Yazı Detayı
27 Ocak 2016 - Çarşamba 15:25 Bu yazı 817 kez okundu
 
BATIK KENT GAZİANTEP’İN ALKIŞLANASICALARI
Ömer Kılıç
 
 

 Yaşanabilir kentler listesi yayınlandı. Gaziantep genel sıralamada 59. oldu. Ayrıntıları da aynen şu şekilde: Ekonomi 57, sağlık 35, güvenlik 27, kent hayatı 59, ve eğitim 71.

 

                Türkiye'nin kaçıncı büyük şehriydik pardon ? 6. diyorlardı. Halen diyorlar sanırım.  Bu sonucu kentin valisi, belediye başkanları nasıl okuyor acaba? Peki, kentin milli eğitim müdürleri?  Büyükşehir belediye başkanı yanılmıyorsam geçenlerde kentin yemeklerini mi konuşuyordu? Bir de kutnu kumaşı vardı değil mi, çok önemli. 6. büyüksen kutnu kumaşın mutlaka olacak. Hele geleneksel yemekler.. Onlar olmazsa olmazımız.

 

                6. Büyük şehrimizde kaç tiyatro salonu var? Belediye tiyatro yapmak isteyen kaç topluluğun sponsoru olmuş? Kentte kaç kütüphane var? Yaşasın kutnu kumaşı.

 

                23.06. 2013 tarihinde eğitim düzeyi arttıkça AKP'nin alanı daralıyor diyen enerji bakanı! Başarınızın zirvesine az kaldı. Oyunuz bu kentte %61.  Eğitimde 71. sıradayız. Ha gayret. %71'lik oy oranına şunun şurasında 10 puan kalmış. Yaşasın cehalet.   

 

                Birileri bu kentin Türkiye ekonomisinin motor gücü olduğunu söyledi durdu yıllarca. Yalan mıymış? E yalanmış işte. Ekonomide 57. sırayı kimseye kaptırmamışız.

 

                Güvenlik açısından 27. sırayı yakalamışız. Sıkı güvenlik tedbirleri alınmış. İyi korunmuşuz. Korunuyoruz. Suç oranlarını nüfusa oranladığımızda bu üstün başarımız karşısında kendimiz dakikalarca ayakta alkışlasak yeridir. E tabi canlı bombayı patlatmadan alamıyorduk değil mi?  Suçluları iyi yakalamışız. Suç oranı artmış kimin umurunda.

 

                Bu kentte bir de Kent Konseyi vardı. Çok çalışmışlar. Konsey mensubu arkadaşları ayrı ayrı dakikalarca ayakta alkışlıyorum. 

 

                Bu şehir bu hale bir günde gelmedi. Sonuçlar sürpriz değil. Yıllardır süregelen  üstün vurdumduymazlığın sonucudur bu. Şükür yol yaptılar. Köprü yaptılar. Kentin orta yerine ray döşediler. Rayın üzerinden giden şeyin içine internet bile şeetiler. Kentin her bir köşesi talan varmış gibi ucube binalarla donatıldı. Yeşil falan hak getire kesip attılar. Başka yere diktik dediler ama gören varsa beri gelsin. Yazarken ellerim titriyor, akıllarına düşmez umarım. Düşmez düşmez. Okumazlar çünkü. Ormanlarımızın yarısı gitti. Diğer yarısına da ucubeler dikecekleri gün yakındır.

 

                Evet evet. Bir günde gelinmedi bu günlere. Parklara kafeler yapıldı. Ağaç kesildi. Neden? Yaşanabilir kent olmak için. Olduk mu? Olduk.  Kafelerde  gençler, akşama kadar kent kültürü üzerine bilimsel çalışmalar okumalar falan yapıyorlar. Bir görün aklınız durur. Bu kafelerin etrafında açık havada gençler konser, tiyatro etkinliği falan yapıyorlar. Ne o görmediniz mi. Yazık.

 

                Çok yaşanabilir bir kent olmuşuz. Eğitimde son sıralardaymışız ne olacak ki. Bak işte güvenlikte 27. olmuşuz. Ne kadar övünsek az. Plakalı başarı. Ekonomik değerler kimin umurunda. Kutnu kumaşı yiyoruz artık. Kutnu kumaşı kentin ekonomisini düzeltecek. Gülün siz.

 

                Buradan bu kentin yaşanabilirlik düzeyini bu rakkamlara çeken tüm arkadaşları en samimi duygularımla hafızama yazıyorum. Çılgınlar gibiyim. Alkıştan öldüm. Neymiş Helsinki en yaşanılası kentmiş. Hadi oradan bir kutnu kumaşları bile yok. Sahi o da Hint'ten mi geliyordu ne…

               

                                                                                                        

 

               

                

 
Etiketler: BATIK, KENT, GAZİANTEP’İN, ALKIŞLANASICALARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı