Yazı Detayı
09 Şubat 2019 - Cumartesi 08:44
 
Büyük Kalpler
Yağmur Küçük
kullaniciadi@@
 
 

 Sizlere tanık olduğum ve beni gerçekten düşündüren bir olayı anlatmak istiyorum. Daha önce Türkiye'de hiç akülü sandalye görmüş müydünüz? Tatbikî kullanan var ama çoğunluk olarak tekerlekli sandalyeyi kullanan insan görmek daha olası, neden mi? Size şöyle açıklayayım. İlk ve en önemli şey olarak akülü sandalyenin kaç para olduğunu biliyor musunuz? Söz konusu yüz liralar da değil üstelik. Bin liralar. Ve sadece bin lira da  değil, birkaç bin lira...

Diyelim ki, bir şekilde alındı bu araç. Peki ya şarjı? Engelli arkadaşlarımız dışarıda özgürce gezebilsin diye alınan bu akülü sandalyenin şarjı bitince ne olacak?

 Tabiki belli illerimizde belli imkanlar var! Ama çoğunlukla bakıldığında kim söyleyebilir ki, özgürlüklerini onlara verebiliyoruz? Gerçek anlamda bizden farklarının olmadığını düşünmemize rağmen niye bizim imkanlarımıza da sahip değiller? Yolda bir telefon şarj etme alanı bulmak bile bu devirde mümkünken neden akülü sandalye şarj etme alanı bulmak bu kadar güç?

5 milyona yakın engellimiz varken bu 5 milyon insan engelli haklarından tamamen yararlanamazken biz neden telefon şarj etmekle uğraşıyoruz sokakta?

Kore’de tanık olduğum bir olay da bu. Kore'de metrolarda akü şarj üniteleri bulunmakta ve ücretsiz bir sekilde insanlar faydalanabiliyor. Üstelik bu akülü sandalyeleri belli şartlarda devlet veriyor. Bunun İstanbul gibi büyük şehirlerimizde olduğunu biliyoruz. Peki ya diğer şehirler? Bu 5 milyonun sadece büyük şehirlerde yaşamadığını da biliyoruz. Kırsal kesimdeki bir insanın yaşadığı zorluğu tahmin bile edemeyiz. Akülü sandalye sadece benim gördüğüm ve şarj ünitesi bulunmasına rağmen zorluk çeken insanlardan oluşuyordu. Peki ya görmediğimiz zorluklar? Bunlar için ne mi yapmalıyız? Gözümüzü açmalıyız önemli olan büyük şehir değil.

 Kalbi büyük insanlar.

İmkânlarımızı büyük şehirlere , nüfusun yoğun olduğu yere vermektense , her bölgemize o imkânları sunmalıyız. Çünkü bu hayat sadece büyük şehirlere sunulmadı, büyük kalplere de sunuldu...

 
Etiketler: , Büyük, Kalpler,
Yorumlar
Haber Yazılımı