Yazı Detayı
11 Ekim 2017 - Çarşamba 00:06
 
DEĞİŞİM VE DEĞİŞİMİN GÜCÜ
Latif BAYHAN
 
 

Değişim; bir bütünün öğelerinde, öğelerin birbirleriyle ilişkilerinde öncekine göre nicelik ve nitelikçe gözlenebilir bir ayrılığın oluşmasıdır.  Başka bir ifade ile değişim, temellilik ve süreklilik kavramının karşıtıdır. Zaman akışına rağmen aynı kalan bir özellik anlamına gelen süreklilik ve temellilik kavramı, bir bakıma değişimin olumsuz olarak anlatılmasıdır. Yine, değişim, planlı veya plansız herhangi bir sistemin, bir süreç neticesinde belli bir durumdan başka bir duruma dönüşmesi olarak tanımlanabilir. 

En yalın tanımlamayla değişim, bir durumdan diğer duruma geçmektir. Ancak Herakleitos’un “Panta Rhei” yani “Her şey akar” diyerek özetlemiş olduğu değişmeyen tek şeyin değişimin kendisi olduğu gerçeğine ek olarak değişimin doğrultusu da çok büyük önem arz etmektedir.  Değişimin yönünü, şiddetini, etkisini belirlemek ancak dikkatli, özenli ve özverili entelektüel çabalar sonucunda gerçekleştirilebilir. Değişimin yasasını tanımaya, mantığını kavramaya, amacını öğrenmeye çalışmak, bu çalışma derinleştikçe insanı amaçladığından ya da umduğundan çok daha ötelere taşıyabilir. 

Değişim, evrenin varlığını devam ettirme yasasıdır. “Artık değişmeyecek hale geldiğin zaman, bitmiş sayılırsın.” der, Bruce Barton. Değişim, bu açıdan bakıldığında, canlılık belirtisidir. Değişim yoksa durağanlık vardır. Durağan olan ise ya kokar, ya küflenir, ya da  çürür. Bu da bir tür ölüm durumudur.

Değişim, hava kadar su kadar gerçek. Bundan kaçış yok. Evrende her şey değişiyor; değişmeyen tek şey, değişimin kendisi. Burada bize düşen, değişimin yasalarına uymak. Kaçınılmaz olan bu değişimde bize düşen ikinci görev, değişimi yönlendirmek. “Daima iyiye, güzele, doğruya…”

 

 
Etiketler: DEĞİŞİM, VE, DEĞİŞİMİN, GÜCÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı