Yazı Detayı
27 Ekim 2018 - Cumartesi 00:52
 
ANLAMAK İÇİN….
Yağmur Küçük
kullaniciadi@@
 
 

İnsanları anlamanın en kolay yolu nedir sizce? Düz mantık düşünürsek empati diyebiliriz ama bence insanları anlamanın en kolay yolu o kişiyle görüşlerinin eşit olmasından geçer. Bir konuda benzer düşünceye sahip insanlar birbirini daha iyi anlayabilir. Zaten samimi dostluklar kurulurken ana tema "Elektriğin uyuşması" değil mi? Peki ya konuşulan dil? Düşününce, insan kendini en iyi ana dilinde ifade edebilir. Kendini tam ifade edemediği bir dilde samimi arkadaşlıklar mümkün olur mu? Sizlere biraz kendi tecrübe ettiğim bir konudan bahsetmek istiyorum.

Üniversite hayatımı Kore'de okumaya lisede karar verdim. Normal olarak aklımda birkaç soru vardı. Dil bilmeden gidiyorum. İngilizcem yeterli olacak mı? Nasıl arkadaşlıklar edineceğim? Tek başıma koca ülkede nasıl iletişim kuracağım? En küçük bir hastalıkta nereye gideceğim?

Sistemlerinin nasıl olduğunu bilmiyordum. Aklıma binlerce soru gelebilirdi. Ama bir yandan düşününce insan diyor ki, doğduğumuzda ne biliyorduk?

 Yepyeni bir ülkeye, sistemini bilmediğimiz bir dünyaya, hiçbir dil bilmeden adım atıyoruz. Kendimizi ne kadar geliştirirsek, o kadar hayattan bir parça alıyoruz. Kore'ye ilk geldiğimde önemli olan tek şey birbirini kalben anlamaktı. Yabancı arkadaşlarla konuştuğumuz İngilizce ile anlamıyorduk birbirimizi sadece. Hayallerimizle konuşuyorduk.

İnsanın ihtiyacı olan anlama kavramı ayni dili konuşmaktan geçmiyor çünkü. Su an o kadar çok samimi arkadaşım var ki. Arada acılan translate dışında birbirimizi gerçekten çok net anlayabiliyoruz. Önemli olan anlama çabamız. Dil, din, renk, ırk önemli değil kavramı ilkokuldan beri ezberlediğimiz bir cümle .Bu cümleyi tam anlamıyla Kore'de anladım ben. Basit gibi duran, bu herkesin bildiği cümle aslında o kadar çok şey ifade ediyor ki. Anlamak için okumak değil, o  duyguyu yasamak gerekiyormuş...

 
Etiketler: ANLAMAK, İÇİN….,
Yorumlar
Haber Yazılımı