Yazı Detayı
28 Ekim 2016 - Cuma 14:42 Bu yazı 687 kez okundu
 
EĞİTİM SİSTEMİ
Mihriban Demir
 
 

 

Türkiye,  eğitim sistemi tam oturmamış bir ülkedir. Her başkan değişiminde sistem alaşağı ediliyor. Yeni sınav, yeni müfredat vb...  Bu da öğrencileri bir kobay faresinden çeviriyor. Hiçbir sosyal faaliyette bulunamıyoruz. İlber Ortaylı ’ nın dediği gibi “Bu ülkenin çocukları gezmeyi bilmiyor.” Gerçekten de çok haklı. BİLMİYORUZ.

   Bir insanın 6 yaşına kadar üç ölü üç diri dili öğrenme kapasitesine sahiptir. Yaklaşık 8 yıldır İngilizce ve 2-3 yıldır Almanca dersi görüyoruz ama basit cümlerle bile kendimizi ifade edemiyoruz. Peki neden? Kapasitemiz 6 dili öğrenmeye müsaitikenneden öğrenemiyoruz? Neden insanımızı nitelik ve nicelik yönünden geliştiremiyoruz? Neden eğitim sistemimiz bu kadar arızalı?

   Bu yazımda sizinle eğitim sistemimiz hakkında konuşacağım. Benim gazetedeki her yazımda değindiğim bir konu vardır: müslüman bilim adamları ve bilime yaptıkları katkılar. Biz Orta Çağ da bilimde lider konumundayken şimdi Avrupa’nın bilim çöplüğüyüz. Nobel Kimya Ödülü sahibi Aziz Sancar “İslam Coğrafyası son500yıldır bilime bir kelime bile katkıda bulunmamıştır.” demiştir. Bizi bilimden uzaklaştıran şey neydi? Neden bu kadar cahillik?

Yaptığım araştırmalarda şunu fark ettim. Üniversitelerde “Bilim nedir? Nasıl yapılır?” eğitimi verilmiyor “Nasıl meslek sahibi olunur?” eğitimi veriliyor. Lise ve ilkokullarda laboratuvarlar kullanılmıyor. 8 yıllık ilkokul ve 3 yıllık lise hayatımda bir kere bile laboratuvarlarda ders işlendiğini görmedim. Laboratuvarlar yasak bölge gibi.

   İslam Coğrafyası Orta Çağ’da bütün bilimlere katkıda bulunmuş ancak en çok Coğrafya’ya katkıda bulunmuştur. Şuan bile çizilmesi zor olan haritalar çizmişlerdir. Bilmedikleri, görmedikleri yerlerin destanlarını, hikayelerini dinleyip onların haritalarını çizmeye çalışmışlardır. Biz Coğrafyası derslerini lisede görmeye başlıyoruz. Bir insan büyüdükçe bilgiyi öğrenme kapasitesi o kadar küçülür. Bu da Coğrafyası bilgimizi ciddi derecede düşürüyor.

“Eğer bir yerde sanat ve bilime değil paraya önem veriliyorsa orada keselerşişmiş,kafalar boşalmış demektir.” demiş Nietzche  (Niçe). Size bunu bir örnek üzerinden açıklayacağım. Ben gönüllü olarak Huzurevlerindeki  yaşlılara kitap okumaya karar verdim ve bunu yakın akrabalarımdan birkaç kişiye söyledim. Aldığım ilk tepki şu oldu “Para vermeyeceksen ne işin var?” Bu tepki canımı çok sıktı çünkü bunu söyleyen kişiler üniversite mezunu. Herşey para mı? Para kazan aşmak hiçbir şey yapmayacak mıyız? Üniversitelilerin yetersiz kaldığından bahsetmiştim. Eğer o insanlar eğitim hayatlarında doğru bir bilinçle yetişseydiler bana o tepkiyi vermezlerdi.

   Eğitim sisteminizdeki eksiklik çok fazla. Son sözle yazımı bitiriyorum. “Boş bir kafa şeytanın çalışma odasıdır.” demiş Platon (Eflatun).

 
Etiketler: EĞİTİM, SİSTEMİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı