Yazı Detayı
14 Ekim 2016 - Cuma 14:27 Bu yazı 585 kez okundu
 
BİLİMDE NEDEN GERİ KALDIK?
Mihriban Demir
 
 

 

Bilimde 9-13yüzyılları arasında Doğu üstünlüğü varken 13-16yüzyılları arasında Doğu ve Batı eşit duruma gelmiştir ve 16-21.yüzyıllar arasında ise Batı üstünlüğü vardır. Peki neden Doğu yani İslam Coğrafyası bilimde liderliği kaybetti ? Neden bilime bir katkı yapmıyoruz? Peki neden bilime inanmayı bıraktık?

Bu yazımda İslam Coğrafyasının neden Batının gerisinde kaldığı hakkında konuşacağım. Ama ilk önce İslam Coğrafyasının bilimde bir zamanlar nasıl lider olduğunu anlatacağım.

    Tarih derslerinden de hatırladığınız üzere İslam’ın doğasıyla birlikte Araplar bir uyanış havasına girmişlerdir. Yeni yerler fethedip  İslami yaymaya başlamışlardır.  İslami yaymak için gittikleri yerlerde yeni kültürlerle, yeni milletlere vb. şeylerle karşılaşmışlardır. İslam Dünyası(yeni doğan bir bebek gibi bir bebek gibi) bilgiye açtır. Bu nedenle İslam Devletleri (Emevi, Abbasi gibi devletler) bilimi desteklemektedir. Araştıran ve sorgulayan bir şuur ortaya çıkmıştır. Bu şuuru oluşturan din,bilimi engellememekte tam tersine teşvik etmekteydi. Diğer dinlerden olan bilim adamlarına hoşgörülü davranılmakta ve onların bilgilerinden yararlanmaktaydılar. Yunan bilgilerin ( Democritos, Platon  vb.) kitapları tercüme edilmekte ve öğrenilmekteydi. Öğrenciler sadece kitaplardan bilgi öğrenmiyordu. Bilgiyi  doğrudan doğruya hocalarından edinmekteydiler.

Bilim , dil, hukuk ve felsefe alanında medreselerde pek çok çalışmalara yapılmıştır. Bu Medreseleri en ünlüsü ise Nizamiye Medreseleri ’dir. Büyük Selçuklular tarafından kurulan ve vezir Nizamülmülk adıyla anılan bu medreselerde her alanda çalışma yapılmıştır.

 Osmanlı Devletinde de bilime çok katkıda bulunulmuş ve bilim adamları desteklenmiştir. Bu medreselerdeki eğitim sistemi bozulana kadar devam etmiştir. Gelelim İslam Dünyasının bilimde gerilemeye başlamasına.

  Osmanlı Devletinde medreselerde okutulan pozitif bilimlerin kaldırılması ve sadece dini eğitim verilmeye başlandı . Bu sırada Avrupa’da Rönesans ve Reform hareketleri oluyordu ve bilim alanında gelişmeye başlamışlardı.

-Osmanlı ve diğer İslam devletlerinde  birlik olma sorunu ortaya çıkmıştır.   Avrupa Devletlerinin aralarında bir rekabet olsa da dış tehditlere karşı bir olmuşlar. Ancak bu İslam Devletleri arasında sağlanamamıştır.

-Avrupalıların siyasi düşmanlıkları olsa da bilgiye düşmanlıkları olmamıştır. Her şeyi merak etmişlerdir. Ancak İslam Devletlerinde her yeni şeye kötü gözle bakılmaya başlanmıştır.

-Kendi aralarındaki düşmanlık bilgi ve teknolojiden uzaklaşmalarına neden olmuştur.

-Her kötü olayın yenilikler yüzünden olduğu düşünülmüştür.  Mesela deprem olduğunda yenilikler yüzünden olduğu düşünülmektedir.

-Takiyyuddin’in rasathanesi hastalık saçıyor diye kapatılmıştır ve bunun gibi birçok yer kapatılmıştır.

-Osmanlıca kitaplar ile halk farklıydı.

-Halkın kullandığı yalın dil hiçbir zaman merak edilmedi.

-İlim maddi menfaat için yapıldı.

-Bilgisi olmayan bilim adamlarının çoğaldı.

-Bir de en büyük sorunlardan  biri de müslüman bilim adamları sadece bilgiyi üretti ve bıraktı. Onun üstüne yeni şeyler eklemedi. Onu geliştirerek  gelecek kuşaklara aktarmadı.

-Evrenin rasyonel olmasını Allah’ın da rasyonel olduğunu kastediyor diye yorumlamaları evreni anlamanın akla zıt olduğu düşüncesini ortaya çıkardı.

 Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı İslam Coğrafyası Avrupa’nın gerisinde kalmıştır. Hala Avrupa’nın 50 yıl gerisindeyiz. Avrupa’nın bilim çöplüğü gibiyiz. Avrupa 4. boyutu ararken biz hala Lozan şöyle miydi Sevr böyle miydi dertlerindeyiz.

                                                                                                                              -MİHRİBAN DEMİR

 

 

 

 
Etiketler: , BİLİMDE, NEDEN, GERİ, KALDIK?,
Yorumlar
Haber Yazılımı