşamba 14:21 Bu yazı 2059 kez okundu
 
ESAS DOKUNULAN (BU BİR DEVAM YAZISI GİBİDİR)
Ömer Kılıç
 
 

 Malum olduğu üzere TBMM, sarayın talimatları ile  Anayasa'nın 78. maddesinde geçici değişiklik yapmak suretiyle ilgili yerlerde bekleyen milletvekili fezlekelerini yargıya sevk ediyor. Kısacası, an itibariyle fezlekesi bulunan vekiller yargılanacak. Yıllarca dokunulmazlıklar kaldırılsın, yahut dokunulmazlığın çerçevesi biraz daha daraltılsın diyenler için sevindirici bir haber gibi görünebilir ilk bakışta. Fakat bu anayasa değişikliği ile, esas dokunulanın Anayasa ve evrensel hukuk kuralları olduğu gerçekliğinin ayrımına vardığımızda ilk anda kulağa hoş geldiğini düşündüğümüz şeyin beynimizi patlatmakta olduğunu anlıyoruz.

 

            Anayasamız, dokunulmazlıkların hangi durumlarda ve hangi usullerde kaldırılacağını zaten düzenlemiş. Buna göre dokunulmazlığının kaldırılması talep olunan vekil hakkındaki fezleke, meclisin ilgili komisyonunda değerlendirilir, komisyon uygun görürse dosyayı ve vekili genel kurula sevk eder, vekil gerekli savunmasını yapar, genel kurul buna rağmen gerekli görürse dokunulmazlığın kaldırılmasına karar verir. Dokunulmazlığı kaldırılan vekil yedi gün içerisinde bu karar itiraz edebilir ve son kararı Anayasa Mahkemesi verir.

 

            Burada özellikle üzerinde durmamız gereken, Anayasa'nın bu konudaki düzenlemesinin adil yargılanma hakkı ve ilkesi çerçevesinde bir düzenleme yapmış olduğu olgusudur. Adil yargılanma ilkesi gereği yukarıdaki sürece göre dokunulmazlığının kaldırılması talep olunan vekil, kendisini savunma ve bu anlamda hukuki süreci sonuna kadar kullanma hakkını haizdir.

 

            Yapılan Anayasa değişikliği ile - ki bu geçici bir maddedir ve anayasaların geçici maddelerle ihdas olunması anayasa hukuku açısından çok tehlikeli bulunan bir yöntemdir- dokunulmazlıkları kaldırılmak istenen vekillerin kendilerini savunma hakları ellerinden alınmıştır. Bu durum az evvel de belirttiğim üzere hukukun katlidir. Dokunulan vekil değil, hukukun ta kendisidir.

 

            Buradan suçu ve suçluyu korumaya çalıştığımız sonucu çıkarılmasın. Meclis eğer dokunulmazlığın kaldırılması yönünde bir irade ortaya koymak istiyorsa bunu yasalar çerçevesinde, hukuku çiğnemeden yapmalıdır. Bunun yolu da bellidir ve Anayasamızda yazılıdır.

 

            Meclis, suçlu olduğunu düşündüğü kişilerin cezalandırılmasını yasaları çiğnemek sureti ile yapmıştır. Bunun bir toplumsal mütabakat şeklinde algılanması da çok tehlikeli bir durumdur. Şöyle ki; suçlu olduğu düşünülen kişi suç işleyerek yargı önüne çıkarılmaya çalışılır ise kaos ortamı kaçınılmaz bir son olarak belirir. İki yanlıştan bir doğru bulma çabasıdır bu ki; eşyanın tabiatı, iki yanlıştan bir doğru çıkmayacağı üzerine kurulmuştur. İki yanlış ancak başka bir doğruyu götürür. (Burada güme giden hukukun temel ilkeleri ve hukuk güvenliğidir)

 

            Anayasanın ve evrensel hukuk ilkelerinin çiğnenmesi sureti ile doğrunun bulunacağını sananlar, geçmişin yetmez ama evetçileri gibi yazılacaklar tarih sayfalarına. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

 

            Şartlar ne olursa olsun, yargılamaya çalıştıklarınız hakkındaki önyargılarınız ne denli kuvvetli ve tehlikeli olursa olsun adaletten şaşmamalısınız. Çünkü bugün çiğnediğiniz o adaleti yarın herkesten çok siz arayacaksınız. O adalet herkesten çok sizlere lazım olacak.

 

            Yasalar çiğnenmek için değil, uymak için vardır. Bir kerecik delmekle bir şey olmaz dedi birisi (1983), o günden bu güne yasalarımız kalbura çevrildi. Anayasa bile geçici maddelerle dolduruldu. 1980 Anayasasının geçici faşist maddelerini kaldıralım diye referandum yapanlar bugün kendileri geçici maddeler ihdas etmeye başladılar.

 

            Sarayın Dokunuşu başlıklı bir önceki yazımın son cümlesini şöyle idi: " TBMM Genel Kurulunda bu değişikliğe evet demek, Anayasa'nın delinmesine, Uluslararası Sözleşmelerin ihlaline evet demek olacaktır. Hukuk güvenliğinin tamamen ortadan kaldırılmasına evet demek olacaktır."

 

            Adaleti onu çiğneyerek sağlayamazsınız. Adaleti ancak yine adalete sarılarak bulabilirsiniz. #adaletedokunma

 

                                                                                              ÖMER KILIÇ   

 

 
Etiketler: ESAS, DOKUNULAN, (BU, BİR, DEVAM, YAZISI, GİBİDİR),
Yorumlar
Haber Yazılımı