Yazı Detayı
15 Mart 2017 - Çarşamba 16:35 Bu yazı 624 kez okundu
 
Çocukların yetenek ve ilgi alanları nasıl keşfedilir?
PINAR TÜMBAŞ
 
 

Bir çocuğun yeteneğini keşfetmek için ilk önce onları iyi tanımamız gerekir.Çünkü her çocuğun keyif aldığı ve ilgi duyduğu alanlar farklıdır. Ağaç yaşken eğilir misali bu keşfin çocukluk döneminde yapılması da ayrı bir önem taşır.Yeteneklerin sadece hobi mahiyetinde kalmaması, meslek haline getirilebilmeleri için erkenden işlenmeye ve uzun yıllar boyunca geliştirilmeye ihtiyaçları vardır. 

Aileler bu konuda çocukları nasıl yönlendirmelidir? 

Her çocuk yönelimleri ile doğar.Erken çocukluk çağından(0-3 yaş) itibaren  aileyi kendi yönelimleri doğrultusuna çekmeye çalışır.Okul öncesinde ise yönelimleri daha karmaşık  alana doğru eğilir.Fakat belirli ve tek yönlü çalışmalardan çok temel çalışmalar yapmak çocuğun yeteneğine dair ailelere ipucu verir.Pişirilebilir hamurlardan maketler oluşturma, makas kullanarak yapılan faaliyetler,bilim alanında robot, maket yapma gibi faaliyetler temel çalışmalar olarak düşünülebilir.  

Çocuğun sıklıkla tercih ettiği meraklarıdır.Çocukların merak duyduğu alanlarda aileler iyi gözlemci olmalı ve sık tercik edilen alanları desteklemelidir.Mesela;bir çocuk duvarlara resim yapıyorsa,büyük boyutlu kağıtlar kullanılarak boyalar çeşitlendirilmelidir.Oyuncaklarla 1-2 gün oynadıktan sonra onları parçalayarak inceliyorsa deney ve maket yapımına başlanmalıdır. Hareketli çocuklar spora, müzik ve danstan hoşlanan çocuklar ise enstrüman çalmaya ve dans etmeye yönlendirilmelidir. Kendisini sözel olarak iyi ifade eden çocuklar hikaye canlandırmaya, yaratıcı drama çalışmalarına, hikaye oluşturmaya; soru sormaktan hoşlanan çocuklar ise gözlem yapmaya ve neden sonuç ilişkisi kurmaya yönlendirilmelidir.Önemli olan çocuğun merak ettiği konuda görüşünü genişletmek, ulaşabileceği malzemeleri çeşitlendirmek, bu alanda neler yapıldığından haberdar etmek ve örnekler göstermek, deneyimlemesini sağlamak çocuğa yeteneğini bulmasında yardımcı olur. Çocuğun hangi etkinlikte daha katılımcı ve mutlu olduğu önceliklidir. 

Yetenekler doğrultusunda gelişim de çocuğun istekliliğine bağlıdır. “İstese çok başarılı olur” gibi yaklaşımlar benimsenmemeli ve çocuğa bu konuda yaptırımlar uygulanmamalıdır.Çocukları iyi gözlemleyerek başarılı ve mutlu olduğu alanlara yönlendirerek,ilerleyen yıllarda da mutlu bireyler olmalarını sağlayabiliriz. 

 

  

 

 
Etiketler: Çocukların, yetenek, ve, ilgi, alanları, nasıl, keşfedilir?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı