Yazı Detayı
16 Ağustos 2018 - Perşembe 00:27
 
BEDEL ÖDEMEK
Murat Ertütüncü
 
 

Geçtiğimiz ay büyüme rakamlarında Türkiye’nin en hızlı büyüyen ülke olduğunun açıklanması ardından Temmuz ayı ihracat rakamlarında tüm zamanların rekorunun kırılması ,gururlandırmakla birlikte şahsen beni endişeye sevk etmişti . Çok geçmeden emperyalist güçlerin dolar üzerinden Türkiye’ye çektiği operasyon gündeme geldi.

Bu Türkiye’nin bölgede artan stratejik önem ve rolüne , bölgenin ve dünyanın ekonomik gücü olma hedefine karşı Türkiye’yi terbiye etme ve haddini bildirme operasyonunun adıdır .

Tarafsız uzmanlar yazıp çiziyor ,TV kanallarında konuşuyor ,dolardaki manipülasyonun ekonomik yapının iç dinamikleri ile bir izahını yapamıyorlar. Bizler bu ülkenin Dış Ticaretinin lokomotifi olan Uluslararası Nakliyecilik sektörü olarak bu dayatmaları ve haksızlıkları uzun süredir tanıyor ve bizatihi yaşıyoruz .Sahnelenen oyunda bu anlamda bizlere hiç yabancı gelmiyor.

Kendisini batılı ,Medeni ve Hukuk devleti olarak tanımlayan ülkelerin sergilediği hukuksuzluk ve kural tanımazlığının bedelini bu sektör ve ülke ödedi...İş ,Türkiye düşmanlığına gelince ,ne anlaşma tanır ne Uluslararası Hukuk bilirler .Uzun yıllar sonra UND tarafından açılan davalarla ancak Uluslararası yüksek adalet divanı kararıyla haksızlıkları ortaya çıkar, o kararda ne zaman tenfiz edilir haksız yere alınan ücretler ,haksız uygulanan cezalar ne zaman tazmin edilir bilinmez ..

Şüphesiz geç tecelli eden adalet, adalette değildir .Avrupalı tedarikçiler Euro V , Euro VI kamyonları Türk nakliyecine satar ama aynı kamyonu ülkesinden geçerken kota uygular ,emsali görülmemiş bir hukuksuzluğa imza atar, Türk nakliyecisi yıllarca bunları bildiği halde konuşamadı itiraz edemedi ,kaderine ,kötünün iyisine razı edildi. Ancak artık her şey değişiyor ve değişmekte , artık haksızlık ve dayatmaları kabul etmeyen bir siyasi irade ile sabırla konuyu takip eden ,Uluslararası Mahkemelere taşıyan UND yönetimi var .

Mütekabiliyet ilkesine bilmeyen yabancı olan toplumumuz bu ilkenin varlığından ve ne anlama geldiğinden haberi oldu , farkına vardı .Hukuki anlamını burada izah etmeye gerek görmüyorum ,özetle “yapanın yaptığını yanına bırakmamak” olarak anlıyorum .

Toplum olarak sektör olarak uzun yıllardır kaderimize razı edildik bize lütfedilen ile yetindik ,bize yapılan haksızlıklar ,uygulanan hukuksuzluklar hep yapanın yanına kar kaldı .Ancak artık makus talihimizin değiştiğini dönüştüğünü görüyor ,yaşıyor ve hissediyoruz .

Çeyrek asrı geçen her kademesinde görev yaptığım sektörün bir mensubu olarak ,haksızlığı ,adaletsizlik ve ayrımcılığı üvey evlat muamelesi görmeyi ,araçlarımıza şoförlerimize reva görülen haksızlıkları bir çok kez ve bizatihi yaşadım . Uzun yıllar ,”bedel ödeyen değil gerektiğinde yaptırım uygulayan bedel ödeten” bir ülke ve sektör hayal ettim...Bugün gelinen noktada bu siyasi ve sivil irade ve kararlılığı görebildiğim için mutluyum.

Bu millet tarih boyunca onurlu ve şerefli duruşun ,iradenin arkasında durmaktan ve gerektiğinde bedel ödemekten çekinmemiştir .Bu günde çekinmeyecektir.

Hazreti Ali efendimizin sözüdür ; “ Hakkını aramayan ,şerefini de birlikte kaybeder !”

“Bir köle olarak yaşamaktansa ,özgür ölmek daha iyidir”

Gelecek günlerin sektörümüz için , ülkemiz için iyilik ve hayırlar getirmesini diliyorum...

 
Etiketler: BEDEL, ÖDEMEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı