Yazı Detayı
02 Ağustos 2017 - Çarşamba 00:28
 
Atatürk’ün Liderlik Sırları
Latif BAYHAN
 
 

Liderlik, bir özellikte çok iyi olmak değil, tüm özelliklerin toplamında çok iyi olmak ve karizması ile bu özellikleri kendine özgü bir biçimde bütünleştirmektir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Liderlik Özelliklerinin bazıları

AÇIK SÖZLÜ OLMA, ADAM YETİŞTİRME, BİLGİ VE DENEYİM SAHİBİ OLMA, CESUR OLMA,

KENDİNİ BİLME, KARŞISINDAKİNİ DİNLEME ALIŞKANLIĞI, SOYUT DÜŞÜNEBİLME YETENEĞİ, GERÇEKÇİ OLMA, GÜVENİLİR OLMA, HEDEFE YÖNELİK, KARARLI OLMA, HESAP ADAMI OLMA, İKNA ETME YETENEĞİ, İNSANA DEĞER VERME, KAMUOYU OLUŞTURMA YETENEĞİ, KARAR VERME YETENEĞİ, KONUŞMA VE YAZMA YETENEĞİ, MÜTEVAZİ  OLMA, ÖĞRENME AZMİNE SAHİP OLMA, ÖNCÜ OLMA, PRENSİP SAHİBİ OLMA, ÖRGÜTLEME YETENEĞİ, PROBLEM ÇÖZÜCÜ OLMA, PROGRAMLI OLMA, SIRA DIŞI OLMA, SORUMLULUK ALMA ALIŞKANLIĞI, STRATEJİ BİLİNCİNE SAHİP OLMA, OLACAKLARI TAHMİN EDEBİLME, VİZYON SAHİBİ OLMA, YÖNETME YETENEĞİ, ZAMAN MEFHUMUNA SAHİP OLMA, ZAMANLAMA YETENEĞİ.

 

Atatürk’ü çok yakından tanıyan Cumhuriyet döneminin en etkin gazetecilerinden Falih Rıfkı Atay’ın dile getirdiği gibi: “Öyle şartlar içinde Mustafa Kemal’in yaptığını yapabilecek cesarette demiyorum, belki ondan gözü pekler vardı; azminde demiyorum, belki onun kadar azimli olanları vardı; bilgiyi de demiyorum,  kuşkusuz ondan daha bilgili olanları vardı; fakat kırk yıllık ömrümde onun “liderlik dehasında” hiç kimseyi tanımadım.

 

Atatürk,  gerçekçi ve tarihini iyi bilen, hayale kapılmayan hem milletinin gücünü bilen, hem de devletin gücünü bilen bir komutandır. Ayrıca düşmanının gücünü, hayalini emelini bilen tarihten örnek alan tarih bilinci olan bir askerdir. Bunlar olmadan toplumları devletleri yönetmenin kesinlikle mümkün olmadığını gören bir liderdir.

Newsweek dergisi,  ABD de Genel Kurmay Başkanlığı yapmış William J. Crowe (1925-2007)’un kendisiyle bir röportaj yapmış, derginin son sayfasında yayınlanmıştı. Röportajı yapan muhabir ile önce ABD ve dünya konularını tartışıyorlar. Muhabir amirale son bir soru soruyor;

- Sayın amiral sizce yirminci yüzyılın en büyük kahramanı kimdir?

- Mustafa Kemal Atatürk'tür.

- Onu birinci yapan nedir?

- Tarihte birçok general elindeki iki imkanla biri başarmış ve meşhur olmuştur, Mustafa Kemal Atatürk ise ;

Elindeki bir ile iki kat iş başarmıştır.

Atatürk'ü bir cümlede bundan daha güzel özetleyen bir cümle olabilir mi?

 
Etiketler: Atatürk’ün, Liderlik, Sırları,
Yorumlar
Haber Yazılımı