Yazı Detayı
16 Şubat 2018 - Cuma 00:45
 
DİNDAR
Erhan BAŞER
kullaniciadi@@
 
 

   Efendim herkese neşesiz, huzursuz ve ihanet dolu bir günden merhabalar. Müzik dinlemeye başladığımdan beridir Teoman dinlerim. Bana bir tür gerçeklik sunduğunu ve ritimlerinin sertliğinin yaşama benzediğini düşünürüm. Sevgili Teoman “Serseri” adlı eserinde şöyle başlar “Bunlar güzel günlerimiz, daha beter olacak her şey...” diye de devam eder. Ne enfes! Aa ne diyecektim nerelere geldik yine. Ben size başka birşeyden bahsedeceğim millet. İngilizlerin yüzyıllar evvel olayı nasıl çözdüğünden. “Pious” kelimesinden.

 

  Bu kelime birçok anlamı barındırır. Ama iki tanesi var ki, bizim halimizi o biçim açıklıyor yani. Birinci anlamı “dindar” demek. Dindarlığa şöyle bir bakalım. Esasında din işlerinden anlamam ama anlamış gibi yaparım. Dindarlık bir manada küçülerek yitip gitmek değil midir? Daha bebekliğinden itibaren her şeyini yitirmeye başlayan bir peygamberin getirdiği dinde dindarlık nasıl olur ki? Dindarlık öyle mal mülk peşinde koşanların değil kendinin  peşinde koşanların işidir. Birazcık acı ve ıstırap işi değil midir bu hal. Kaybetmenin ıstırabı, küçüklüğünü bilmenin acısı. Her şeye sahip olan kudret sahibi birinin dindarlığı ciddiye alınabilir mi?

 Dindarlık “küçüklüğün” bilincidir. Kaybeden herkesin yaratıcıya yönelmesi de bundandır. Varlıklılık dindarlığa manidir. Din bir anlamda vermek demektir. Herhangi bir şey verdiğimizde hüzünle dolabiliriz, üstelik bu şey değerli ise. Geliyoruz yavaş yavaş. O halde dindarlık eşittir hüzün oluyor. Kaybedişin, acının, yokluğun olduğu umutsuz zamanlarda tanrının sesini işitmek ona yaklaşıp güvenle dolmak isteriz mahrumiyet ve mağduriyetin olduğu yerde.

 Güç ve iktidar buna engeldir. Şimdi dostlarım ortada bir mantık hatası var bizim dindarlarımıza göre. Bu kadar gücün, bolluğun, hırçınlığın, sesi gür çıkmanın olduğu yerde dindarlık nasıl olacak? Ortada namazını açlıktan oturarak kılmak durumunda olan bir peygamberin ümmetinden olduğunu söyleyen dindarlarımız var. Tamam benim hastalıklı bir düşünce yapım olabilir ama dostlarım burda bir yanlış yok mu sizce. Eğer dindarlık peygamberin hayatı çerçevesinde “mahrumiyet” ise bizimkileri nereye koyacağız. Bizimkiler dindarsa eğer peygamberi nereye koyacağız. Hah geldik işte en baştaki “pious”kelimesine. Bu kelimenin diğer anlamı ise “sahte” dostlarım. İngilizlere hayran olmamak elde değil açıkçası.

 

   Eski İngiltere’de güç ve iktidar sahipleri dindarlıktan bahsettiklerinde halk bunu sahte-yalancı olarak adlandırırmış. Bu şekilde kelimenin iki anlamı ortaya çıkmış. Teoman büyük sanatçıdır. Onun dediklerine inanın. “ Tanırsınız benim gibilerini boş sokaklardan.” 

 
Etiketler: DİNDAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı