Yazı Detayı
14 Nisan 2018 - Cumartesi 00:37
 
Balık
Yağmur Küçük
 
 

Okullarımızın temizliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Çok iç açıcı sayılmaz değil mi? Nedeni ne peki? Öğrenciler mi? Buna katıldığımı söyleyemeyeceğim aslında.

Burada tek suçlunun öğrenciler olduğunu söylemek zor çünkü. Bir uçlu kalem düşünelim mesela. Kalemin öğrencilerdeki yeri ayrıdır.Ucu takarsın ve o uç zamanla biter.Yenisini takman gerekir.

Peki ya takmazsak? Yeni uç olmazsa ilerleyemeyiz. Yazamayız, çalışamayız, zorlanırız. Peki ya eğitim sistemimiz? Ucumuz bittiği halde neden yenisini takmıyoruz?

Japonya'da 6.sınıftan 12.sınıfa kadar olan öğrencilerin, kendi sınıflarını temizlediklerini biliyor musunuz?

Düşündükleri şey ise’ ‘Öğrencilerin kendi arkalarını toplamalarını istemeliyiz ve onlara sorumluluk duygusu aşılamamız lazım.'' Bu yüzden haftada bir ya da iki kez öğrenciler gruplar halinde kendi sınıflarını temizliyorlar. Japonya'daki öğrenciler, kendi kalemine uç takmayı öğrenmişken, bizler birinin kalemimize uç takmasını bekliyoruz. Bu ''biri''de genellikle hademeler oluyor.

Kalemimiz var, ucumuz var, ama hala neyi bekliyoruz ki? Biz gençlerin bu sorumluluğu alabileceğini düşünüyorum. En azından bir deneme şansımız olmalı bence. Hiçbir öğrenci sıralara yazı yazmadım diyemez, evet ama artık sıralara yazı yazmıyoruz diyebilir.

Eğitim sistemimizdeki yeniliklerden biri de neden bu olmasın ki? Bir öğrenci olarak söyleyebilirim ki, biz daha iyisini yapabiliriz. Yeter ki bize balık vermeyin, balık tutmayı öğretin...

                                                                                               

 
Etiketler: , Balık, , , , , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı