Yazı Detayı
01 Temmuz 2016 - Cuma 13:46 Bu yazı 1301 kez okundu
 
CANLI BOMBA
Mihriban Demir
 
 

                               

İki gün önce Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen canlı bomba saldırısı tüm ülkeyi yasa boğdu. Bu olaydan sonra aklıma bazı sorular takıldı. Acaba canlı bombalar neden böyle eylemler yapıyorlar? Bunun üzerine bazı araştırmalar yaptım.

İlk olarak örgütlerinin canlı bombalı saldırıyı seçme nedenlerinden başlayalım:

1)Planlamasının kolay olması

2)Uygulama daha etkili olması                                                                                                     

 3)Sonuç odaklı olması                                                                                                                                                 4)Olaydan sonra iz kalmaması                                                                                                                  

 5) Kaçış kaygısı olmaması  

Örgütler eylemcileri özenle seçiyorlar. Eylemciler toplumda yer edinemeyen insanlar oluyor. Genellikle yoksul ve çok çocuklu ailelerdeki en büyük çocuklar seçiliyor çünkü bu çocuklarda dışlanmışlık hissi baskın oluyor.

Seçtikleri kişileri cesaret, uygulama ve ruhsal dayanıklılık testlerinden geçiyorlar. Testten sonra kişiye beyin yıkama veya bilinç uyutulması (bazı kelimeleri keskin bir şekilde sürekli söylenerek yapılıyor.)gibi işlemler yapıyorlar.  Bu da emirlere karşı  gelmelerini önlüyor, yani bir nevi insanların iradelerini kırıyorlar.

     Seçilen kişilerde Narsissist( özsever) ruhsal yapı gözleniyor. Yani “intihar öncesi sendromu” oluyor. Bilinçleri herşey yada hiçbirinden oluşuyor. Eylemlere gönderilirken Narsissist yarası iyice derinleştirilip sürekli tehlike altında hmeleri sağlanıyor.

   Dini amaçlı örgütlerdeki canlı bombalar yaptıkları eylem sonucunda şehit olacaklarına, sol örgütlerdeki canlı bombalardaysa  kahraman olacaklarına inandırılıyorlar. Dini örgütlerde düşmanı öldürmek için her yol mubahtır mantığı aşılanırken, sol örgütlerde korkak damgası yerine ölmeyi tercih etmeleri sağlanıyor.

Dini örgütler insanların dini duygularını kötü emeller kullanıyorlar. Mesela bir eylemciyi eğer eylemi gerçekleştirirse cennete gideceklerini inandırıyorlar.

    Canlı bombaların %60’ı erkek %40 kadındır. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki kadınlar canlı bomba olmaya daha elverişlidir. Türkiye’de ilk canlı bomba eylemi 1996 yılında Tunceli’de bir kadın eylemci tarafından gerçekleştirilmesi de bu yargıyı destekliyor. 1996 yılından bu yana otuza yakın canlı bomba eylemi gerçekleştirilmiştir.

Eylemden önceki son hazırlıklar tamamlanınca kişide intihar öncesi sendromu başlıyor. Bu da eylemcinin işini büyük bir kararlılıkla yapmasını sağlıyor. Fırtına öncesi sessizlik gibi büyük bir huzura kavuşacaklarını düşünüyorlar. Sakin bir tutum sergiliyorlar, sevdikleriyle vedalaşıyorlar, arkadaşlarıyla eğleniyor ve son aşamaya geldiğinde gidip bombayı patlatıyor.

     İnsan bazen “Hayat bu kadar ucuz mu?” demekten kendini alamıyor. Yani düşünün bir hiç uğruna hem kendi hayatınızı hem de başkalarının hayatını karartıyorsunuz. O insanların gelecek umutları vardı ama artık yok, hani bazen kelimeler kifayetsiz kalır ya işte öyle anlardan birindeyiz.

Sadece şunu diyebiliyoruz: HEPİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN

 

 
Etiketler: , CANLI, BOMBA,
Yorumlar
Haber Yazılımı