Yazı Detayı
23 Aralık 2015 - Çarşamba 16:58 Bu yazı 1010 kez okundu
 
ENVER PAŞA MI, NAZIM USTA MI?
Ömer Kılıç
 
 

ENVER PAŞA MI, NAZIM USTA MI?

1915.. Osmanlı, Almanların oyununa gelerek 1. Dünya Savaşı'nın ortasında bulmuştur kendini. Abdulhamit'in bedeninde ve Balkan Savaşlarında yediği HASTA ADAM yaftasına aldırmadan İttihat ve Terakkicilerin heyecanı ile girilen bu savaşın önemli cephelerinden biri Sarıkamış idi. Aslında Sarıkamış hiç cephe de olamadı.

Enver Paşa, kalabalık bir ordu ile Rusya'ya çıkartma yapıp yaklaşan Bolşevik Devrimini boşa düşürme gayreti içerisine girmişti. Esas derdi Osmanlı felan da değildi. Bu cephede kazanmayı planladığı zaferin sonucunda hayali olan TURAN fikrine hayat vermek idi. Yanlış hesapladı. Sarıkamış hiç bir zaman bir savaş cephesi olamadı. Kış şartlarında daha yolda 60.000 asker hastalıktan ve soğuktan öldü.

Henüz ölümler yeni başlamışken Enver Paşa, ekibiyle birlikte İstanbul'a döndü. İstanbul'da yaptığı tek şey, Sarıkamış fiyaskosunun haber yapılmasını engellemek oldu. Bu şekilde yoldan zaten çıkmış olan ittihatçı kardeşlerinin iktidarını korumaya çalıştı. Daha 1905'lerde İttihat Ve Terakki ile arasına mesafe koyan Mustafa Kemal'i de sevmeyen, onu çeşitli defalar engellemeye çalışan Enver Paşa Sarıkamış skandalından sonra da boş durmadı.

Tehcir yasasının mimarı kendisi idi. Tehcir Yasası ile yapılanları saymaya gerek bile görmüyorum.

Enver Paşa, yukarıda da belirttiğim üzere tek ideali TURAN olan bir adamdı. Bu uğurda yüzbinlerce insanın hayatının mahvolmasına sebep oldu.

Tarih affetmedi onu. Ruslarla iki yüzlü ilişkilerinin bedelini Ruslar ona çok ağır ödetti. 1922'de bolşeviklerle çatışmaya girdi, öldürüldü. Tacıkistan'da bulunan mezarı 1996 yılında devlet töreni ile İstanbul'a getirildi.

Nazım Hikmet vasiyetinde aynen şöyle demişti:

"Yoldaşlar, ölürsem o günden önce yani,

- öyle gibi de görünüyor -

Anadolu'da bir köy mezarlığına gömün beni

ve de uyarına gelirse,

tepemde bir de çınar olursa

taş maş da istemez hani... "

Nazım;büyük usta, idealleri uğruna kaç şiir yazdı.. Kaç sürgün yedi. Kaç defa demir parmaklık gördü. Ama Nazım Usta kimseyi öldürmedi. Aşktı şiarı.

Enver Paşa'nın mezarını devlet töreniyle getiren T.C, Nazım Usta'nın vatandaşlığını bile uzun çabalar sonucu iade etti.

Öldüreni mi seviyoruz ne..!

 
Etiketler: ENVER, PAŞA, MI,, NAZIM, USTA, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı