Yazı Detayı
12 Mayıs 2018 - Cumartesi 00:44
 
EBEVEYN-ÇOCUK ARASINDAKİ GÜVENLİK BAĞI OLUŞTURMA YOLLARI 3
Sezin GÖREN
 
 

4. Aranızdaki güvenli bağı oluşturmaya çalışmak sizin mükemmel ebeyen olmanızı gerektirmez:

Her zaman her koşulda mükemmel bir ebeveyn olmak zorunda değilsiniz; bu zaten mümkün değil, sizin de duygusal inişleriniz ve çıkışlarınız, gün içinde yaşadığınız olumlu ve olumsuz birçok durum olabilir.

Aranızdaki güvenli bağın oluşması için yapmacık, var olan şeyleri yokmuş gibi göstermenize de gerek yok, olumsuz duygularla nasıl baş edilebileceğini de çocuğunuz sizden öğrenecek, onun en önemli ve en değer verdiği rol modeli sizsiniz. Sadece elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın ve onun dünyasını onun bakış açısıyla bakarak anlamaya çalışın ve çocuğunuzun istek ve ihtiyaçlarını anlayamadığınız durumlar için endişe etmeyin. Güvenli bağın oluşumu için en önemli anahtar çocuğunuzla olan etkileşimin kalitesi ve duyarlı bir şekilde yanıt verme şeklinizle birlikte kaçırdığınız sinyalleri farkedip onarmanızdır.

Önemli Not: Kendinize zaman ayırmayı ve rahatlamayı unutmayın. Size iyi gelen hobilerinizi gerçekleştirmeyi ihmal etmeyin. Siz kendinizi iyi hissedin ki çocuğunuza da bu hislerinizi yansıtabilin.

5. Babaları da güvenli bağı oluşturma sürecine dahil etmeyi unutmayın.

Anneler kadar babaların da çocuğuyla arasında duygusal bağı oluşturması çok önemlidir. Örneğin babalar çocuklarıyla aşağıdaki aktivitelere eşlik ederek, çocuğunun duygularını paylaşabilir:

Biberonla beslerken, yemek yedirirken, bez değiştirirken çocuğunuzun gözlerine bakmak (bakmıyorsa gözlerini size bakması için yakalamaya çalışmak), gülümsemek, konuşmak, hikaye kitabı okumak, masal anlatmak, birlikte şarkı söylemek ve konuşmak. Çocuğunuzun sizin ne söylediğinizi anlamayacağını düşünseniz bile babasının sesini duymak onu sakinleştirecek ve kendisini güvende hmesini sağlayacaktır.

Cee-ee veya çocuğunuzun hareketlerini aynalama oyunları oynayın. Aynalama oyunu, çocuğunuzun hareketlerinin aynısını karşısına geçip ona bakarak yapmak, çıkardığı sesleri ve tonlamaları çıkarmak ve arada onu anladığınızı gösteren yanıtlar vermek.

Çocuğunuza dokunmak ve onu tutarak sizin sıcaklığınızı hmesini sağlamak. Örneğin, iş dışında günlük rutinlerinizi yaparken taşıma kangurusunu kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzun farklı yüz ifadelerinizin özelliklerini ve mimiklerinizi görmesine ve hmesine izin vermek.

6. Birlikte karşılıklı olarak zevk aldığınız/hoşlandığınız oyunları oynamak:

Araştırmalara göre, karşılıklı olarak keyif almak ve eğlenmek beyin gelişimini olumlu yönde etkiliyor. Çocuklar “Annem-babam benimle birlikteyken keyif aldığında, hayat daha güzel” algısını htiklerinde kendilerini daha çok güvende hissederler.

 
Etiketler: EBEVEYN-ÇOCUK, ARASINDAKİ, , GÜVENLİK, BAĞI, OLUŞTURMA, YOLLARI, 3,
Yorumlar
Haber Yazılımı