Yazı Detayı
15 Temmuz 2017 - Cumartesi 00:56 Bu yazı 303 kez okundu
 
Engellilere, (engel bırakma)yalım!
Şaban Keskin
deniz.keskin.47@outlook.com
 
 

Sağlıklı olmayan bireyler, hayatları boyunca birçok zorlukla karşı karşıya kalmaları kaçınılmazdır. Biz insanlar; toplum olarak engelli olan, yardıma ihtiyacı olan bireylere el uzatmaz isek, onların yaşadıkları zorluklara bir katman da biz eklemiş oluruz.

Unutulmamadır ki! ‘’ Tüm dünya toplumları, yaşam sürdükleri her yerde birer engelli olmaya adaydır.’’

 ‘’ Bir saat sonra veya Yarın, başımıza her hangi kaza gelebilir ve kaza sonucunda bedenimizin her hangi bir yerini yitirebiliriz. Belki de tüm beden fonksiyonlarının işlevselliğinin hasar görmesi nedeniyle, ölünceye dek kımıldatamayıp yatağa bağlı kalabiliriz.’’ Kim bilir… !’Her sağlam insan bir engelli adayıdır’ fikri, sürekli beyinlerde monte edilmiş vaziyette olmalıdır.

1950’lerden bu yana teknolojinin gelişimi etkisiyle beraber engelli insanların rahat bir şekilde ulaşım yapabilmeleri adına, engelli araçları üretildi. Ve ‘üretilmeye devam ediyor’. Maddi durum sıkıntısı içerisinde olan insanlar,  bu tür araçları tedarik etmekte zorlanabiliyor. Bu nedenle, özellikle STK’lar ve dernekler bu konuyla ilgili hassasiyetini göstererek çok etkin bir rol oynayabiliyor. Türkiye’nin çoğu yerinde engelliler için var olan dernek ve STK’lar engellilerin daha iyi bir hayat yaşamaları için ellerinde olan tüm imkânları kullanıyor. Biliyorsunuz ki, bu tür yardımlaşmanın sergilediği rol, önem arz etmekle birlikte, yarım kalmış bir hayatı tamamlamak demek,

Bilindiği gibi Engelliler Haftası 10-16 Mayıs tarihinde tüm Türkiye’de kutlanıyor. Engelliler haftasının en güzel şekilde kutlanması engellileri topluma kazandırılmasında çok önemli bir rol oynuyor. Birleşmiş Milletler 1992 yılında aldığı bir kararla 3 Aralık tarihini Uluslararası Engelliler Günü olarak kutlanmasına karar vermiş ve her yıl çeşitli etkinlikler ile üye ülkeler tarafından kutlanmaktadır. Buna ek olarak Birleşmiş Milletlere üye 156 devletin aynı tarihte yani 10-16 Mayısta kutladığı Engelliler Haftası vardır. Engellileri Koruma Milli Koordinasyonu Kurulu haftanın değerlendirilmesi için aşağıdaki programın uygulanmasını kararlaştırmıştır.

Biz sağlıklı insanlar, engelli kardeşlerimizi beynimizde dolaştırmadıkça ve onlara yardım eli uzatmadıkça, onları topluma katmamız mümkün değildir. Engellilere karşı sevgi ve hoşgörü içerisinde olmalıyız. Bu sevgi ve hoşgörüyü; ‘çevremizden başlayarak, ülkemize ve tüm dünyaya yaymamız dileğiyle’…

 Engelli insan ve insanlık adına saygılar.

 
Etiketler: Engellilere,, (engel, bırakma)yalım!,
Yorumlar
Haber Yazılımı