Yazı Detayı
27 Haziran 2014 - Cuma 15:47
 
BAŞARI İÇİN KÜÇÜK SIRLAR
Konuk Yazar
 
 

Yeni eğitim öğretim yılının tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı olmasını tüm kalbimle diliyorum.                                                                    Okul  başarısının günümüzün normal ihtiyaçlarından birisi haline gelmiş olması tüm ilgilenenleri “ başarı nasıl sağlanır” konusunda bir araştırma kitabı yazacak hale getirmiş durumda. Bende bildiğim kadarıyla size sırlar vereceğim. Paylaşalım bakalım hayatımızda nasıl değişiklikler oluyor.

         Her şeyden önce kendinizi sevin ve kendinize güvendiğinizi kendinize söyleyin. Evet, doğru okudunuz. Aynanın karşısına geçin ve bu günün sizin için yaratıldığını ve kendinizi sevdiğinizi söyleyin. Sıkıntılı anlarınızda, özelliklede sözlülerde ateş basar ve içinizde ki ses “hapı yuttuk, mahvolduk” der. Bunun nedeni ilklerdir. Yani ilk sıkıntılı anınızda “bunu başaramam, yapamam” dediniz ve yarış başlamadan kaybettiniz de ondan. Bilinçaltınız her sıkıntılı anınızda papağan gibi artık aynı şeyleri söylüyor size. Beyninizi kontrol altına alabilirsiniz. Ona bilmesi gerekeni verin ve kendinize güvendiğinizi söyleyin.

Gözümüz hayattan bir güne daha nerede açılıyor? Odamızda. Kafamızın bütün gün karışık olmasını istemiyor hatta zinde uyanmak istiyorsak işe ilk önce odamızı her zaman derli toplu ve temiz tutarak başlayalım. Unutmayalım ki gözümüzü hayatın son damlasına yumduğumuz yerde odamızdır. Uyku vakitlerimiz düzenli, odamız bol oksijenli olmalı. Buda demek ki odamızda çiçek olmayacak. Seviyorsanız yapma çiçek edinebilirsiniz. Toplama falan deyince “iş yapacağım” diye içiniz mi ürperdi, şimdi bir de üflüyorsunuzdur siz. Korkmayın, açın şimdi sevdiğiniz ve dans edebileceğiniz bir müzik dans edin. Bakın ne kolay. Artık iş yapmıyor dans ediyorsunuz. Figürleriniz değişik sadece Odamız ferah ve iç açıcı artık. Ne iş yapıyor olursanız olun ortamınız mutlaka aydınlık ve ferah ortamlar olsun.

Vücut temizliği başarıyı getiren diğer adımlardan biridir. Ne alaka şimdi demeyin. Yaydığınız pis ağız kokusundan etrafınızdakilerden sonra siz de rahatsız olacaksınız. Hatta utanacağınız kişilerin yanından ter kokunuzu hissettirmemek için kaçmaya başlayacaksınız. Ya da üç gündür üzerinizden “çok seviyorum” diye çıkarmadığınız pantolonun kirini saklamak için başarınızı sağlayacak insanlardan kaçmanız gerekecek. Cık cık cık. Kendinizi hayal edin. Hiç hoşunuza gitmedi değil mi?

         Hala derse gelmedik diyorsunuuz. Başarı için önce mutlu bir ruh,

 dinlenmiş bir kafa, iyi beslenmiş bir vücut gerekir. Ders bunlar tamamsa olmalıdır. Demek ki sırada beslenme var.

         Genç kişi beslenmesine özen göstermelidir. Sadece başarısı için değil,

ileriki yaşlarını da sağlıklı karşılayabilmesi için son derece önemlidir aslında. Lütfen sağlığınızı önemseyin. İyi beslenme pahalı gıdalar tüketmek yada karın doyurmak değildir. Gençler hazır gıdalar tüketmeyi bırakın ve annenizin özenle yaptığı tarhana çorbasından tekrar yemek istediğinizi söyleyin.Yoğurt ve

meyve cenneti ülkemizde içecek sıkıntısı yaşıyor olamazsınız.

         Merakla beklediğiniz “ders ne zaman çalışacağım” dediğiniz bölüme geldik şimdi. Mutlaka bir programınız olsun. Bu programdan da ailenizin haberi de olmalı. Başarıya el birliği yaparak daha çabuk ulaşılır. Derslerinizi okul dönüşü biraz dinlenip yemek yedikten sonra tekrarlar yaparak çalışın. Sizin anlayabileceğiniz elinizle haritalar çizin konunuzu bu haritanın üzerinde işleyin. Harita illaki ülkeler haritası değildir. Konu ile ilgili çizimler ve yazıların üzerinde bulunduğu şemalarda haritadır. Duvarlarınızın müsait yerlerine “işi bitince kaldırmak şartı ile” notlarınızı ve çizdiğiniz konu ile ilgili resim ve haritalarınızı yapıştırın. Yani dersi elinizdeki imkânlarınızla görselleştirin. Dersi elinizden çıkan notlarla çalışır iseniz asla unutmazsınız. Yapım aşamasında yaşadığınız terslik ya da komik olaylar sizin rehberiniz olacaktır.

