Yazı Detayı
10 Şubat 2016 - Çarşamba 15:11 Bu yazı 980 kez okundu
 
AŞIK + KİLİT = 14
Ömer Kılıç
 
 

Yedi  Aşıklar ve kilitli kapıları adlı bir masal vardır. Masalı yeniden okudum bu sabah. Aşıkları ve kilitledikleri kapıları topladım ondört etti.

 

            "Dünyanın yedi ayrı kıtasında yedi ayrı adam  aynı gece bir rüya görürler. Rüyalarında gotik bir kent görürler. Kentin içinde bir kadın. Uzun siyah saçları, kocaman siyah gözleriyle yedi ayrı adamı kendine aşık eder bu kadın. Fakat kadın, her birinin rüyasında bu kenti terk eder.  Yedi ayrı adam birbirinden habersiz o sabah uyanırlar ve bundan sonraki hayatlarını birbirinden habersiz bir şekilde bu kenti ve dolayısıyla bu kadını bulmaya adarlar.  Dünyanın yedi ayrı kıtasından yedi ayrı adam kenti ve kadını bulmak için yola çıkarlar. Yıllarca dolaşırlar ve ne bu kenti ne de kadını bulabilirler.

 

            Masal bu ya, bu yedi ayrı kıtanın yedi ayrı aşığı bir akşam aynı handa birbirlerinden habersiz bir şekilde konaklarlar. Hancının yedi kişiden birine yolculuk nereye hemşerim sorusunun cevabı diğer masalarda ayrı ayrı oturan altı adam tarafından duyulur. Yedi aşık o gece sabaha kadar konuşur tartışırlar. Neticede bütün dünyanın gezilmiş olduğunu, kentin bulunamayacağını anlarlar. Geriye tek bir şey kalmıştır. Rüyadaki kenti inşa etmek. Derhal işe koyulurlar. Yıllarca uğraşıp kenti inşa ederler. Uzun ve siyah saçlı, kocaman gözleri olan rüya perisi kadının kente mutlaka geleceğine inançları tamdır. Beklemeye başlarlar. Uzun yıllar geçer. Kadın gelmez.Yedi aşık rüyalarının kentinde ölmüşlerdir. Kadın gelememiştir.

 

            Neden mi? Bu yedi aşığın her biri kadının rüyada şehri terk ettiği kapıya kilit vurmuşlardır. Ve bunu asla birbirlerine söylememişlerdir."

 

            Aşıkları ve kilitli kapılarını topladım ondört etti. Yedi aşık yedi kilit. Bizim yedi aşık aynı rüyayı görmüşler ama her biri kadına tek başına sahip olabilmek için birbirlerinden gizli yedi kapı yapıp kilitlemişler. Güven duygusunun olmadığı bir macera. Aşk söz konusu olunca bütün değerler değersizleşir. Aşk, o an en gerçek şey haline dönüşür. Aklın iflas ettiği yerde başlar aşk.

 

            Kıssadan hisse. Yol arkadaşlarını iyi seçeceksin. Herkes birbirine dürüst olacak. Bir kişinin dahi ihanet ettiği an yolda kalırsın. Yedi kilitli kapının yedi ayrı anahtarı yedi ayrı kişideyse ve bu anahtarlardan da kapıdan da sadece anahtarın sahibi haberdar ise birlikte çıkabilecek bir yol bile bulmazsın.

 

            Modern zamanın modern kentlerinden birinde birileri annelerinden bu masalı hiç dinlememiş olmalı. Masalsız büyümek ne kötü anne. İyi ki varsın. Masal anlatmaya devam et. Avazın çıktığı kadar. Ömrün yettiği kadar. Kapılarımız da kalbimiz de kilitsiz. Anlat ki düş perisi gelsin. Anlat ki  aşıklar uyansın. Anlat ki yalansız kilitsiz kentler inşa etsinler. Onlar da bir hisse kapsın şu hayatta.

 

            Aşk başkadır gerçeklikten. Kapı da kilit de yalan olur sonra.

 
Etiketler: , AŞIK, +, KİLİT, =, 14,
Yorumlar
Haber Yazılımı