Yazı Detayı
14 Temmuz 2016 - Perşembe 18:05 Bu yazı 1025 kez okundu
 
Aktarma Çilesi
Yasemin ANKAY
yaseminozturk9427@gmail.com
 
 

8 Temmuz 2016 itibarı ile şehrin tamamında tramvay seferleri durduruldu.

**

Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için güzergah üzerinde otobüs seferleri de düzenlenecek denildi ki hali hazırda bulunan vaatler doğrultusunda seferler düzenleniyor ancak resmen vatandaşa eziyet...

**

Sabah geç kalıyorsun, akşam geç kalıyorsun !

Durakta binebileceğin bir aktarma otobüsü bulamamakta cabası...

**

 Tramvay şehirde kullanılmaya başladığından bu yana gideceğim yer uzakta olsa yakında olsa sürekli tercih ettiğim bir toplu taşıma aracı olmuştur. Çünkü toplu taşıma araçları içerisinde en rahatı yine de tüm çilelere rağmen tramvay idi. Otobüslerde, dolmuşlarda durak geçtin, dakikamı yedin, yolcumu aldın gibi tartışma konuları içerisinde kavga çıktı çıkacak korkusu ile gidip gelmek zor oluyordu. Şehrimizde ki birçok şoför sakin ve dikkatli değil böyle tartışmalara şahit olmak yerine gidilecek yer uzak olsa da tramvay tercih sebebimdir.

**

Artan nüfus, alınan göçler vs. artık kalabalık şehirlerden bir tanesiydik. Fakat bu artışa şehir alt yapı olarak hazır mıydı tahmin etmek zor ?

**

Ancak görülen o ki hazır değilmişiz, yapılalı çok zaman olmayan tramvay hatlarımızda ki duraklar uzatılıyor, işte bütün mesele de bu ya artan nüfusa ve şehrin çekilmez trafiğinde tek lüksümüz tramvay idi artık sözüm ona 3 ay yokmuş. Benim de diğer bir kaç muhabbet ettiğim vatandaşlarında tek temennisi verilen sözde durulması ve mağduriyetin daha da artmadan çalışmaların sonuçlandırılmasıdır...

**

Aksi halde Karataş köprülü kavşak da ki çalışmaların uzatıldığı gibi olursa vatandaş olarak çekilecek çilemiz çok gibi görünüyor.

**

13.07.2016 günü tramvay aktarmasında yaşadığım tirajı komik bir olay paylaşmak istiyorum;

Forum AVM karşısında ki durakta tramvay aktarması bekliyorum. Bekleme saatimden itibaren gelen ilk aktarma otobüsü tümü ile dolu tabiri caiz ise daha ilk durakta tıklım tıklım yer yok. !

Bekleme sırası ikinci aktarma otobüsünde; o da geldi hadi bunda kapıya yakında olsa 5-10 kişilik yer var, beklide yazı okunurken 5- 10 kişilik yer varmış işte daha neyin davası diyebilecek okuyucular olabilir sözüm onlara ki; " Nereden baksan en az 50  kişi bekliyor Gar- Akkent arası kaç durak var ve her durakta en az 10 kişi bindiğini farz edelim kaç kişi eder?

 Gel gelelim otobüs içerisinde ki yerlerimize;

Şoför (bağırıyor): - Lütfen arkalara doğru boş yerlere ilerleyelim.!

Vatandaşlar (mırıldanıyorlar): Abi nereye gidelim yer mi var!

(Herkes hala yerinde sayıyor)

Şoför; - Kartını okutan arkadan binsin!

( Arkadan bindiğin zaman otobüste özel alan açılıyormuşçasına her zaman ki muhabbetler otobüs tıklım tıklım)

**

Veee

Sıra gelir diğer binecek yolan vatandaşlara yer açılsın diye arkalara doğru ilerlemeye, ilerledik ilerlemesine de aman Allah' ım bu sıcakta neyin nesidir.!

Arabanın motor kısmının üzerine ayak basıyormuşum oysa ki belirli bir süre geçtikten sonra resmen ayakkabılarım eridi diye düşünerek yavaşça ayaklarıma doğru baktım, neyse ki erimemiş...

**

Hava sıcak, otobüs de nefes alacak bir pencere yok, insan nefesinden olan oksijende yok oluyor üstüne üstlük bir de motor sıcaklığı vurarak gitmek paha biçilemez...!

**

İyi ki belediyemiz ve yetkililerimiz bizleri düşünmüşler çok teşekkür ediyoruz.

Yoksa tramvay olmadan nasılda giderdik!

**

Aktarma otobüsleri resmen bir işkence durak desen belli değil, rahat gitmeyi zaten artık kimse aramıyor, herkes geç kalmadan gitmenin peşinde, lütfen bu ironiye bir son verelim ve ciddi anlamda bizleri mağdur etmeyen bir sonuçları bulalım.

**

Teşekkürler...

 

 

 
Etiketler: Aktarma, Çilesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı