Yazı Detayı
11 Mayıs 2018 - Cuma 00:40
 
EBEVEYN-ÇOCUK ARASINDAKİ GÜVENLİK BAĞI OLUŞTURMA YOLLARI 2
Sezin GÖREN
 
 

Bazen çocuklar siz ne yaparsanız yapın huzursuz olabilir, özellikle diş çıkarırken, hasta olduğunda veya büyük gelişimsel değişimlerin içinde olduklarında. Bu durumlarda, çocuğunuzla iletişim kurmaya ve onu sakinleştirecek yeni yöntemler bulmaya çaba sarf edin. Bu sayede çocuğunuz “annem/babam beni önemsiyor ve bana yardımcı olmaya çalışıyor, benim yanımda!” hissini yaşayacaktır. Sizin sabrınız, koşulsuz sevginiz ve ona olan ilginiz huysuzluğu devam etse bile çocuğunuzun bilinç altında olumlu düşüncelerin oluşumuna katkı sağlayacaktır.

Çocuğunuza neyin iyi gelip neyin iyi gelmediğini keşfettiğinizde ve bu sınırlar dahilinde ona yaklaşarak yanıt verdiğinizde çocuğunuzun sakinleşmesine yardımcı olmakla birlikte size olan güvenin oluşumunu destekleyerek çocuğunuzun kendi kendini sakinleştirme yollarını öğrenmesine yardımcı olmaya başlamış olacaksınız.

2. Yemek yeme ve uyku düzenini güvenli bağlanma için bir fırsata dönüştürün:

Çocuğunuz yeterli miktarda uykusunu almazsa, sakinleşmez ve sizinle birlikte olumlu/ılımlı bir etkileşim sürecine hazır olamaz. Aynı şekilde açlık hissi de (atıştırmalıklar dahil) sizinle olan iletişiminde olumsuzluklara sebep olabilir.

Çocuğunuzun verdiği uyku ve açlık sinyalleri sizinle bağ kurabilmesi için çok önemlidir, çünkü bu ihtiyaçları zamanında ve yeterli miktarda karşılandığı zaman çocuk “annem/babam benim ihtiyaçlarımın ve isteklerimin farkında ve beni anlıyor” hissinin oluşmasına zemin hazırlar. Dolayısıyla çocuğunuzun verdiği, “bu kadar uyku bana yetti”, “karnım doydu, daha fazla yemek istemiyorum” sinyallerini doğru bir şekilde almaya özen gösterin.

3. Çocuğunuzla bol bol konuşun, bol bol oyun oynayın ve onunla birlikte eğlenmenin tadına varın:

Çocuğunuzla birlikte eğlenmek, oyun oynamak, sarılmak ve mutluluklarınızı paylaşmak hem aranızdaki güvenli bağın oluşumu hem de sosyal-duygusal gelişim için çok ama çok önemlidir. Gülümsemeniz, kahkaha atmanız, dokunmanız ve çocuğunuzla birlikte ihtiyacı olduğu her an etkileşime girmeniz, çocuğunuza gösterdiğiniz vücut diliniz, kullandığınız ses tonunuz ve sevgi dolu dokunuşlarınız onunla iletişime geçme şeklinizdeki en can alıcı noktalar ve yollardır.

Çocuğunuzun belirli bir oyuncakla/oyunla oymak isteğinin sinyalini gördüğünüzde sakin bir şekilde ona yaklaşıp gülümseyerek bu isteğine ortak olmaya özen gösterin. Oyuncaklar, kitaplar, müzik birlikte oynamanız için size yardımcı birer başlangıç olabilir. Örneğin Cee-eee oyunu veya sakin bir tonda çocuğunuza seslenmek onu oyuna davet ettiğinizin göstergesi olabilir. Çocuğunuzla nasıl oynayacağınızdan veya onunla nasıl iletişime geçebileceğinizden şüphe ediyorsanız onun dünyasına girmeye denemeye ve çabalamaya devam edin.

      Eminim bir yolunu bulacaksınız. Yanında oturup ona bakmanız hareketlerini konuşarak ona söylemeniz bile çok büyük bir etkiye sahip olacaktır.

 

 

   

 

 
Etiketler: EBEVEYN-ÇOCUK, ARASINDAKİ, GÜVENLİK, BAĞI, OLUŞTURMA, YOLLARI, 2,
Yorumlar
Haber Yazılımı