Yazı Detayı
26 Aralık 2017 - Salı 00:55
 
ÇOCUKLARDA İNAT 1
Sezin GÖREN
 
 

Her gün aynı kıyafetleri giymek isteyen, sizin yönergelerinizi yaparken ağır hareketlerle bulunan veya yapmamak için elinden geleni yapan, ondan istediğiniz birçok şeyi reddeden ve her seferinde sizin sınırlarınızı zorlayarak sabrınızı taşıran davranışlar sergileyen, kısaca sizin kurallarınıza ve isteklerinize çoğunlukla karşı gelen ve kendi dediğini yaptırmak isteyen minik bir inatçı çocuğunuz olabilir.

İnatçı çocukların karakteristik özellikleri nelerdir?

  • Karşıdaki tarafından dinlenilmeye ve onaylanmaya ihtiyaç duyar. Sıklıkla sizin ilginizi çekmek için çabalayarak bu doğrultuda davranış sergiler. 
  • Bağımsızlığına aşırı boyutta düşkündür. Kendi başına buyruk davranışlar sergiler.
  •  Yaptığı işlerde kararlıdır ve her ne yapıyorsa kendini adayarak yapar.
  • Sıklıkla öfke nöbeti yaşar.
  • Çok güçlü liderlik özellikleri sergiler ve ortamdaki “patron” olmak ister.
  • Bir şeyleri sadece kendi istediğinde, kendi hızında ve kendi zamanında yapar.
  •  

Bu yazımda evinizdeki minik inatçıyla başa çıkabilmeniz için oluşturduğum yöntemleri paylaşacağım:

İnatçılıkla başa çıkma yolları:

  • Tartışmaya girmeden önce onu dinleyin.

İletişim karşılıklı yapılır, eğer çocuğunuzun sizi dinlemesini istiyorsanız önce siz onu dinlemelisiniz. Böylece karşıdaki kişi konuşurken nasıl dinlenileceği konusunda ona rol model olmuş olacaksınız. İnatçı çocukların çok güçlü argumanları vardır ve çoğunlukla tartışmaya meyilli olurlar.

 

Eğer çocuğunuz dinlenilmediğini hissederse hemen savunmacı bir tutum sergiler ve bir davranışı yapmak ya da yapmamak konusunda ısrarcı olur. Onu dinlemek, karşılıklı olarak konu hakkında konuşmaya açık olmak ve onu rahatsız eden esas nedeni öğrenmeye çalışmak işin püf noktası. Dinlemenin nasıl olması gerektiği hakkında onunla konuşabilir, davranışlarınızla da konuştuklarınızı sergilerseniz bu minik inatçı iyi bir dinleyiciye dönüşecektir.

 

Ona seçenek sunun.

Çocuk kendisine neyi yapması gerektiğinin söylenmesinden pek hoşlanmaz çünkü kafasında oluşturduğu planı ve düşüncesi vardır. 4 yaşındaki inatçı çocuğunuza       “Saat 21:00’de yatağında olacaksın.” dediğinizde alacağınız cevap bellidir: “haaayııııırr!”

Çocuğunuza direktifler vermek yerine ona seçenekler sunun ve kendisinin seçmesi için zaman tanıyın. Çünkü çocuklar 2 yaşından sonra belirli alanlarda (yemek yemek, kıyafet giymek/çıkarmak, uyku saatleri, diş fırçalamak gibi) bağımsızlık hissini ve “Ne yapmak istediğimi ben kontrol edebilirim.” hissini yaşamak isterler ve bunu gerçekleştirmeye kendi yöntemleriyle başlarlar.  Yatağına şu saatte gideceksin yerine “Bu akşam uyku/gece masalı A’yı mı yoksa B’yi mi okumamı istersin?” cümlesini kurmanız ona kendi seçimlerini kendisinin yapabileceği hissini yaşamasını sağlar.

Seçim sunmanıza rağmen hala “yatağa gitmiyorum!” diyerek ısrarına devam edebilir. Bu durumda sakinliğinizi koruyun ve yumuşak bir ses tonuyla “ama bu seçeneklerimiz arasında yok tatlım.” gibi bir cümleyle net olduğunuzu ve bu konudaki kararlılığınızı belli edin. Gerekirse bunu defalarca sakinliğinizi ve yumuşak ses tonunuzu koruyarak tekrar edin. Belirlediğiniz saatte uyumasının nedenlerini anlayabileceği dilde açıklayın (aklına yatan bir neden söylemediğiniz sürece ikna olmayacaktır, çocuğunuzu ne kadar iyi tanırsanız ikna etmeniz o kadar kolay olacaktır.) Siz bozuk plak gibi aynı cümleyi sürekli tekrar ettiğinizde çocuğunuzun inadı bir noktada kırılacaktır. 

Seçim sunarken çok fazla seçenek sunmamaya dikkat edin. “Dolabından giyeceğin kıyafeti seç.” yerine sizin belirlediğiniz 2 veya 3 kıyafet takımını seçmesini sağlayın. Seçtiğiniz takımda değişiklik yapmasına izin vermeyin. Onlardan birini seçmesi konusunda ısrarcı olun. Başlangıçta hiçbir şekilde seçim yapmak istemeyebilir. Bu durumda kendi kıyafetleriniz için de iki takım seçerek yatağınızın üzerine koyun. “Bugün hangisini giysem karar veremedim, seçmem konusunda bana yardımcı olabilir misin?” diyerek onun fikrini alın böylece fikirlerinin önemsendiğini hissedecek ve seçim yapmanın kötü bir şey olmadığını görecektir. Size seçim konusunda yardımcı olduktan sonra kendi kıyafetlerine gidin ve bu sefer kendi kıyafetlerini seçmesini söyleyin tepki vermezse “Seninkini de benim seçmemi ister misin?” gibi bir soru yöneltebilirsiniz. Seçimleri yaptıktan sonra “Hadi birlikte giyinelim” deyin ve aynı sırayla birlikte giyinin. Bu sayede ona rol model olmuş olacaksınız.

Çocuğunuza belirli bir zaman tanıyın, “saatin uzun çubuğu şu numaranın üzerine geldiğinde hazır olman gerekiyor, şu numaraya geldiğinde evden çıkmış olacağız.” gibi zaman belirten cümleler kullanarak onu seçim süresi ve hazırlanma süresi konusunda sınırlayın. Sürenizde tutarlı olun ve gerçekten o saatte evden çıkmış olun. 

                                                                                                                                                                                               

                                                                                          Uzman Gelişim Psk.

 /Devam edecek)                                                                     Sezin GÖREN

 
Etiketler: ÇOCUKLARDA, İNAT, 1,
Yorumlar
Haber Yazılımı