Yazı Detayı
13 Aralık 2016 - Salı 15:41 Bu yazı 969 kez okundu
 
ÇOCUKLARDA İSTİSMAR VE KORUMA YÖNTEMLERİ
PINAR TÜMBAŞ
 
 

 Çocuktan sorumlu yetişkin ya da kurumlar tarafından yapılan,çocuğun cinsel,fiziksel,duygusal,sosyal ve bilişsel alanda gelişimine zarar verilebilecek davranışların tümüne çocuk istismarı denir.

 Cinsel istismar ise henüz gelişimini tamamlamamış çocuğun ya da ergenin bir erişkin tarafından cinsel arzu ve gereksinimlerini karşılamak için güç kullanarak konumundan yararlanarak, tehdit ya da kandırma yolu ile kullanılmasıdır.  

        2-5 yaş çocukların 30`unun

        6-10 yaş çocukların 40`ının

        11-17 yaş çocukların 30`unun cinsel istismara maruz kaldığı bilinmektedir.

 Okul öncesi dönemde; çocuğa kendi fizyolojisini tanıtmak, beden sınırlarını tanıtmak, karşı cinsteki arkadaşından ne açıdan farklı olduğunu aktarabilmek, iyi ve kötü dokunuşu ayırt edebilmesini öğretmek gerekir.   

 Çocuğunuz başka insanlar dokunduğu zaman o kişiyle arasındaki ilişkinin özel olduğunu hisseder. Herkes dokunulmaya, başkası tarafından kucaklanmaya ihtiyaç duyar. Ancak iyi dokunuşla kötü dokunuşu ayırt etmelidir. Kötü bir dokunuş karşısında karşısındakini durdurmakta güçlük çekiyorsa mutlaka bir büyüğüne söylemesi gerektiğini bilmelidir. Çocuğa istemediği sürece kimsenin dokunamayacağını, öpemeyeceğini öğretmelisiniz. Unutmayın ki çocuğunuzu tacizden korumanın en önemli yolu bilgi sahibi olup, bu bilgiyi doğru aktarmaktır. Cinsellik hakkında bilgi sahibi olmayan çocuklar cinsel istismara daha açıktır. Eğitim ailede başlar bu konuyu da çocuk önce aileden duymalıdır. Siz bilgilendirmelisiniz, uygulamalısınız. Özellikle bu konuyu konuştuğunuz zamanlarda siz de izin alarak öperseniz daha kalıcı olur. Fakat bu konuları çok sık konuşmamalısınız.

 Bunun için neler yapabilirsiniz ?

 Çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun, bebek bile olsa bedeni ona aittir. Çocuk bunu anlayabilmeli ve korumayı öğrenmelidir. Konuşmaya ve isteklerini anlatmaya başladıkları 2 yaş civarı vücut parçalarının isimleri öğretilerken cinsel organlarının da yeri ve ismi öğretilmelidir.3-6 yaşlarında “vücut güvenliği” üzerinden basit ve somut cümlelerle anlatılabilir. “Seninle vücudunun güvenliği hakkında kısa bir konuşalım istiyorum. Hepimiz gibi senin de vücudunda bazı özel bölgelerin var, bunlar iç çamaşırlarının kapattığı yerlerin,bu bölgeler kişiye özeldir. Kimse dokunmamalı ve görmemeli. Güvenmediğin kişilerin dokunmasına “hayır” diyebilirsin. Sadece aile üyeleri ve doktor gerektiğinde görebilir. Okulda öğretmenler yardım etmek amacıyla görebilir. Tuvalet ihtiyacını karşılarken, banyo yaparken tanımadığın insanların yardım etmesine izin vermemelisin” gibi cümlelerle öğretmelisiniz. “Bazen tanıdığın, sevdiğin büyüklerinde bu güven kurallarını bilmeden sana dokunabilirler ve bu seni rahatsız, üzgün htirebilir. Böyle bir şey olduğunda `dokunma` diyebilirsin. Sonra gel bunu bize anlat olur mu?,böylece biz hem koruruz hem de o yetişkine güvenlik kuralını söyleyebiliriz” diyebilirsiniz.

  Maalesef çocuk ilk önce yakınları tarafında cinsel istismara uğramaktadır. Bu nedenle fazla şüpheci olmadan etrafınızdaki insanları gözlemleyebilirsiniz.

 Cinsel İstismara uğrayan çocuklarda aşağıdaki durumlar oluşabilmektedir:

  • 0-3 yaş arası çocuklarda  uyku bozuklukları, yabancılardan korkma, üzerini giyip çıkarırken sorun çıkarma olabilir.
  • 3-6 yaş arasında bebek gibi konuşma, parmak emme, içe kapanma, anneye bağımlı olma, çiş ve kaka kaçırma, yeme ve uyku bozuklukları ve mastürbasyon görülebilir.

Bu belirtiler çocuklarda başka durumlardan dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle çocuğunuzu iyi gözlemleyip, gün içerisinde neler yapıyor, kimlerle vakit geçiriyor ve ne kadar süredir bu belirtilerin var olduğunu takip etmelisiniz. Bu davranışlar beklemediğiniz zamanlarda ya da uzun zaman diliminde gözleniyorsa bir uzmanla görüşmeniz faydalı olacaktır.

 

 
Etiketler: , ÇOCUKLARDA, İSTİSMAR, VE, KORUMA, YÖNTEMLERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı