Yazı Detayı
19 Nisan 2018 - Perşembe 00:12
 
AİTLİK
Erhan BAŞER
kullaniciadi@@
 
 

   Tanrı cezasını versin ki ben, hayatımı canımın istediği gibi yaşamak istiyorum, lakin bir türlü elde ettiklerimle yetinmeyi bilemiyor ve kutsanmış bir küçümsemeyle yaşamıma bakıp acıyorum ona. Ne olurdu sanki türkülerle yaşasam, yaşasak.

  Bizler bunlarla yetinmek isteyen insanları da rahat bırakmayız. Dürteriz onları. Ayaklarına gider yalvarırız, rahaniyat yükleriz, onları taklit eder ve istemeyerek de olsa kendimizi kabul ettirip onlardan gibiymiş numarası yaparız ve en sonunda onları benliğimize kabul ettiririz. Sonra ne olur peki? Kendimiz gibi olmayan insanları kendi tarafımıza çekmeye çalışarak güç arayışına gireriz. Sabırla, inatla ve dolandırıcılıkla ait olması gerekilen yerler inşası başlar. Eskiden, kast sistemi zamanında doğar doğmaz aidiyet başlardı ama şimdi öyle mi? Neyle belirleniyor aidiyetler?

 Seçtiklerimizle tabiki.

nu seçersen ‘ocusun’, şunu seçersen ‘şucusun’, bunu seçersen ‘bucusun’, ya hepsini seçersen ne olur? Ya hain, ya ahmak olursun. Ait olmak zorunda mıyız? Yahu ben taraf olmadan her zaman yaşamı hatırlamak istiyorum. Asma budamak istiyorum. Zeytin yağı çıkarmak istiyorum. Kiraz ağacının bu sene iyi mahsul vermemesinden dolayı ağaca kızmak istiyorum. Ama yok arkadaş illa ki ait olacaksın demi. Taraf seçmek totaliterlik getirir ve yaşamdan uzaklaşıp ölüme yaklaşırsın ve en sonunda ölümü de unutursun.

 Pekâlâ, ölümü unutanların özgürlükle ve sevgiyle işi olur mu?

 Ortadoğu halkları ölümü küçümseyip unuttukları ve cennete kısa yoldan gitmeyi arzuladıklarından, son derece baskıcı ve totaliter oluyor. Haliyle de özgürlük ve sevgiden eser kalmıyor. Düşünsenize ulan adam ölümsüz ve özgürlükleri önemsiyor.

Olmaz arkadaşlar olmaz. Bir resimde görmüştüm, duvarda yazıyordu, “Je vous dis bravo. Vive la mort.” diye. Anlamına baktım, “Sizi kutluyorum. Yaşasın ölüm.” demekmiş. Ne enfes demi. Ait olmanın bizleri getirdiği yerlere bakar mısınız?

Genelde beylik laflar ederim, abartılı cümleler kurarım, yaşımın çok ötesinde palavralar atarım biliyorsunuz. Şimdi bakın, beyler bu memleket bitmiş ve asla kurtuluşu yok. Ölümsüzleşmenin  bu kadar yüceltildiği ve ait olmanın ülküleştirildiği toplum cehennemin dibine gitmeye mahkumdur. Ağır bir yazı oldu. Affedin.

 

  Yaşamayı seçenler ve ölümü seçenler. Bu ikisinin arasına atılan tohumlardan yeni özgürlüklerimiz yahut esaretlerimiz filiz verecek. Göreceğiz.

 
Etiketler: AİTLİK,
Yorumlar
Haber Yazılımı