Yazı Detayı
27 Mart 2018 - Salı 00:58
 
ÇOCUKLARDA İNAT 2
Sezin GÖREN
 
 

Sakinliği koruyun:

Kendinizi haklı çıkarmak ve çözümleyemediğiniz konuda otorite sağlamak için çocuğa bağırdığınızda iletişim engelini çocuğa sunmuş olursunuz. Yani “Bu konu kapanmıştır. Senin düşüncelerinin ve duygularının benim için önemi yok, benim dediğim olacak bu kadar!” mesajını çocuğunuza vermiş olursunuz. Bağırarak bir sonuca varamayacağınız gibi durumun daha da kötü bir noktaya varmasına sebep olmuş olursunuz.

Bağıracak noktaya geldiğiniz zaman kendinizi sakinleştirmek için yöntemler bulun, ortamdan uzaklaşmak, kafanızı dağıtarak sizi sakinleştirecek bir işle uğraşmak gibi. Sakinleştikten sonra inat ettiği konuyu yeniden çocuğunuza uygun bir dille anlatmayı deneyin. Aynı şekilde çocuğunuzun da sakinleşebileceği bir şey yapmasını sağlayın. Örneğin, ikiniz de müzik dinleyerek sakinleşip rahatlayabiliyorsanız sevdiğiniz müzikleri açıp (çocuk şarkıları da olabilir) dinlediğiniz yerde bir şeylerle uğraşın ya da eşlik edin.

 

-Çocuğunuzun duygu ve düşüncelerine saygı duyun:     

Çocuğunuzun size nasıl saygı duyması konusunda rol model olun. Sizin davranışlarınız onda ayna görevi görecektir, sizden gördüğünü size yansıtacaktır.

İşbirliği sağlamaya çalışın, sizin yönergelerinize ve isteklerinize bağlı kalması konusunda ısrarcı olmayın.

Çocuğunuzla empati kurun, duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışın gerekirse kendisini anlatması için saatlerce onu dinleyin.

Sorumluluklarını kendisinin gerçekleştirmesini bekleyin. Müdahale etmeyin, onun yapması gereken şeyleri yapmayın. Ne zaman yapması gerektiğine kendisi karar verdiğinde hem özgüveni artacaktır, hem de sizin ona güvendiğinizi görmüş olacaktır.

Ne demek istediğinizi detaylıca açıklayın, ve söylediğiniz her sözü davranışlarınızla uygulayarak ona gösterin.

 

-İş birliği yapın:

Sizin istek ve yönergelerinizi gerçekleştirmek istmediği zaman kendini savunmak için en kolay yolu seçecektir: bağıracak, isyan edecek, öfke nöbetlerine ve ağlama krizlerine girecektir. Bu durumlarda, ses tonunuza, vücut dilinize ve kullandığınız kelimelere çok dikkat edin.

İnatçılık yapan çocuğunuza olumlu yaklaşım tarzınız onun size karşı verdiği tepkilerin de yumuşamasını ve olumlu yönde değişmesini sağlayacaktır.

“Hadi şimdi şöyle yapalım…”, “Peki şu yolu denesek nasıl olur?”, “Anlıyorum bu şekilde yapmak istemiyorsun o zaman birlikte şöyle yapalım…” gibi olumlu cümlelerle yaşadığınız olaya çözümcül yaklaşın. Sizin bu tutumunuz sayesinde çocuğunuzun problem çözme becerilerini de desteklemiş olacaksınız.

Yapılması gereken davranışları çocuğunuz inatlaşma raddesine gelmeden ve size karşı direnç oluşturmadan önce oyuna dönüştürmeye çalışın ve çocuğunuza “hadi şimdi benim özel yardımcım ol birlikte oyuncaklarını sepete koyalım. Bakalım en çok oyuncağı kim kaldıracak sen bu tarafa koy ben bu tarafa koyayım” veya “en hızlı hangimiz bitireceğiz.” oyunu gibi. Bu cümle kalıplarını çocuğunuzun inat davranışının içeriğine göre değiştirip dönüştürebilirsiniz.

-Anlaşmaya varın:

Çocuğunuzla anlaşmak için tüm aile bireylerinin uygun olduğu bir zaman belirleyin ve sadece konuşmak istediğiniz konuya odaklanarak anlaşma sağlayana kadar konuşun. Konuşmaya önce çocuğunuzun konu hakkındaki düşüncelerini dinleyerek başlayın. “Seni bu konuda neler rahatsız ediyor, neler seni üzüyor?”, “Sen nasıl olmasını/ne olmasını isterdin?”, “Sence ne yapabiliriz?” gibi sorularla onu konuyu konuşmaya teşvik edin. Bu tarz sorular onun düşüncelerine ve isteklerine saygı duyduğunuzu gösterecektir. Konuşmada onun söylediği ve size uygun olabilecek bazı şeyleri ortak noktaya vararak kabul edin. Örneğin, uyku saati konusunda sorun yaşıyorsanız sizin söylediğiniz saatte yatması konusunda ısrarcı olmak yerine ortak bir saatte anlaşmaya çalışın. Yaşına göre, kaç saat uyuması gerektiğini ve bunun nedenini (hatta bu yüzden belirlediğiniz saatte yatmasını istediğinizi) anlayabileceği bir dilde mantıklı ve gerçekçi olacak şekilde açıklayın. Ortak noktada buluştuktan sonra bunu hemen uygulamaya koyun, ERTELEMEYİN. Mümkünse belirlediğiniz ortak noktalar neyse ona göre kendinizi ayarlayın. Örneğin, uyku saatini anlaşmanız sonucu 21:00 olarak belirlediyseniz mutlaka bu saatten en az 45 dakika önce evde olun.

-Olayları onun gözünden değerlendirin:

Çocuğunuzun inatçılığını daha iyi anlamak için olaylara onun bakış açısıyla bakmaya çalışın. Tecrübelerinizi bir kenara bırakın ve kendinizi onun yerine koyun. Neden böyle davrandığı konusunda düşünün ve sebepler bulmaya çalışın. Çocuğunuzu ne kadar iyi tanırsanız, onunla anlaşmaya varmaya bir o kadar yaklaşmış olursunuz.

Onu anlayamadığınızı düşünürseniz, çocuğunuza konu hakkında sorular sorup yaşadığı olayı nasıl düşündüğünü anlamaya çalışın. Hepimizin algısı birbirinden farklıdır, dolayısıyla çocukların da algısı kendine özgüdür.

Unutmayın, bunları bir veya birkaç kez yapmak hiçbir şekilde işe yaramayacaktır. 1 hafta denedim olmadı diye düşünmeyin, çocuğunuzun olaylar karşısındaki yeni yaklaşım tarzınızı anlamlandırıp benimsemesi bazen aylar sürebilir. Bu süre çocuğunuzun karakteristik özelliklerine ve inat davranışları sonucu kendi isteğini evde ne kadar süredir kabul ettirdiğine bağlıdır. Uzun bir süre boyunca aynı kararlılıkta aynı tutumları sergilediğiniz zaman çocuğunuz sizin belirli konudaki tutumunuzu anlayacaktır. Başlarda sizin sınırlarınızı sonuna kadar zorlayacak, açığınızı yakalamak için sonuna kadar savaşacak ve sabrınızı en son noktasına kadar sınayacaktır. Bu noktada hem anne hem de babanın işbirliği yaparak çocuktan beklenen davranışın gözlemlenmesi için net duruş çok önemlidir.

Uzman Gelişim Psk. Sezin GÖREN

 

 
Etiketler: ÇOCUKLARDA, İNAT, 2,
Yorumlar
Haber Yazılımı