         Önemli bir unsur da aileniz.  Ailenizden her zaman yardım alın ve yardım verin. Varlığınızı derse dalıp unutturmayın. Aile ortamı özgüveniniz için gereklidir. Yemeklerinizi her zaman birlikte yemeye çalışın. Onlar uymuyorsa onları da uyarmaktan korkmayın. Ailenizle içinizden gelen duyguları paylaşmaya çalışın ve her zaman kibar olun.

         Mümkünse ufakta olsa bir spor faaliyeti yapın. Mümkün olmuyorsa evinizde kaslarınızı çalıştıracak hareketler yapın. Ders çalışırken şeklini kaybeden kemik yapınızı artık dik oturmaya çalışarak kalıcı olmadan düzeltin. Düzgün fizik düzgün duruştan geçer. Tabii ki sırık yutmuş gibi dik değil. Normal duruşunuzla ama düzgün durarak fiziğinizin güzelliğinizi görebilirsiniz.

         Unutmayın ki gençliğiniz çok güzel. Sizin yerinizde olmak isteyen binlerce ileri ki yaşta insan var. Kendinizi sevin. Hiç kimsenin sizden üstünlüğü olmadığını düşünün her zaman. Herkes sizin gibi acıkıyor, susuyor, ihtiyaçları oluyor. Size başarınızı göstermek için fırsatlar verilmiyor olabilir. Fırsatları siz zorlayın, yaratın.

Unutmayın ;                                                “FIRSATLAR ARKASINDAN KOŞULARAK DEĞİL ÖNÜ KESİLEREK                   YAKALANIR”

        

                                               Nimet ASİLTÜRK

 
Etiketler: BAŞARI, İÇİN, KÜÇÜK, SIRLAR
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
03 Haziran 2017
Sessiz Çığlık
13 Mayıs 2016
MİHRİBAN DEMİR
27 Ekim 2015
Sayılı günler kaldı
04 Ekim 2015
TECRÜBE
19 Mayıs 2015
19 Mayıs'ın Anlam ve Önemi
10 Mayıs 2015
UYGAR TUTARLILIK
27 Nisan 2015
KONUMUZ OTİZM
19 Ocak 2015
Kadına yönelik şiddet
14 Ocak 2015
ÖĞRENCİM UĞUROL BARLAS
17 Ekim 2014
Bermuda Şeytan Üçgeni: AKP – HDP ve Çözüm Süreci
12 Eylül 2014
Kim “Benim Kardeşim” dir.
11 Eylül 2014
DEĞİŞEN DÜNYADA TÜRKÇENİN ÇIRPINIŞI
06 Eylül 2014
UĞUROL ÖĞRETMENİM
20 Ağustos 2014
ARADA BİR
08 Ağustos 2014
NASİHAT
01 Ağustos 2014
STRES
25 Temmuz 2014
Heyecanı ve enerjisi hiç bitmeyen bir halkbilimci; Uğurol Barlas
18 Temmuz 2014
HEDEFE FIRLATILAN OK OLSAYDIM
11 Temmuz 2014
BEYAZIN ÖYKÜSÜ
04 Temmuz 2014
Ülkemiz deprem ülkesi.
20 Haziran 2014
Bunları biliyor musunuz?
13 Haziran 2014
Bal Arısı Mucizesi 2
29 Mayıs 2014
KRALİÇE ARILAR
27 Mayıs 2014
BAŞARI İÇİN KÜÇÜK SIRLAR
06 Mayıs 2014
BİR ZAMANLAR ÇOCUKTUK
19 Aralık 2012
İklimin insan üzerinde etkisine inanır mısınız?
14 Aralık 2012
ELVEDA DEMEDEN
03 Aralık 2012
Bize isim verin!
13 Kasım 2012
GAZİANTEP VE EĞİTİM
11 Kasım 2012
GÖKKUŞAĞI RENGİNDE YAŞAMIN İÇİNDEN II
06 Kasım 2012
GÖKKUŞAĞI RENGİNDE YAŞAMIN İÇİNDEN...
17 Ekim 2012
Bir devlet iki millet
29 Eylül 2012
O öğrenci bir kobay gibi incelenmeli
01 Ağustos 2012
Sen Rahat Uyu Diye
01 Ağustos 2012
O Çocuk Büyüdü
01 Ağustos 2012
Bartın Şehrimize Ses Verdi
Haber Yazılımı