Yazı Detayı
10 Ağustos 2018 - Cuma 00:47
 
AZEZ YOKUŞU
Murat DAĞ
kullaniciadi@@
 
 

Eskilerin deyimiyle, “Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür.” Yani insan unutur. Unutula unutula silinir ve gider her şey. Unutmamak için hafızaları tazelemek, geçmişi sembolikte olsa bir yerlerde yaşatmak gerekir. Bununla birlikte hemen hepimiz tarih okumaları yapmaktayız. Yapılan bu okumalar zaman ve mekân ile kurgulanmadığı sürece ya olaylar unutuluyor, ya da mekân yok olup gidiyor.

Somut bir örnekle, son zamanda yaptığım bir çalışma gereği, çocukluğumun geçtiği ve özellikle karlı havada leğen ile kayılmaya doyulamayan yokuşun, Antep savunması ile ilgili tüm kaynaklarda ismi sürekli zikredilen ve stratejik açıdan oldukça önemli olan Azez yokuşu olduğunu öğrendim. Daha önce, evimizin bulunduğu yerin savunma yıllarında Kargasekmez Tepesi (İstiklal Mahallesi) olduğunu babamdan işitmiştim. Lakin Azez yokuşunu yeni keşfetmem beni ziyadesiyle duygulandırdı.

Günümüzde Cumhuriyet Mahallesi, 13060 nolu sokağa tekabül eden bu yokuş, 400 m. uzunluğundadır. Savunma sırasında Kargasekmez Tepesi ile Amerikan Koleji, Amerikan Hastanesi gibi kritik alanlarla bağlantı sağlayan bu yokuş, 13060 nolu sokak ismiyle yoğun yerleşim alanına sahiptir.  “Azez Yokuşu” isminin neden silinip rakamlardan oluşan bir sokak haline getirildiğini bilmiyorum ama bu durum bir tarihin silinmesine de neden olmuş. Öyle ki sokak sakinleri dâhil 60-70 yaş altındaki bireyler, bu yokuşun ehemmiyetini ve eski ismini bilmiyor. Daha da ilginci savunma üzerine araştırma yapan kişiler de sokağın ismini bilmelerine rağmen, yeri konusunda özel bir bilgiye sahip değiller. Tabi bu araştırmacıların ya da mahalle sakinlerinin suçu değil, tamamen sokağın ismini hafızalardan silenlerin suçu olsa gerek.

Savunma yıllarında Azez Yokuşu, ilk olarak 17 Nisan 1920’de, Albay Debieuvre komutasında önemli bir askeri birlik tarafından Mardintepe, Düztepe ve Çiftçinin Harafı ile birlikte işgal edildi. 10 Mayıs’ta ise Azez Yokuşu ve civarında bulunan kuvvetlerimiz Antep üzerinde uçan beş adet düşman uçağı ile bombalandı. İleri bir Türk karakolunun da bulunduğu bu yokuşa, 25’nci Alay 2’nci Tb. ile Yıldırım Taburunun 4’üncü bölüğü de zamanla yerleşmiştir. Fransızların yoğun bombardımanına sahne olan Azez Yokuşu, savunma boyunca düşmanın dikkatini çeken yerlerden biri olmuştur.

Azez Yokuşu, bugün ismi silinip giden Salâvat Yokuşu, Samsaktepe, Kuşçu Dağı, Cünüt Tepe, Acemkayası, Musullu,  Zerdalilik gibi, yerini kaynaklarda duyup mekân ile bağdaştıramayacağımız yerlerden sadece biridir.

Yetkililerin bu önemli eski yer isimleri konusunda, çalışma yapması temennisiyle…

 
Etiketler: AZEZ, YOKUŞU,
Yorumlar
Haber Yazılımı